Medicines / Molecules / Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + ZincEvery pack, by price.
54 packs of Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc on NPPA's price list for July 2026: 47 brands from 40 companies, in 33 forms and strengths.
- Packs
- 54
- Brands
- 47
- Companies
- 40
- Forms and strengths
- 33
- Price-controlled packs
- 0 of 54
Packs, lowest price per unit first
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet
7 packs, ₹7.90 to ₹34.00 per tablet.
- ₹7.90/tabletFerocure-Xt · 10 tabletIpc Healthcare · MRP ₹79.00
- ₹11.73/tabletHemtree Plus · 15 tabletAggrowin Pharma · MRP ₹176.00
- ₹13.00/tabletLiposure · 15 tabletSolis Pharmaceuticals · MRP ₹195.00
- ₹13.90/tabletRbshine · 10 tabletJupiter Biolabs · MRP ₹139.00
- ₹15.00/tabletBisnet · 10 tabletZyvieon Healthcare · MRP ₹150.00
- ₹16.33/tabletSayfer · 30 tabletEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹490.00
- ₹34.00/tabletActinef · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹340.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Capsule
5 packs, ₹1.05 to ₹10.50 per capsule.
- ₹1.05/capsuleFercee Z Plus · 15 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹15.75
- ₹1.59/capsuleHemovit Z · 10 capsuleGraf Laboratories · MRP ₹15.86
- ₹3.95/capsuleMecofer · 10 capsuleMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹39.50
- ₹4.08/capsuleNaviglobin · 10 capsuleNavil Laboratories · MRP ₹40.78
- ₹10.50/capsuleStunner Gold · 10 capsuleIntra Life · MRP ₹105.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 60/1 Mg/500 Mcg/15 mg
5 packs, ₹7.70 to ₹21.96 per tablet.
- ₹7.70/tabletIroplex · 10 tabletAcme Pharmaceuticals · MRP ₹77.00
- ₹12.40/tabletRivafer · 15 tabletRivan Pharmaceuticals · MRP ₹186.00
- ₹14.99/tabletSayfer · 10 tabletEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹149.88
- ₹15.73/tabletFerose XT · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹235.99
- ₹21.96/tabletGlobac XT · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹329.38
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup
4 packs, ₹0.33 to ₹1.36 per ml.
- ₹0.33/mlCarbosyl · 200 ml syrupBiomax Biotechnics · MRP ₹66.96
- ₹0.35/mlFevipro · 200 ml syrupTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹69.00
- ₹0.93/mlBizfer XT · 200 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹186.56
- ₹1.36/mlNew Hemfer · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹135.90
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 30/1.5 MG/15 Mcg/10 mg
2 packs, ₹15.26 to ₹20.92 per tablet.
- ₹15.26/tabletFaa-20 · 10 tabletLupin · MRP ₹152.55
- ₹20.92/tabletFaa-20 · 15 tabletLupin · MRP ₹313.75
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Drops
2 packs, ₹0.80 to ₹6.03 per ml.
- ₹0.80/mlFemozer XT · 30 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹24.00
- ₹6.03/mlNew Hemfer · 15 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹90.45
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 100/1.5 MG/15 Mcg/61.8 mg
2 packs, ₹7.35 to ₹9.30 per tablet.
- ₹7.35/tabletHipher · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹73.47
- ₹9.30/tabletFerobid · 10 tabletSterkem · MRP ₹93.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 60/1 MG/15 Mcg/15 mg
2 packs, ₹8.73 to ₹10.22 per tablet.
- ₹8.73/tabletHB Fast XT · 10 tabletBiological E · MRP ₹87.27
- ₹10.22/tabletZinfe XT · 10 tabletKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹102.19
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 120 MG/15 MG/12 Mcg/25 mg
1 pack, ₹7.90 per tablet.
- ₹7.90/tabletAnofer SP · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹79.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 60/1 MG/5 Mcg/15 mg
1 pack, ₹8.73 per tablet.
- ₹8.73/tabletBefer · 10 tabletBiological E · MRP ₹87.27
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 60/1.5 Mg/500 Mcg/15 mg
1 pack, ₹15.94 per tablet.
- ₹15.94/tabletBestiron · 10 tabletElan Pharma(india) · MRP ₹159.38
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Softgel Capsule 60/1 Mg/500 Mcg/15 mg
1 pack, ₹14.00 per unit.
