Medicines / Molecules / Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12Every pack, by price.
22 packs of Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 17 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 22
- Brands
- 18
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 22
Packs, lowest price per unit first
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 110/1.5 MG/15 mcg
7 packs, ₹0.18 to ₹0.96 per ml.
- ₹0.18/mlFerrical · 200 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹36.25
- ₹0.23/mlVitamon · 200 ml syrupCipla · MRP ₹46.37
- ₹0.69/mlGenfol · 200 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹137.00
- ₹0.73/mlMerifol Plus · 200 ml syrupWockhardt · MRP ₹146.37
- ₹0.79/mlFerimon · 225 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹178.13
- ₹0.83/mlIrriplus · 200 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹166.87
- ₹0.96/mlFerglow · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹192.18
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup
5 packs, ₹0.59 to ₹1.67 per ml.
- ₹0.59/mlIrange · 300 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹177.19
- ₹0.74/mlVitastin · 200 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹148.00
- ₹0.83/mlHB Fast XT · 200 ml syrupBiological E · MRP ₹166.64
- ₹1.17/mlIrange · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹117.19
- ₹1.67/mlDexorange · 60 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹100.10
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 160 Mg/0.5 Mg/7.5 mcg
3 packs, ₹0.28 to ₹0.99 per ml.
- ₹0.28/mlFeripro · 200 ml syrupCachet Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
- ₹0.57/mlNicofer · 300 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹170.70
- ₹0.99/mlDexorange · 200 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹197.80
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 160/0.5 Mg/7.5 mcg
2 packs, ₹0.57 to ₹0.75 per ml.
- ₹0.57/mlNicofer · 150 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹86.04
- ₹0.75/mlIfb 12 · 200 ml syrupCoxswain Healthcare · MRP ₹149.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 53.33/0.167 Mg/2.5 mcg
1 pack, ₹0.76 per ml.
- ₹0.76/mlBefer · 200 ml syrupBiological E · MRP ₹151.49
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 110 Mg/1.5 Mg/1500 mcg
1 pack, ₹0.09 per ml.
- ₹0.09/mlFerimon · 300 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹26.06
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 32.8/0.5 Mg/7.5 mcg
1 pack, ₹0.37 per ml.
- ₹0.37/mlFerrotroy · 200 ml syrupTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹73.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 231 Mg/1.5 MG/15 mcg
1 pack, ₹7.50 per tablet.
- ₹7.50/tabletHB Gain · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹75.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 Drops 30 Mg/0.2 MG/5 mcg
1 pack, ₹3.94 per ml.
- ₹3.94/mlHemsi PD · 15 ml dropsSerum Institute of India · MRP ₹59.05
Companies marketing it
- Biological E2 packs
- Franco Indian Pharmaceuticals2 packs
- Sun Pharma2 packs
- Shrinivas Gujarat Laboratories2 packs
- Abbott2 packs
- Zydus1 pack
- Alkem1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Tripada1 pack
- Serum Institute of India1 pack
- Coxswain Healthcare1 pack
- Ajanta Pharma1 pack
- Wockhardt1 pack
- Cipla1 pack
- Universal Medikit1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.