Medicines / Molecules / Elemental Iron + Folic Acid + Zinc
Elemental Iron + Folic Acid + ZincEvery pack, by price.
55 packs of Elemental Iron + Folic Acid + Zinc on NPPA's price list for July 2026: 51 brands from 45 companies, in 21 forms and strengths.
- Packs
- 55
- Brands
- 51
- Companies
- 45
- Forms and strengths
- 21
- Price-controlled packs
- 0 of 55
Packs, lowest price per unit first
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet 100/1.5/22.5 mg
14 packs, ₹4.50 to ₹14.79 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹4.50/tabletXtee · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹45.00
- ₹5.78/tabletFerrigyn · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹57.75
- ₹7.20/tabletPilofer XT · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹72.00
- ₹7.62/tabletFerich XT · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹76.21
- ₹8.00/tabletTonabolin XT · 10 tabletUniversal Medikit · MRP ₹80.00
- ₹9.30/tabletDiofer XT · 10 tabletDivine Lifecare · MRP ₹93.00
- ₹9.88/tabletIronest · 10 tabletPrisure Medicare · MRP ₹98.80
- ₹9.94/tabletFekare · 10 tabletDKT India · MRP ₹99.38
- ₹10.00/tabletFevipro XT · 10 tabletTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
- ₹10.40/tabletFerro Ate · 10 tabletLupin · MRP ₹104.00
- ₹12.10/tabletBered XT (Apple) · 10 tabletApple Lifescience · MRP ₹121.00
- ₹12.73/tabletAscobate XT · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹127.25
The other 2 by price per tablet
- ₹13.13/tabletDaylon XT · 10 tabletDaylon Healthcare · MRP ₹131.25
- ₹14.79/tabletMymifer · 10 tabletHBC Lifesciences · MRP ₹147.93
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Capsule
7 packs, ₹0.58 to ₹8.90 per capsule.
- ₹0.58/capsuleCarbocach Z · 15 capsuleCachet Pharmaceuticals · MRP ₹8.75
- ₹0.67/capsuleNeufol Z · 15 capsuleZee Laboratories · MRP ₹10.00
- ₹0.81/capsuleFerivent Z · 15 capsuleUniventis Medicare · MRP ₹12.14
- ₹4.70/capsuleHB Forte · 10 capsuleMeridian Enterprises · MRP ₹47.00
- ₹8.32/capsuleFerilife Z · 15 capsuleMankind Prime Labs · MRP ₹124.77
- ₹8.50/capsuleFeneed · 10 capsuleAurz Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
- ₹8.90/capsuleZemfol · 10 capsuleAlbatross Health Care · MRP ₹88.95
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet
7 packs, ₹7.80 to ₹22.97 per tablet.
- ₹7.80/tabletZ Fer XT · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹78.00
- ₹10.03/tabletFerroprl · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹100.31
- ₹10.20/tabletGracefer · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹102.00
- ₹11.20/tabletOrotias · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹112.00
- ₹13.13/tabletFemsmart · 10 tabletEpione Pharmaceuticals · MRP ₹131.25
- ₹15.50/tabletNuhb · 10 tabletNarankaa Pharma · MRP ₹155.00
- ₹22.97/tabletFericon · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹229.69
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Capsule 50/0.5/61.8 mg
5 packs, ₹5.80 to ₹13.03 per capsule.
- ₹5.80/capsulePratidin · 10 capsuleShine Pharmaceuticals · MRP ₹58.03
- ₹7.35/capsuleFaro Z · 15 capsuleMedley Pharmaceuticals · MRP ₹110.20
- ₹9.28/capsuleIsiron · 10 capsuleDios Lifesciences · MRP ₹92.82
- ₹12.95/capsuleCofol Z · 15 capsuleCipla · MRP ₹194.20
- ₹13.03/capsuleFefol Z · 15 capsuleGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹195.42
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Capsule 50/0.5/22.5 mg
3 packs, ₹6.99 to ₹19.54 per capsule.
