Medicines / Molecules / Drotaverine
DrotaverineEvery pack, by price.
61 packs of Drotaverine on NPPA's price list for July 2026: 42 brands from 34 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 61
- Brands
- 42
- Companies
- 34
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 61
Packs, lowest price per unit first
Drotaverine Tablet 80 mg
25 packs, ₹1.38 to ₹16.96 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.38/tabletDitin · 10 tabletConcept Biosciences · MRP ₹13.75
- ₹2.99/tabletInorine · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹29.90
- ₹3.00/tabletDrotapil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹30.00
- ₹4.19/tabletDotracid · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹41.90
- ₹4.50/tabletDroziver · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
- ₹4.88/tabletOzospas · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
- ₹5.20/tabletDin · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹51.96
- ₹5.50/tabletColicure (Marc) · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹55.00
- ₹6.10/tabletAntispasmin · 10 tabletStadmed · MRP ₹61.04
- ₹6.30/tabletDrotas · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹63.00
- ₹6.38/tabletMaror DS · 10 tabletRavian Pharmaceuticals · MRP ₹63.80
- ₹7.69/tabletDromis · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹76.88
The other 13 by price per tablet
- ₹9.10/tabletDrot · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹91.00
- ₹9.75/tabletDvn · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹97.50
- ₹9.94/tabletDrotikind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.41
- ₹10.14/tabletAntispasmin · 10 tabletStadmed · MRP ₹101.39
- ₹10.22/tabletDin DS · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹102.18
- ₹10.92/tabletDoverin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹109.22
- ₹11.13/tabletDrovotas · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹111.28
- ₹12.00/tabletDecolic · 10 tabletKontest Chemicals · MRP ₹120.00
- ₹12.90/tabletMS Spa · 10 tabletAstrum Healthcare · MRP ₹129.00
- ₹13.50/tabletSpadrot · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹135.00
- ₹14.88/tabletDvn · 15 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹223.20
- ₹15.37/tabletDrotachek · 15 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹230.62
- ₹16.96/tabletDrotin · 15 tabletWalter Bushnell · MRP ₹254.40
Drotaverine Tablet 40 mg
10 packs, ₹2.60 to ₹9.62 per tablet.
- ₹2.60/tabletDrot · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹25.97
- ₹3.78/tabletDrotavin · 10 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹37.75
- ₹5.25/tabletDoverin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
- ₹6.50/tabletSpan · 10 tabletS S Health Care · MRP ₹65.00
- ₹6.70/tabletDin · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹66.98
- ₹7.97/tabletDrotitec · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹79.69
- ₹8.47/tabletDrotachek · 15 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹127.00
- ₹8.67/tabletSupadrot · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹130.00
- ₹8.79/tabletDvn · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹87.85
- ₹9.62/tabletDrotin · 15 tabletWalter Bushnell · MRP ₹144.29
Drotaverine Tablet
8 packs, ₹2.40 to ₹14.06 per tablet.
- ₹2.40/tabletMaror · 10 tabletRavian Pharmaceuticals · MRP ₹24.00
- ₹6.47/tabletLucspas · 10 tabletLucrose Pharma · MRP ₹64.69
- ₹7.00/tabletDroteem · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹7.12/tabletDrosis (Intel) · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹71.16
- ₹7.87/tabletDrotanol · 15 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹118.12
- ₹10.67/tabletSupadrot · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹160.00
- ₹14.00/tabletDove DS · 10 tabletMarsha Pharma · MRP ₹140.00
- ₹14.06/tabletDrotitec DS · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹140.63
Drotaverine Injection 40 mg
6 packs, ₹11.50 to ₹19.33 per ml.
- ₹11.50/mlTame · 2 ml injectionElan Pharma(india) · MRP ₹23.00
- ₹12.47/mlDecolic · 2 ml injectionKontest Chemicals · MRP ₹24.94
- ₹13.13/mlDorinta · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹26.25
- ₹15.66/mlDrovera · 2 ml injectionManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹31.31
- ₹16.05/mlDin · 2 ml injectionMapra Laboratories · MRP ₹32.10
- ₹19.33/mlDrotin · 2 ml injectionWalter Bushnell · MRP ₹38.65
Drotaverine Suspension 20 mg
4 packs, ₹0.81 to ₹3.68 per ml.
- ₹0.81/mlAvacan · 30 ml suspensionKhandelwal Laboratories · MRP ₹24.29
- ₹2.81/mlDrotalgia · 60 ml suspensionEpione Pharmaceuticals · MRP ₹168.75
- ₹3.34/mlDrotin · 60 ml suspensionWalter Bushnell · MRP ₹200.48
- ₹3.68/mlDrotin · 100 ml suspensionWalter Bushnell · MRP ₹367.55
Drotaverine Injection 20 mg
4 packs, ₹3.37 to ₹24.75 per ml.
- ₹3.37/mlCadivarin · 1 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹3.37
- ₹7.97/mlDrotacad · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹15.94
- ₹14.41/mlDvn · 2 ml injectionOverseas Healthcare · MRP ₹28.82
- ₹24.75/injectionSpasmokem D · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹24.75
Drotaverine Suspension 10 mg
1 pack, ₹2.31 per ml.
- ₹2.31/mlDrotin · 100 ml suspensionWalter Bushnell · MRP ₹230.86
Drotaverine Injection
1 pack, ₹19.08 per ml.
- ₹19.08/mlDrotitec · 2 ml injectionIndoco Remedies · MRP ₹38.15
Drotaverine Injection 80 mg
1 pack, ₹9.50 per ml.
- ₹9.50/mlDroziver · 2 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹19.00
Drotaverine Suspension
1 pack, ₹2.50 per ml.
- ₹2.50/mlLucspas · 30 ml suspensionLucrose Pharma · MRP ₹75.00
Companies marketing it
- Mapra Laboratories6 packs
- Walter Bushnell6 packs
- Overseas Healthcare4 packs
- Intas3 packs
- Tas Med (India)3 packs
- Indoco Remedies3 packs
- Stadmed2 packs
- Khandelwal Laboratories2 packs
- Kontest Chemicals2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Lucrose Pharma2 packs
- Ravian Pharmaceuticals2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Zydus1 pack
- Marc Laboratories1 pack
- Concept Biosciences1 pack
- Intra Labs1 pack
- Marsha Pharma1 pack
- Intel Pharmaceuticals1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Epione Pharmaceuticals1 pack
- Knoll Healthcare1 pack
- Psychotropics India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.