Medicines / Molecules / Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + OthersEvery pack, by price.
19 packs of Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 12 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 19
- Brands
- 15
- Companies
- 12
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 19
Packs, lowest price per unit first
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Syrup
11 packs, ₹0.14 to ₹0.88 per ml.
- ₹0.14/mlHemoplus · 450 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹63.75
- ₹0.15/mlIronrich · 300 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹43.75
- ₹0.26/mlFerotin · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹26.25
- ₹0.55/mlHB Ford Plus · 300 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹164.00
- ₹0.57/mlFerohem · 200 ml syrupAbaris Healthcare · MRP ₹114.30
- ₹0.58/mlHB Gain · 200 ml syrupTripada Biotec · MRP ₹115.00
- ₹0.60/mlHemovit · 200 ml syrupM D C Pharmaceuticals · MRP ₹119.00
- ₹0.64/mlHemoplus · 225 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹144.00
- ₹0.65/mlFeriwave · 200 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹130.00
- ₹0.69/mlFerotin · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹138.00
- ₹0.88/mlHemozink · 300 ml syrupGroup Pharmaceuticals · MRP ₹264.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Drops
2 packs, ₹1.58 to ₹3.07 per ml.
- ₹1.58/mlHepp Forte · 15 ml dropsLupin · MRP ₹23.75
- ₹3.07/mlHB Ford · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹46.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Oral Liquid 32/0.75 mg
1 pack, ₹1.15 per ml.
- ₹1.15/mlAminoglobin · 200 ml oral liquidAdonis Laboratories · MRP ₹229.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Softgel Capsule
1 pack, ₹6.42 per unit.
- ₹6.42/unitDexorange · 30 softgel capsuleFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹192.70
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Syrup 200 MG/1 MG/5 Mcg/41 mg
1 pack, ₹0.51 per ml.
- ₹0.51/mlFeriwave · 300 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹154.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Oral Liquid 160/0.5/7.5/0.03/0.03 mg
1 pack, ₹1.10 per ml.
- ₹1.10/mlHaem UP · 200 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹220.00
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Tablet 100/0.0075/1 Mg/1000 iu
1 pack, ₹16.67 per tablet.
Ferrous Ammonium Citrate + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Tablet 1000 mg
1 pack, ₹16.67 per tablet.
Companies marketing it
- Leeford Healthcare4 packs
- Torque Pharmaceuticals3 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Usv2 packs
- Adonis Laboratories1 pack
- Franco Indian Pharmaceuticals1 pack
- Abaris Healthcare1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Tripada1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Group Pharmaceuticals1 pack
- Lupin1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.