- ₹6.99/capsuleCarfer · 10 capsuleEast West Pharma · MRP ₹69.88
- ₹14.40/capsuleB 9 Plus · 10 capsuleJuggat Pharma · MRP ₹144.00
- ₹19.54/capsuleFefol Z (Ranbaxy) · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹195.42
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Softgel Capsule 100/1/61.8 mg
2 packs, ₹5.80 to ₹7.36 per unit.
- ₹5.80/unitFedder · 10 softgel capsuleDr. Johns Laboratories · MRP ₹58.00
- ₹7.36/unitFE3 · 10 softgel capsuleDr. Johns Laboratories · MRP ₹73.62
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Capsule 100/1/22.5 mg
2 packs, ₹6.00 to ₹8.70 per capsule.
- ₹6.00/capsuleFemozer · 15 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹90.00
- ₹8.70/capsuleFerigran TZ · 15 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹130.54
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Syrup
2 packs, ₹0.75 to ₹0.90 per ml.
- ₹0.75/mlNuhb · 200 ml syrupNarankaa Pharma · MRP ₹149.00
- ₹0.90/mlFemsmart · 150 ml syrupEpione Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet 100/1.5/61.8 mg
1 pack, ₹9.50 per tablet.
- ₹9.50/tablet1derful XT · 10 tabletNextgen Health Care · MRP ₹95.00
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet 100/0.5/61.8 mg
1 pack, ₹27.82 per tablet.
- ₹27.82/tabletFecontin Z · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹278.20
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Drops
1 pack, ₹2.54 per ml.
- ₹2.54/mlFemsmart · 30 ml dropsEpione Pharmaceuticals · MRP ₹76.28
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Syrup 30 Mg/550 Mcg/7.5 mg
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlFeneed Plus · 150 ml syrupAurz Pharmaceuticals · MRP ₹157.50
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Capsule TR 150/1.5/61.8 mg
1 pack, ₹5.00 per capsule.
- ₹5.00/capsuleFercee · 15 capsule trAlkem Laboratories · MRP ₹75.00
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet 100/1.5 mg
1 pack, ₹6.90 per tablet.
- ₹6.90/tabletFerimed · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹69.00
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Syrup 50 Mg/550 MCG/7 mg
1 pack, ₹0.90 per ml.
- ₹0.90/mlFerrosif XT · 200 ml syrupSifco Pharma · MRP ₹180.00
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet 50/0.5/22.5 mg
1 pack, ₹5.63 per tablet.
- ₹5.63/tabletFezi · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹84.50
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Softgel Capsule 150/61.8/0.5 mg
1 pack, ₹7.55 per unit.
- ₹7.55/unitJP Tone · 15 softgel capsuleJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹113.29
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Capsule 150/0.5/61.8 mg
1 pack, ₹7.43 per capsule.
- ₹7.43/capsuleMulmin F · 10 capsuleJuggat Pharma · MRP ₹74.25
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Syrup 30/1/11 mg
1 pack, ₹0.73 per ml.
- ₹0.73/mlPratidin · 200 ml syrupShine Pharmaceuticals · MRP ₹145.92
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Drops 10/0.12/10 mg
1 pack, ₹7.72 per ml.
- ₹7.72/mlR.b Tone · 15 ml dropsMedley Pharmaceuticals · MRP ₹115.78
Elemental Iron + Folic Acid + Zinc Tablet 100/1.5/7.5 mg
1 pack, ₹18.56 per tablet.
- ₹18.56/tabletStanfit · 10 tabletStanwell Life Sciences · MRP ₹185.60
Companies marketing it
- Epione Pharmaceuticals3 packs
- Juggat Pharma2 packs
- Alkem2 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Dr. Johns Laboratories2 packs
- Aurz Pharmaceuticals2 packs
- Mankind2 packs
- Narankaa Pharma2 packs
- Shine Pharmaceuticals2 packs
- Nextgen Health Care1 pack
- Solvate Laboratories1 pack
- Apple Lifescience1 pack
- East West Pharma1 pack
- Cipla1 pack
- Daylon Healthcare1 pack
- Divine Lifecare1 pack
- Modi Mundi Pharma1 pack
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals1 pack
- Sun Pharma1 pack
- DKT India1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Maneesh Pharmaceuticals1 pack
- Concept Pharmaceuticals1 pack
- Medico Labs1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.