Medicines / Molecules / Elemental Iron + Others
Elemental Iron + OthersEvery pack, by price.
49 packs of Elemental Iron + Others on NPPA's price list for July 2026: 41 brands from 36 companies, in 19 forms and strengths.
- Packs
- 49
- Brands
- 41
- Companies
- 36
- Forms and strengths
- 19
- Price-controlled packs
- 0 of 49
Packs, lowest price per unit first
Elemental Iron + Others Tablet
16 packs, ₹2.70 to ₹24.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.70/tabletFerroplus · 30 tabletHLL Life Care · MRP ₹81.00
- ₹6.40/tabletNew Anofer · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹64.00
- ₹6.85/tabletC Lysin Gold · 10 tabletHi Tec Pharmaceuticals · MRP ₹68.52
- ₹6.85/tabletGlyzifer NM · 10 tabletNouveau Medicament · MRP ₹68.50
- ₹8.40/tabletGafer Forte · 10 tabletGates · MRP ₹84.00
- ₹8.81/tabletIrocal PN · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹88.13
- ₹10.59/tabletFerhance · 10 tabletHegde & Hegde · MRP ₹105.93
- ₹10.99/tabletCafe Kit · 30 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹329.70
- ₹12.00/tabletCafe Kit · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
- ₹16.00/tabletFevirich LP · 15 tabletCMR Life Sciences · MRP ₹240.00
- ₹16.58/tabletFexid XT · 15 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹248.70
- ₹17.27/tabletPufer · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹172.70
The other 4 by price per tablet
- ₹20.59/tabletRubired Z · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹205.88
- ₹21.69/tabletOrofer D3 · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹216.85
- ₹21.95/tabletFE Plus · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹219.50
- ₹24.00/tabletFevirich LP · 10 tabletCMR Life Sciences · MRP ₹240.00
Elemental Iron + Others Syrup
7 packs, ₹0.64 to ₹1.30 per ml.
- ₹0.64/mlZimatinic · 200 ml syrupLife Line Biotech · MRP ₹128.00
- ₹0.66/mlFerriguard · 150 ml syrupDakshinamurti Pharma · MRP ₹99.00
- ₹0.79/mlFeprovit · 200 ml syrupKamron Laboratories · MRP ₹158.00
- ₹0.93/mlGlyzifer NM · 150 ml syrupNouveau Medicament · MRP ₹140.00
- ₹1.10/mlOmron Plus · 150 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹165.00
- ₹1.18/mlBizfer Elixir · 150 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹177.67
- ₹1.30/mlRubired Z · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹260.90
Elemental Iron + Others Capsule
6 packs, ₹1.11 to ₹12.37 per capsule.
- ₹1.11/capsuleGlowfol-Z Plus · 15 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹16.65
- ₹5.24/capsuleLitron · 10 capsuleST Morrison · MRP ₹52.40
- ₹5.41/capsuleGynae C.v.p · 10 capsuleUsv · MRP ₹54.14
- ₹5.95/capsuleFefonol Z · 15 capsuleKnoll Healthcare · MRP ₹89.25
- ₹7.50/capsuleRosvit · 10 capsuleS B S Biotec · MRP ₹75.00
- ₹12.37/capsuleGlowcare · 10 capsuleAn Pharmaceuticals · MRP ₹123.69
Elemental Iron + Others Injection
3 packs, ₹46.00 to ₹65.48 per ml.
- ₹46.00/mlFerifol · 5 ml injectionM D C Pharmaceuticals · MRP ₹230.00
- ₹59.78/mlIsoferon · 5 ml injectionEris Lifesciences · MRP ₹298.92
- ₹65.48/mlPolybabe · 2.5 ml injectionSymbiotic Drugs · MRP ₹196.43
Elemental Iron + Others Syrup 160/0.5 mg
2 packs, ₹0.32 to ₹0.39 per ml.
- ₹0.32/mlHaemvit · 200 ml syrupGraf Laboratories · MRP ₹63.00
- ₹0.39/mlHemovit Z · 200 ml syrupGraf Laboratories · MRP ₹78.00
Elemental Iron + Others Oral Liquid
2 packs, ₹0.29 to ₹0.93 per ml.
- ₹0.29/mlProtone · 200 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹58.00
- ₹0.93/mlTonabolin · 210 ml oral liquidUniversal Medikit · MRP ₹195.00
Elemental Iron + Others Capsule 150/0.5 mg
1 pack, ₹5.50 per capsule.
- ₹5.50/capsuleAlamin Fez · 10 capsuleAlbert David · MRP ₹55.00
Elemental Iron + Others Softgel Capsule 500 Mcg/50/5 mg
1 pack, ₹16.90 per unit.
- ₹16.90/unitFca · 10 softgel capsuleAvis Life Care · MRP ₹169.00
Elemental Iron + Others Softgel
1 pack, ₹12.10 per unit.
- ₹12.10/unitFca · 10 softgelAvis Life Care · MRP ₹121.00
Elemental Iron + Others Tablet 100 mg
1 pack, ₹3.69 per tablet.
- ₹3.69/tabletFerglow · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹36.88
Elemental Iron + Others Injection 12 mg
1 pack, ₹6.05 per ml.
- ₹6.05/mlFolimax · 10 ml injectionDepsons Pharma · MRP ₹60.50
Elemental Iron + Others Softules
1 pack, ₹9.51 per unit.
- ₹9.51/unitGlobac Z · 30 softulesZydus Healthcare · MRP ₹285.23
Elemental Iron + Others Tablet 60/15 mg
1 pack, ₹7.70 per tablet.
- ₹7.70/tabletGlyzifer · 10 tabletNouveau Medicament · MRP ₹77.00
Elemental Iron + Others Syrup 300 mg
1 pack, ₹0.50 per ml.
- ₹0.50/mlMyglo · 200 ml syrupAarpik Remedies · MRP ₹99.00
Elemental Iron + Others Tablet 100 Mg/7.5 Mcg/1500 mcg
1 pack, ₹9.90 per tablet.
- ₹9.90/tabletOmron Plus · 10 tabletGujarat Terce Laboratories · MRP ₹99.00
Elemental Iron + Others Syrup 30 Mg/550 mcg
1 pack, ₹0.91 per ml.
- ₹0.91/mlOmron Plus · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹181.50
Elemental Iron + Others Tablet 1000 mg
1 pack, ₹30.96 per tablet.
- ₹30.96/tabletProrac C · 5 tabletPremier Nutraceuticals · MRP ₹154.80
Elemental Iron + Others Suspension
1 pack, ₹1.46 per ml.
- ₹1.46/mlPufer · 150 ml suspensionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹219.00
Elemental Iron + Others Liquid
1 pack, ₹0.62 per ml.
- ₹0.62/mlSharbat Faulad · 200 ml liquidHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹124.00
Companies marketing it
- Aristo3 packs
- Zydus3 packs
- Nouveau Medicament3 packs
- Gujarat Terce Laboratories3 packs
- Avis Life Care2 packs
- CMR Life Sciences2 packs
- Graf Laboratories2 packs
- Mankind2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Albert David1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Hi Tec Pharmaceuticals1 pack
- Knoll Healthcare1 pack
- Intas1 pack
- Kamron Laboratories1 pack
- Hegde & Hegde1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Dakshinamurti Pharma1 pack
- HLL Life Care1 pack
- Overseas Healthcare1 pack
- Depsons Pharma1 pack
- Gates1 pack
- An Pharmaceuticals1 pack
- Usv1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.