Medicines / Molecules / Elemental Iron
Elemental IronEvery pack, by price.
51 packs of Elemental Iron on NPPA's price list for July 2026: 46 brands from 39 companies, in 25 forms and strengths.
- Packs
- 51
- Brands
- 46
- Companies
- 39
- Forms and strengths
- 25
- Price-controlled packs
- 0 of 51
Packs, lowest price per unit first
Elemental Iron Tablet
7 packs, ₹7.03 to ₹57.84 per tablet.
- ₹7.03/tabletMumfer · 10 tabletIntegrace Health · MRP ₹70.31
- ₹14.44/tabletWilfer (Wil) · 10 tabletWilburt Remedies · MRP ₹144.38
- ₹16.47/tabletIrolla · 10 tabletTriton Health Care · MRP ₹164.65
- ₹25.80/tabletPolytide · 10 tabletRepens Healthcare India · MRP ₹258.03
- ₹32.00/tabletIrosome · 10 tabletMediart Lifesciences · MRP ₹320.00
- ₹42.10/tabletPolypex · 10 tabletNexicon Pharmaceuticals · MRP ₹421.00
- ₹57.84/tabletPolypex Plus · 10 tabletNexicon Pharmaceuticals · MRP ₹578.39
Elemental Iron Injection 20 mg
5 packs, ₹13.75 to ₹66.80 per ml.
- ₹13.75/mlEldefol · 5 ml injectionElder Projects · MRP ₹68.75
- ₹54.90/mlZemcifer · 2.5 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹164.71
- ₹59.00/mlGrandred S · 5 ml injectionGrandcure Healthcare · MRP ₹295.00
- ₹61.32/mlHaem UP · 5 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹306.61
- ₹66.80/mlFeron S · 5 ml injectionMarc Laboratories · MRP ₹334.00
Elemental Iron Injection 100 mg
4 packs, ₹16.20 to ₹61.33 per ml.
- ₹16.20/mlCadfol S · 5 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹81.00
- ₹39.41/mlLeferon · 5 ml injectionMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹197.03
- ₹61.30/mlBiofer S · 5 ml injectionMicro Labs · MRP ₹306.50
- ₹61.33/mlZemcifer · 5 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹306.64
Elemental Iron Injection
4 packs, ₹45.00 to ₹620.00 per ml.
- ₹45.00/mlIrosia · 5 ml injectionMeditia Labs · MRP ₹225.00
- ₹53.57/mlHaem UP · 2.5 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹160.72
- ₹55.88/mlFericob · 5 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹279.38
- ₹620.00/mlIsoalfa · 5 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹3,100
Elemental Iron Syrup
3 packs, ₹0.21 to ₹0.33 per ml.
- ₹0.21/mlMumfer (Gln) · 200 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
- ₹0.26/mlIron 21 · 200 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹52.50
- ₹0.33/mlAgiron · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹65.00
Elemental Iron Tablet 12 mg
3 packs, ₹27.60 to ₹32.90 per tablet.
- ₹27.60/tabletLupiheme · 10 tabletLupin · MRP ₹276.00
- ₹29.80/tabletFevimax · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹298.00
- ₹32.90/tabletFE Daily · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹329.00
Elemental Iron Injection 50 mg
3 packs, ₹18.16 to ₹37.73 per ml.
- ₹18.16/mlImferon · 10 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹181.64
- ₹26.53/mlImferon · 2 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹53.06
- ₹37.73/mlJectocos · 1.5 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹75.45
Elemental Iron Tablet 210 mg
2 packs, ₹1.35 to ₹22.31 per tablet.
- ₹1.35/tabletCitrophos · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹13.50
- ₹22.31/tabletCitraphos · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹223.12
Elemental Iron Drops 10 mg
2 packs, ₹3.94 to ₹10.33 per ml.
- ₹3.94/mlFerbin · 15 ml dropsMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹59.06
- ₹10.33/mlOrofer XT · 15 ml dropsEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹154.95
Elemental Iron Syrup 50 mg
2 packs, ₹0.33 to ₹1.11 per ml.
- ₹0.33/mlFeritin · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹65.00
- ₹1.11/mlFerium · 150 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹166.35
Elemental Iron Injection 500 mg
2 packs, ₹364.59 to ₹689.80 per ml.
- ₹364.59/mlLin Fcm · 10 ml injectionLinux Laboratories · MRP ₹3,646
- ₹689.80/mlMonoferric · 5 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹3,449
Elemental Iron Tablet 100 mg
1 pack, ₹14.00 per tablet.
- ₹14.00/tabletDalrich · 10 tabletPhoenix Lifesciences · MRP ₹140.00
Elemental Iron Suspension
1 pack, ₹0.66 per ml.
- ₹0.66/mlFarris · 150 ml suspensionST Morrison · MRP ₹99.20
Elemental Iron Drops
1 pack, ₹2.30 per ml.
- ₹2.30/mlFerimac · 30 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹69.00
Elemental Iron Injection 5 mg
1 pack, ₹58.23 per ml.
- ₹58.23/mlFerise · 5 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹291.15
Elemental Iron Tablet 28 mg
1 pack, ₹12.00 per tablet.
- ₹12.00/tabletFerosis · 10 tabletOpsiscare Lifesciencse · MRP ₹120.00
Elemental Iron Drops 8 mg
1 pack, ₹2.13 per ml.
- ₹2.13/mlFE Z · 15 ml dropsMapra Laboratories · MRP ₹32.00
Elemental Iron Tablet 220 mg
1 pack, ₹16.00 per tablet.
- ₹16.00/tabletFosdown · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹160.00
Elemental Iron Syrup 100 mg
1 pack, ₹1.17 per ml.
- ₹1.17/mlg Folvin Pead · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹117.19
Elemental Iron Drops 30 mg
1 pack, ₹2.92 per ml.
- ₹2.92/mlIrosia · 15 ml dropsMeditia Labs · MRP ₹43.75
Elemental Iron Capsule
1 pack, ₹23.20 per capsule.
- ₹23.20/capsuleIrosome · 10 capsuleMediart Lifesciences · MRP ₹232.00
Elemental Iron Vial 500 mg
1 pack, ₹3,570 per vial.
- ₹3,570/vialMaltacor · 1 vialJB Chemicals · MRP ₹3,570
Elemental Iron Tablet 1100 mg
1 pack, ₹15.00 per tablet.
- ₹15.00/tabletPhoscut-Fer · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹150.00
Elemental Iron Capsule 500 mcg
1 pack, ₹14.33 per capsule.
- ₹14.33/capsuleQuafolin · 15 capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹215.00
Elemental Iron Tablet 30 mg
1 pack, ₹28.58 per tablet.
- ₹28.58/tabletSurbex FE · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹428.72
Companies marketing it
- Emcure4 packs
- Indswift Laboratories2 packs
- Zydus2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Alniche Life Sciences2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Shreya Life Sciences2 packs
- Meditia Labs2 packs
- Mediart Lifesciences2 packs
- Nexicon Pharmaceuticals2 packs
- Micro Labs1 pack
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Elder Projects1 pack
- ST Morrison1 pack
- Overseas Healthcare1 pack
- Magnachem Pharmaceuticals1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
- Marc Laboratories1 pack
- Opsiscare Lifesciencse1 pack
- Saffron Formulations1 pack
- Mapra Laboratories1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.