Medicines / Molecules / Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + OthersEvery pack, by price.
56 packs of Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others on NPPA's price list for July 2026: 46 brands from 39 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 56
- Brands
- 46
- Companies
- 39
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 56
Packs, lowest price per unit first
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Tablet
16 packs, ₹3.70 to ₹26.50 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹3.70/tabletCaroc Z · 100 tabletOctane Biotech · MRP ₹370.00
- ₹8.84/tabletGafer · 10 tabletGates · MRP ₹88.40
- ₹9.48/tabletHemoferol XT · 10 tabletFemura Pharmaceuticals · MRP ₹94.79
- ₹10.80/tabletAlfer · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹108.00
- ₹11.10/tabletE Ion · 10 tabletGraf Laboratories · MRP ₹111.00
- ₹12.38/tabletFtz · 15 tabletOctane Biotech · MRP ₹185.63
- ₹13.26/tabletRaricap M · 30 tabletEris Lifesciences · MRP ₹397.85
- ₹13.27/tabletHaem UP C · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹132.66
- ₹13.68/tabletFerose · 15 tabletEris Lifesciences · MRP ₹205.15
- ₹14.40/tabletIdavit Plus · 10 tabletMova Pharmaceuticals · MRP ₹144.00
- ₹16.00/tabletMicovit (Tpl) · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹160.00
- ₹16.31/tabletNaviglobin XT · 10 tabletNavil Laboratories · MRP ₹163.13
The other 4 by price per tablet
- ₹22.50/tabletFerinto · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹225.00
- ₹24.90/tabletApale M · 10 tabletUniza Healthcare · MRP ₹249.00
- ₹25.40/tabletHemtree H · 10 tabletAggrowin Pharma · MRP ₹254.00
- ₹26.50/tabletHB 29 X · 10 tabletCorona · MRP ₹265.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule
12 packs, ₹3.01 to ₹18.56 per capsule.
- ₹3.01/capsuleFifa · 15 capsuleIntra Labs · MRP ₹45.10
- ₹3.39/capsuleMim Z · 15 capsuleMeyer Organics · MRP ₹50.88
- ₹3.46/capsuleOrvit FZ · 10 capsuleOrganic Laboratories · MRP ₹34.62
- ₹3.66/capsuleZinfe · 10 capsuleKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹36.56
- ₹3.85/capsuleCarnyl FE · 15 capsuleObsurge Biotech · MRP ₹57.68
- ₹5.14/capsuleFeripro Z · 10 capsuleCachet Pharmaceuticals · MRP ₹51.40
- ₹6.05/capsulePolybabe · 10 capsuleSymbiotic Drugs · MRP ₹60.50
- ₹7.80/capsuleFE WO XT · 15 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹117.00
- ₹9.38/capsuleFeripro Z · 15 capsuleCachet Pharmaceuticals · MRP ₹140.63
- ₹13.31/capsuleImax Forte · 10 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹133.12
- ₹18.46/capsuleCoehb Plus · 10 capsuleKoye Pharmaceuticals · MRP ₹184.59
- ₹18.56/capsuleHemogold · 10 capsuleGroup Pharmaceuticals · MRP ₹185.60
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Syrup
8 packs, ₹0.48 to ₹1.13 per ml.
- ₹0.48/mlJP Tone · 200 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹96.25
- ₹0.77/mlNaviglobin · 300 ml syrupNavil Laboratories · MRP ₹229.69
- ₹0.90/mlMinmin · 200 ml syrupRPG Life Sciences · MRP ₹180.80
- ₹0.99/mlJP Tone · 200 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹198.04
- ₹1.00/mlFejet XT · 200 ml syrupVenus Remedies · MRP ₹199.03
- ₹1.03/mlLivogen · 200 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹205.21
- ₹1.03/mlLivogen · 200 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹205.21
- ₹1.13/mlR.b Tone · 200 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹225.20
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Oral Liquid
2 packs, ₹0.14 to ₹0.68 per ml.
