Medicines / Molecules / Enzymes With Carminatives
Enzymes With CarminativesEvery pack, by price.
36 packs of Enzymes With Carminatives on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 24 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 36
- Brands
- 26
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 36
Packs, lowest price per unit first
Enzymes With Carminatives Syrup
13 packs, ₹0.11 to ₹1.68 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.11/mlBiozyme · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹21.25
- ₹0.27/mlCatalyd · 400 ml syrupDuckbill Drugs · MRP ₹106.70
- ₹0.50/mlGripe Water(ttk) · 130 ml syrupTTK Healthcare · MRP ₹65.00
- ₹0.50/mlVitazyme · 450 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹225.00
- ₹0.58/mlCatazyme · 200 ml syrupStadmed · MRP ₹115.53
- ₹0.59/mlCatalyd · 200 ml syrupDuckbill Drugs · MRP ₹118.59
- ₹0.61/mlVitazyme · 200 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹121.88
- ₹0.71/mlAglozyme C · 200 ml syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹141.80
- ₹0.85/mlDigifine · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹169.07
- ₹0.85/mlPatzyme · 200 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹170.00
- ₹0.95/mlVitazyme · 60 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹57.13
- ₹0.99/mlSafron · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹99.00
The other 1 by price per ml
- ₹1.68/mlAcizyme P · 50 ml syrupAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹84.01
Enzymes With Carminatives Drops
13 packs, ₹2.10 to ₹31.80 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹2.10/mlPatzyme · 15 ml dropsPatson Laboratories · MRP ₹31.50
- ₹2.50/mlBabyzyme · 15 ml dropsOlcare · MRP ₹37.53
- ₹2.60/mlOlenzyme · 15 ml dropsOlcare · MRP ₹39.00
- ₹3.09/mlColipaed · 15 ml dropsInvision Medi Sciences · MRP ₹46.41
- ₹3.44/mlApigest · 15 ml dropsSignova Pharma · MRP ₹51.56
- ₹4.88/mlCarmozyme · 15 ml dropsMendine Pharmaceuticals · MRP ₹73.13
- ₹5.20/mlEnzox · 15 ml dropsTidal Laboratories · MRP ₹77.93
- ₹5.31/mlZymogreat · 15 ml dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.69
- ₹5.50/mlCatalyd · 15 ml dropsDuckbill Drugs · MRP ₹82.50
- ₹6.25/mlVitazyme · 15 ml dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹93.75
- ₹7.17/mlVivadase · 15 ml dropsCachet Pharmaceuticals · MRP ₹107.50
- ₹7.59/mlRobopeptine · 15 ml dropsVanguard Therapeutics · MRP ₹113.79
The other 1 by price per ml
- ₹31.80/mlTummy Soft · 10 ml dropsTablets India · MRP ₹318.00
Enzymes With Carminatives Capsule
6 packs, ₹3.10 to ₹18.73 per capsule.
- ₹3.10/capsuleGastrozyme (Reliance) · 10 capsuleReliance Formulation · MRP ₹31.00
- ₹9.40/capsuleVitazyme · 10 capsuleEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹94.00
- ₹14.50/capsuleUnienzyme Pro · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹15.27/capsuleDigifine · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹152.69
- ₹16.78/capsuleZymosaf · 10 capsuleSaf Fermion · MRP ₹167.75
- ₹18.73/capsuleUnienzyme Pro · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹187.26
Enzymes With Carminatives Oral Liquid
1 pack, ₹0.62 per ml.
- ₹0.62/mlAcizyme · 200 ml oral liquidAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹123.19
Enzymes With Carminatives Tablet
1 pack, ₹0.87 per tablet.
- ₹0.87/tabletBiozyme · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹13.12
Enzymes With Carminatives Suspension
1 pack, ₹1.93 per ml.
- ₹1.93/mlIntapeptine · 60 ml suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹115.60
Enzymes With Carminatives Drops 20/10 mg
1 pack, ₹7.83 per ml.
- ₹7.83/mlNeopeptine · 15 ml dropsRaptakos Brett & Co · MRP ₹117.50
Companies marketing it
- East India Pharmaceutical Works5 packs
- Duckbill Drugs3 packs
- Assam Chemical & Pharmaceutical2 packs
- Olcare2 packs
- Zydus2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Patson Laboratories2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- Signova Pharma1 pack
- Mendine Pharmaceuticals1 pack
- Stadmed1 pack
- Invision Medi Sciences1 pack
- Tidal Laboratories1 pack
- Reliance Formulation1 pack
- TTK Healthcare1 pack
- Intas1 pack
- Raptakos Brett & Co1 pack
- Vanguard Therapeutics1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Tablets India1 pack
- Alkem1 pack
- Mankind1 pack
- Saf Fermion1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.