Medicines / Molecules / Ferric Pyrophosphate + Others
Ferric Pyrophosphate + OthersEvery pack, by price.
46 packs of Ferric Pyrophosphate + Others on NPPA's price list for July 2026: 28 brands from 22 companies, in 17 forms and strengths.
- Packs
- 46
- Brands
- 28
- Companies
- 22
- Forms and strengths
- 17
- Price-controlled packs
- 0 of 46
Packs, lowest price per unit first
Ferric Pyrophosphate + Others Tablet
16 packs, ₹9.69 to ₹31.20 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹9.69/tabletNexiron LP Plus · 10 tabletZydus - Biologics · MRP ₹96.90
- ₹11.09/tabletPP 26 Forte · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹110.85
- ₹13.35/tabletHB Folcin · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹133.47
- ₹14.69/tabletAgiron Maxx · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹146.85
- ₹15.57/tabletMarvella LP · 10 tabletPharmanova · MRP ₹155.72
- ₹18.42/tabletSofteron Gold · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹184.18
- ₹18.42/tabletSofteron Gold New · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹184.18
- ₹19.16/tabletRedulid HB New · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹287.40
- ₹19.76/tabletJectocos Lipo · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹197.58
- ₹20.30/tabletLupinfer · 10 tabletLupin · MRP ₹203.00
- ₹20.64/tabletFerisome · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹309.60
- ₹20.67/tabletNU Haem UP Rise · 15 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹310.00
The other 4 by price per tablet
- ₹22.40/tabletSederom · 10 tabletLupin · MRP ₹224.00
- ₹23.14/tabletMumfer Max · 15 tabletIntegrace Health · MRP ₹347.03
- ₹25.69/tabletFerrithem · 10 tabletAnthem Biopharma · MRP ₹256.90
- ₹31.20/tabletGeroz LP · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹312.00
Ferric Pyrophosphate + Others Capsule
10 packs, ₹14.90 to ₹28.74 per capsule.
- ₹14.90/capsuleNew Socril · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹149.00
- ₹14.90/capsuleSocril · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹149.00
- ₹15.60/capsuleSpeedral · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹156.00
- ₹16.40/capsuleCoehb Max · 10 capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹164.00
- ₹16.40/capsuleHaem UP Rise · 10 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹164.00
- ₹16.60/capsuleNew Socril · 15 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹249.00
- ₹16.60/capsuleSpeedral · 15 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹249.00
- ₹18.39/capsuleHaem UP Rise · 15 capsuleCadila Pharmaceuticals · MRP ₹275.85
- ₹19.40/capsuleVitcofol HB · 10 capsuleFDC · MRP ₹194.00
- ₹28.74/capsuleRedulid HB · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹287.40
Ferric Pyrophosphate + Others Suspension
3 packs, ₹1.31 to ₹1.50 per ml.
- ₹1.31/mlMarvella LP · 150 ml suspensionPharmanova · MRP ₹196.65
- ₹1.48/mlApexfer · 150 ml suspensionApex Laboratories · MRP ₹222.00
- ₹1.50/mlCoehb Max · 150 ml suspensionKoye Pharmaceuticals · MRP ₹225.00
Ferric Pyrophosphate + Others Syrup
3 packs, ₹1.00 to ₹1.99 per ml.
- ₹1.00/mlInnovfol HB · 150 ml syrupInnovcare Life Sciences · MRP ₹150.00
- ₹1.39/mlSofteron Gold · 150 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹208.21
- ₹1.99/mlHB Folcin · 100 ml syrupWest Coast Pharma Works · MRP ₹199.32
Ferric Pyrophosphate + Others Capsule 30 mg
2 packs, ₹16.40 to ₹21.40 per capsule.
- ₹16.40/capsuleFerisome · 10 capsuleMicro Labs · MRP ₹164.00
- ₹21.40/capsuleIforu · 10 capsuleCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹213.98
Ferric Pyrophosphate + Others Tablet 27/10 Mg/250/0.75 Mcg/50 mg
1 pack, ₹17.71 per tablet.
- ₹17.71/tabletApexfer · 10 tabletApex Laboratories · MRP ₹177.07
Ferric Pyrophosphate + Others Suspension 19 Mg/2.2/200 mcg
1 pack, ₹1.33 per ml.
- ₹1.33/mlFevimax LP · 200 ml suspensionSaffron Formulations · MRP ₹266.94
Ferric Pyrophosphate + Others Tablet 29/50 Mg/0.75 mcg
1 pack, ₹28.80 per tablet.
- ₹28.80/tabletFevimax LP · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹288.00
Ferric Pyrophosphate + Others Drops
1 pack, ₹2.27 per ml.
- ₹2.27/mlHB Folcin · 30 ml dropsWest Coast Pharma Works · MRP ₹68.00
Ferric Pyrophosphate + Others Oral Liquid
1 pack, ₹1.67 per ml.
- ₹1.67/mlIforu · 150 ml oral liquidCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
Ferric Pyrophosphate + Others Tablet 30 Mg/0.75/300 mcg
1 pack, ₹14.13 per tablet.
- ₹14.13/tabletInnovfol HB · 10 tabletInnovcare Life Sciences · MRP ₹141.25
Ferric Pyrophosphate + Others Suspension 10 MG/25 mcg
1 pack, ₹1.89 per ml.
- ₹1.89/mlJectocos Lipo · 150 ml suspensionEris Lifesciences · MRP ₹283.85
Ferric Pyrophosphate + Others Oral Suspension 10 mg
1 pack, ₹1.89 per ml.
- ₹1.89/mlJectocos Lipo · 150 ml oral suspensionEris Lifesciences · MRP ₹283.85
Ferric Pyrophosphate + Others Tablet 27 mg
1 pack, ₹21.70 per tablet.
- ₹21.70/tabletJectocos Lipo · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹325.50
Ferric Pyrophosphate + Others Capsule 30 Mg/250 mcg
1 pack, ₹19.90 per capsule.
- ₹19.90/capsuleLE Feritas · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹199.00
Ferric Pyrophosphate + Others Oral Suspension 200 Mg/1000/20 mcg
1 pack, ₹1.39 per ml.
- ₹1.39/mlSofteron Gold New · 150 ml oral suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹208.21
Ferric Pyrophosphate + Others Oral Drops
1 pack, ₹8.33 per ml.
- ₹8.33/mlSofteron Gold · 30 ml oral dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹250.00
Companies marketing it
- Sun Pharma5 packs
- Aristo5 packs
- Eris4 packs
- Cadila Pharmaceuticals3 packs
- West Coast Pharma Works3 packs
- Apex Laboratories2 packs
- Koye Pharmaceuticals2 packs
- Micro Labs2 packs
- Saffron Formulations2 packs
- Centaur Pharmaceuticals2 packs
- Innovcare Life Sciences2 packs
- Lupin2 packs
- Pharmanova2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Indswift Laboratories1 pack
- Anthem Biopharma1 pack
- Alniche Life Sciences1 pack
- Intas1 pack
- Integrace Health1 pack
- Zydus1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- FDC1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.