- ₹0.14/mlAustro Iron · 200 ml oral liquidAustro Lab · MRP ₹28.88
- ₹0.68/mlChelferron · 200 ml oral liquidLeben Laboratories · MRP ₹135.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Tablet 30 Mg/200/0.75 Mcg/50 mg
2 packs, ₹22.80 to ₹22.81 per tablet.
- ₹22.80/tabletFerinto · 15 tabletVasu Organics · MRP ₹342.00
- ₹22.81/tabletFerinto · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹228.05
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule 100/1.5 mg
2 packs, ₹2.74 to ₹8.34 per capsule.
- ₹2.74/capsuleZinfe C · 10 capsuleKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹27.43
- ₹8.34/capsuleHaem Cap · 10 capsuleOmega Remedies · MRP ₹83.41
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Softgel Capsule
1 pack, ₹16.88 per unit.
- ₹16.88/unitAhb · 10 softgel capsuleBestochem Formulations · MRP ₹168.75
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Suspension
1 pack, ₹1.60 per ml.
- ₹1.60/mlApale M · 150 ml suspensionUniza Healthcare · MRP ₹240.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Oral Liquid 3.75 Mcg/15/5.5 Mg/375 mcg
1 pack, ₹1.37 per ml.
- ₹1.37/mlBestiron · 150 ml oral liquidElan Pharma(india) · MRP ₹205.32
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Drops 3 Mcg/10/2.75 Mg/100 mcg
1 pack, ₹9.33 per ml.
- ₹9.33/mlBestiron · 15 ml dropsElan Pharma(india) · MRP ₹140.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule 100 MG/15 Mcg/1.5 mg
1 pack, ₹6.41 per capsule.
- ₹6.41/capsuleFexid · 10 capsuleOverseas Healthcare · MRP ₹64.11
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule SR
1 pack, ₹6.79 per capsule.
- ₹6.79/capsuleFtz · 14 capsule srOctane Biotech · MRP ₹95.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Injection
1 pack, ₹78.61 per ml.
- ₹78.61/mlHappynerve Plus · 2 ml injectionVasu Organics · MRP ₹157.22
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Syrup 50/2.5/0.5 mg
1 pack, ₹0.89 per ml.
- ₹0.89/mlHemfer · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹200.60
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Oral Drops
1 pack, ₹5.83 per ml.
- ₹5.83/mlLiposure HB · 30 ml oral dropsSurge Biotech · MRP ₹175.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Gummies
1 pack, ₹19.97 per unit.
- ₹19.97/unitLivogen · 30 gummiesProcter & Gamble Health · MRP ₹599.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule 30 mg
1 pack, ₹19.50 per capsule.
- ₹19.50/capsuleRariset · 15 capsuleEris Lifesciences · MRP ₹292.57
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule 259/2.5/100/2.5/33 mg
1 pack, ₹7.00 per capsule.
- ₹7.00/capsuleR.b Tone · 15 capsuleMedley Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Capsule 100 Mg/300/500 mcg
1 pack, ₹12.68 per capsule.
- ₹12.68/capsuleRoseus · 10 capsuleAkumentis Healthcare · MRP ₹126.78
Elemental Iron + Folic Acid + Vitamin B12 + Others Drops
1 pack, ₹7.19 per ml.
- ₹7.19/mlTonoferon · 15 ml dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹107.81
Companies marketing it
- Vasu Organics4 packs
- Octane Biotech3 packs
- Alkem3 packs
- Eris3 packs
- Procter & Gamble Health3 packs
- Uniza Healthcare2 packs
- Elan Pharma(india)2 packs
- Jagsonpal Pharmaceuticals2 packs
- Navil Laboratories2 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)2 packs
- Bestochem Formulations1 pack
- Alde Medi Impex1 pack
- Austro Lab1 pack
- Obsurge Biotech1 pack
- Leben Laboratories1 pack
- Koye Pharmaceuticals1 pack
- Graf Laboratories1 pack
- Venus Remedies1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Overseas Healthcare1 pack
- Intra Labs1 pack
- Gates1 pack
- Omega Remedies1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.