Medicines / Molecules / Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12Every pack, by price.
58 packs of Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 on NPPA's price list for July 2026: 46 brands from 38 companies, in 37 forms and strengths.
- Packs
- 58
- Brands
- 46
- Companies
- 38
- Forms and strengths
- 37
- Price-controlled packs
- 0 of 58
Packs, lowest price per unit first
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet
7 packs, ₹5.63 to ₹21.12 per tablet.
- ₹5.63/tabletCelefer · 10 tabletCelera Pharma · MRP ₹56.25
- ₹7.92/tabletLeferon · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹79.20
- ₹8.90/tabletHaemdates · 10 tabletKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹89.00
- ₹9.90/tabletFeroday Total · 10 tabletGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
- ₹13.50/tabletNeurofy · 10 tabletFidus Healthcare · MRP ₹135.00
- ₹20.50/tabletRetferro B12 · 10 tabletRetra Life Science · MRP ₹205.00
- ₹21.12/tabletR.b Tone Rapid · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹211.22
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup
6 packs, ₹0.47 to ₹1.36 per ml.
- ₹0.47/mlFerglobin · 200 ml syrupManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹93.73
- ₹0.55/mlFeribest · 200 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹110.00
- ₹0.67/mlNeurofy · 200 ml syrupFidus Healthcare · MRP ₹134.06
- ₹0.75/mlGlohem Junior · 100 ml syrupStrides Shasun · MRP ₹75.00
- ₹0.75/mlHaemdates · 200 ml syrupKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
- ₹1.36/mlCheri Kid · 100 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹135.94
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 100 Mg/300 Mcg/500 mcg
3 packs, ₹10.54 to ₹14.32 per tablet.
- ₹10.54/tabletRedonia · 10 tabletZerico Lifesciences · MRP ₹105.36
- ₹11.65/tabletHaemaday · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹116.51
- ₹14.32/tabletHbloy · 10 tabletLloyd Healthcare · MRP ₹143.24
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 231 Mg/1.5 MG/15 mcg
2 packs, ₹9.28 to ₹11.34 per tablet.
- ₹9.28/tabletBlissin SF · 10 tabletColinz Laboratories · MRP ₹92.81
- ₹11.34/tabletGoldiron · 10 tabletGold Line · MRP ₹113.43
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 30 Mg/300/500 mcg
2 packs, ₹1.17 to ₹1.49 per ml.
- ₹1.17/mlHaemaday · 150 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹176.10
- ₹1.49/mlCoehb · 150 ml syrupKoye Pharmaceuticals · MRP ₹223.13
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 33/1.5 MG/15 mcg
2 packs, ₹12.50 to ₹13.90 per tablet.
- ₹12.50/tabletIrex · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹187.50
- ₹13.90/tabletFenext · 10 tabletKanad Labs · MRP ₹139.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 200 MG/1 MG/5 mcg
2 packs, ₹0.28 to ₹0.62 per ml.
- ₹0.28/mlFercee · 150 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹41.66
- ₹0.62/mlFercee · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹123.75
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 32.8/0.5 Mg/7.5 mcg
2 packs, ₹0.62 to ₹0.67 per ml.
- ₹0.62/mlFercee Red · 450 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹277.35
- ₹0.67/mlFercee Red · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹150.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 30 Mg/500/500 mcg
2 packs, ₹0.45 to ₹0.85 per ml.
- ₹0.45/mlGerivit · 200 ml syrupGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹89.50
- ₹0.85/mlGracifer · 200 ml syrupGracious Pharmaceuticals · MRP ₹170.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 80 Mg/200/2 mcg
2 packs, ₹1.27 to ₹1.53 per ml.
- ₹1.27/mlTonoferon · 100 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹126.57
- ₹1.53/mlR.b Tone · 100 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹152.82
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 250 Mg/500 MCG/5 mcg
2 packs, ₹0.66 to ₹0.94 per ml.
- ₹0.66/mlTonoferon · 400 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹263.00
- ₹0.94/mlTonoferon · 200 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹187.51
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 100/1.5 Mg/1500 mcg
1 pack, ₹8.00 per tablet.
