Medicines / Molecules / Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + ZincEvery pack, by price.
19 packs of Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 15 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 19
- Brands
- 15
- Companies
- 15
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 19
Packs, lowest price per unit first
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Tablet 100/1.5/0.015/22.5 mg
8 packs, ₹11.09 to ₹20.18 per tablet.
- ₹11.09/tabletPP 26 Plus · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹110.85
- ₹11.64/tabletHemobest XT · 10 tabletTTK Healthcare · MRP ₹116.38
- ₹12.20/tabletFerriguard · 10 tabletDakshinamurti Pharma · MRP ₹122.00
- ₹13.41/tabletFeranta · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹134.06
- ₹14.86/tabletAutrin XT · 10 tabletPfizer · MRP ₹148.57
- ₹16.20/tabletY2P · 10 tabletUmano Healthcare · MRP ₹162.00
- ₹18.80/tabletImferon · 10 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹187.97
- ₹20.18/tabletFeronia HP · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹201.80
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Tablet
6 packs, ₹12.00 to ₹29.90 per tablet.
- ₹12.00/tabletAbsofer Max · 10 tabletCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
- ₹12.66/tabletHemtree · 10 tabletAggrowin Pharma · MRP ₹126.56
- ₹14.80/tabletEstrafer BG · 10 tabletEstragen Pharma · MRP ₹148.00
- ₹15.40/tabletFemsmart BG · 10 tabletEpione Pharmaceuticals · MRP ₹154.00
- ₹19.90/tabletRedme · 10 tabletCureill Pharma · MRP ₹199.00
- ₹29.90/tabletWayo-Bis · 10 tabletWayonext Pharmaceuticals · MRP ₹299.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Syrup
1 pack, ₹0.85 per ml.
- ₹0.85/mlAbsofer Max · 300 ml syrupCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹255.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Oral Drops
1 pack, ₹4.30 per ml.
- ₹4.30/mlFemsmart BG · 30 ml oral dropsEpione Pharmaceuticals · MRP ₹129.00
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Tablet 100/1.5 mg
1 pack, ₹23.34 per tablet.
- ₹23.34/tabletRedhaem XT · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹233.43
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Tablet 1.5/100/1.5/22.5 mg
1 pack, ₹23.34 per tablet.
- ₹23.34/tabletRedhaem XT · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹233.44
Ferrous Ascorbate + Folic Acid + Methylcobalamin + Zinc Suspension
1 pack, ₹1.11 per ml.
- ₹1.11/mlY2P · 200 ml suspensionUmano Healthcare · MRP ₹221.00
Companies marketing it
- Curewin Pharmaceuticals2 packs
- Epione Pharmaceuticals2 packs
- Troikaa Pharmaceuticals2 packs
- Umano Healthcare2 packs
- Pfizer1 pack
- Estragen Pharma1 pack
- Ajanta Pharma1 pack
- Emcure1 pack
- Dakshinamurti Pharma1 pack
- TTK Healthcare1 pack
- Aggrowin Pharma1 pack
- Shreya Life Sciences1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Cureill Pharma1 pack
- Wayonext Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.