- ₹14.00/unitBisglycin · 10 softgel capsuleAkesiss Pharma · MRP ₹140.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Capsule 100/1/61.8 mg
1 pack, ₹9.86 per capsule.
- ₹9.86/capsuleCarnyl FE A · 15 capsuleObsurge Biotech · MRP ₹147.83
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 160 Mg/0.5 Mg/7.5 Mcg/44.4 mg
1 pack, ₹0.78 per ml.
- ₹0.78/mlCintafer · 200 ml syrupAcinta Pharmaceuticals · MRP ₹155.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Softgel Capsule 92/1 MG/15 Mcg/61.8 mg
1 pack, ₹8.63 per unit.
- ₹8.63/unitFanty · 10 softgel capsuleBio Vitamins · MRP ₹86.25
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 30 mg
1 pack, ₹20.30 per tablet.
- ₹20.30/tabletFedo · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹203.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 15 MG/1 Mg/0.5 Mcg/5.5 mg
1 pack, ₹0.75 per ml.
- ₹0.75/mlFemozer Plus · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 10 Mg/100/3 Mcg/2.75 mg
1 pack, ₹9.00 per tablet.
- ₹9.00/tabletFemozer XT · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹90.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 100 Mg/1.1 Mg/1500 Mcg/22.5 mg
1 pack, ₹18.56 per tablet.
- ₹18.56/tabletFerikind M · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹185.61
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 75 Mg/0.25 Mg/3.75 Mcg/5.5 mg
1 pack, ₹0.96 per ml.
- ₹0.96/mlFerose · 150 ml syrupEris Lifesciences · MRP ₹144.41
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 7.5 Mcg/200/7/0.5 mg
1 pack, ₹1.21 per ml.
- ₹1.21/mlFerrofit · 100 ml syrupMeridian Enterprises · MRP ₹120.94
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Suspension 30/1 MG/6 Mcg/11 mg
1 pack, ₹0.97 per ml.
- ₹0.97/mlFexid · 200 ml suspensionOverseas Healthcare · MRP ₹193.30
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 60/1/500/15 mg
1 pack, ₹10.31 per tablet.
- ₹10.31/tabletFezotas · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹103.13
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 32/500 Mg/2.5 Mcg/10.3 mg
1 pack, ₹0.55 per ml.
- ₹0.55/mlGlohem · 200 ml syrupStrides Shasun · MRP ₹109.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Suspension
1 pack, ₹0.48 per ml.
- ₹0.48/mlHB Z (Biological) · 200 ml suspensionBiological E · MRP ₹95.37
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 50 Mg/500/6 Mcg/11 mg
1 pack, ₹0.72 per ml.
- ₹0.72/mlNeufer Z · 200 ml syrupEmbiotic Lab · MRP ₹144.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Softgel Capsule 50/0.5 Mg/7.5 MCG/5 mg
1 pack, ₹5.72 per unit.
- ₹5.72/unitNew Hemfer · 30 softgel capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹171.55
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Tablet 100 Mg/300/50 mcg
1 pack, ₹13.88 per tablet.
- ₹13.88/tabletRedonia XT · 15 tabletZerico Lifesciences · MRP ₹208.13
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Syrup 60/1 Mg/500 Mcg/15 mg
1 pack, ₹1.20 per ml.
- ₹1.20/mlSayfer · 200 ml syrupEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹240.03
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Zinc Drops 75/0.25 Mg/3.75 Mcg/5.5 mg
1 pack, ₹5.67 per ml.
- ₹5.67/mlSayfer · 15 ml dropsEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹85.00
3 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.
Companies marketing it
- Alkem5 packs
- Eisen Pharmaceuticals Co4 packs
- Biological E3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Lupin2 packs
- Eris2 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)2 packs
- Septalyst Lifesciences1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Elan Pharma(india)1 pack
- Akesiss Pharma1 pack
- Zyvieon Healthcare1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Biomax Biotechnics1 pack
- Obsurge Biotech1 pack
- Acinta Pharmaceuticals1 pack
- Bio Vitamins1 pack
- Sanatra Health Care1 pack
- Mankind1 pack
- Sterkem1 pack
- Ipc Healthcare1 pack
- Meridian Enterprises1 pack
- Tycoon Pharmaceuticals1 pack
- Overseas Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.