- ₹8.00/tabletAnnered FA · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹80.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 32 Mg/0.5/7.5 mcg
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlCheri · 200 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹210.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Capsule 100 Mg/300 Mcg/1500 mcg
1 pack, ₹15.69 per capsule.
- ₹15.69/capsuleCoehb · 15 capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹235.41
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Suspension 100 Mg/1500 Mcg/100 mcg
1 pack, ₹0.37 per ml.
- ₹0.37/mlFerizest · 200 ml suspensionDWD Pharmaceuticals · MRP ₹73.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Oral Liquid 50 Mg/500/5 mcg
1 pack, ₹0.39 per ml.
- ₹0.39/mlFerro · 150 ml oral liquidIntra Labs · MRP ₹59.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Oral Liquid
1 pack, ₹0.38 per ml.
- ₹0.38/mlFerrotone · 200 ml oral liquidTorque Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 300/5/15 mg
1 pack, ₹1.50 per tablet.
- ₹1.50/tabletFolired · 30 tabletDepsons Pharma · MRP ₹45.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 200/1 Mg/12.5 mcg
1 pack, ₹0.14 per ml.
- ₹0.14/mlGlowfol · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹28.12
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 80/0.166 MG/1 mcg
1 pack, ₹0.56 per ml.
- ₹0.56/mlHB UP · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹111.09
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Drops 10 Mg/100 Mcg/1.50 mcg
1 pack, ₹6.03 per ml.
- ₹6.03/mlHemfer · 15 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹90.45
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 1.5 mg
1 pack, ₹4.50 per tablet.
- ₹4.50/tabletHemogran Fdt · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹45.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Oral Liquid 23.24/0.17/40 mg
1 pack, ₹0.90 per ml.
- ₹0.90/mlHepatoglobine · 300 ml oral liquidRaptakos Brett & Co · MRP ₹269.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Oral Liquid 23.24/40/0.17 mg
1 pack, ₹0.83 per ml.
- ₹0.83/mlHepatoglobine · 450 ml oral liquidRaptakos Brett & Co · MRP ₹375.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Drops
1 pack, ₹8.17 per ml.
- ₹8.17/mlHepatoglobine · 15 ml dropsRaptakos Brett & Co · MRP ₹122.50
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Oral Liquid 176.5 Mg/200/2.5 mcg
1 pack, ₹2.13 per ml.
- ₹2.13/mlHepatoglobine Mikros · 100 ml oral liquidRaptakos Brett & Co · MRP ₹213.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Capsule 100/0.3/0.5 mg
1 pack, ₹15.70 per capsule.
- ₹15.70/capsuleI-Fag · 10 capsuleAkumentis Healthcare · MRP ₹157.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Capsule 100/0.2 MG/2 mcg
1 pack, ₹8.20 per capsule.
- ₹8.20/capsuleIfb · 10 capsuleCoxswain Healthcare · MRP ₹82.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Tablet 60/1.5 Mg/500 mcg
1 pack, ₹12.68 per tablet.
- ₹12.68/tabletIrentia · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹126.83
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 Syrup 100 Mg/0.5 Mg/7.5 mcg
1 pack, ₹0.59 per ml.
- ₹0.59/mlIrofolvin · 300 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹178.13
7 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.
Companies marketing it
- Alkem7 packs
- Akumentis Healthcare4 packs
- Raptakos Brett & Co4 packs
- Medley Pharmaceuticals3 packs
- East India Pharmaceutical Works3 packs
- Koye Pharmaceuticals2 packs
- Kaiser Pharmaceuticals2 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Fidus Healthcare2 packs
- Zee Laboratories1 pack
- Colinz Laboratories1 pack
- Celera Pharma1 pack
- Kanad Labs1 pack
- Maneesh Pharmaceuticals1 pack
- Psychotropics India1 pack
- DWD Pharmaceuticals1 pack
- Galcare Pharmaceuticals1 pack
- Intra Labs1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Depsons Pharma1 pack
- Gerrysun Pharmaceuticals1 pack
- Strides1 pack
- Zydus1 pack
- Gold Line1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.