Medicines / Molecules / Drotaverine + Mefenamic Acid
Drotaverine + Mefenamic AcidEvery pack, by price.
76 packs of Drotaverine + Mefenamic Acid on NPPA's price list for July 2026: 75 brands from 67 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 76
- Brands
- 75
- Companies
- 67
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 76
Packs, lowest price per unit first
Drotaverine + Mefenamic Acid Tablet 80/250 mg
64 packs, ₹1.20 to ₹26.55 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.20/tabletMifetone D · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹12.00
- ₹4.47/tabletInorine-M · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹44.69
- ₹4.80/tabletDrot M · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹48.00
- ₹4.84/tabletColicure Plus · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹48.40
- ₹5.36/tabletOzospas M · 10 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹53.62
- ₹5.96/tabletSamspas M · 10 tabletST Morrison · MRP ₹59.60
- ₹5.99/tabletDorimon · 10 tabletST Morrison · MRP ₹59.90
- ₹6.14/tabletDrotavin-Mf · 10 tabletSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹61.37
- ₹6.15/tabletBetaspasm · 10 tabletVilco Laboratories · MRP ₹61.50
- ₹6.50/tabletDroziver M · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
- ₹6.50/tabletTavera M · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹65.00
- ₹6.70/tabletOdic DM · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹67.03
The next 48 by price per tablet
- ₹6.81/tabletSpasmoheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹68.06
- ₹7.00/tabletDroza M · 10 tabletMedinza Biotech · MRP ₹70.00
- ₹7.50/tabletSpandril · 10 tabletMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹75.00
- ₹7.80/tabletDrotaflow M · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹78.00
- ₹7.90/tabletSpasrine · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹79.00
- ₹7.97/tabletNocolic DM · 10 tabletRusi Remedies · MRP ₹79.69
- ₹7.97/tabletSpasmoril D · 10 tabletNavil Laboratories · MRP ₹79.69
- ₹8.20/tabletArsulide D · 10 tabletSterkem · MRP ₹82.00
- ₹8.76/tabletSpasmindon N · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹87.60
- ₹8.87/tabletDrozon MF · 10 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹88.69
- ₹8.90/tabletDotacid-M · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹89.00
- ₹9.49/tabletMaror M · 10 tabletRavian Pharmaceuticals · MRP ₹94.88
- ₹9.64/tabletVerin M · 10 tabletCorona · MRP ₹96.35
- ₹9.84/tabletDrotacet M · 10 tabletWonset Health Care · MRP ₹98.44
- ₹9.94/tabletCyclotab DM · 10 tabletColinz Laboratories · MRP ₹99.37
- ₹10.00/tabletNexaspas · 10 tabletNexa Wellness · MRP ₹99.99
- ₹10.20/tabletDR Zespas · 10 tabletKee Pharma · MRP ₹102.00
- ₹10.31/tabletDrotas M · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹103.12
- ₹10.42/tabletSpaslin D · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹104.16
- ₹10.43/tabletXpas · 10 tabletJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹104.34
- ₹10.62/tabletTarphom · 10 tabletEndocard · MRP ₹106.22
- ₹10.64/tabletClomin DM (Abaris) · 10 tabletAbaris Healthcare · MRP ₹106.40
- ₹11.00/tabletDrotyfast M · 10 tabletHelios Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
- ₹11.25/tabletSpasna M · 10 tabletAlbert David · MRP ₹112.50
- ₹11.55/tabletChymospas · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹115.50
- ₹11.67/tabletDrotikind M · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹116.65
- ₹11.70/tabletDruvan M · 10 tabletUmano Healthcare · MRP ₹117.00
- ₹11.72/tabletBellywell M · 10 tabletStanwell Life Sciences · MRP ₹117.20
- ₹11.91/tabletTermispaz MF · 10 tabletResilient Cosmeceuticals · MRP ₹119.06
- ₹11.93/tabletDrotamef · 15 tabletVance & Health Pharmaceuticals · MRP ₹179.00
- ₹12.15/tabletDrovera MF · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹121.45
- ₹12.19/tabletDrosis MF · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹121.88
- ₹12.34/tabletDecolic MF · 10 tabletKontest Chemicals · MRP ₹123.38
- ₹12.40/tabletDromis M · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹124.00
- ₹12.55/tabletDrovotas M · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹125.50
- ₹12.69/tabletVerispas MF · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹126.90
- ₹13.00/tabletAlgos Spas · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹130.00
- ₹13.04/tabletSpasmo Ache DV · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹130.39
- ₹13.30/tabletTame D · 10 tabletElan Pharma(india) · MRP ₹133.00
- ₹13.45/tabletDin M · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹134.45
- ₹13.58/tabletSpurge · 10 tabletObsurge Biotech · MRP ₹135.84
- ₹14.10/tabletDrotachek M · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹141.00
- ₹14.20/tabletLyso Spas · 10 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹142.00
- ₹14.53/tabletDoverin M · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹145.31
- ₹15.60/tabletDrotaways M · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹155.96
- ₹17.81/tabletDrotitec M · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹178.13
- ₹17.81/tabletSpadrot M · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹178.12
- ₹20.11/tabletDorimac M · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹201.09
Drotaverine + Mefenamic Acid Tablet
7 packs, ₹5.95 to ₹12.47 per tablet.
- ₹5.95/tabletIvadrot M · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹59.50
- ₹6.16/tabletKimospas D · 10 tabletKim Lab · MRP ₹61.61
- ₹6.24/tabletAbdoact M · 10 tabletForgen Healthcare · MRP ₹62.41
- ₹7.20/tabletRelief Spas · 10 tabletUnited Biotech · MRP ₹72.00
- ₹8.42/tabletDito M · 10 tabletLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹84.20
- ₹9.36/tabletRazodrot M · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹93.58
- ₹12.47/tabletDromas · 10 tabletMascot Health Series · MRP ₹124.69
Drotaverine + Mefenamic Acid Tablet 250/80 mg
1 pack, ₹4.50 per tablet.
- ₹4.50/tabletDormed MF · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹45.00
Drotaverine + Mefenamic Acid Oral Drops
1 pack, ₹4.13 per ml.
- ₹4.13/mlMedispa · 10 ml oral dropsLeben Laboratories · MRP ₹41.25
Drotaverine + Mefenamic Acid Oral Suspension
1 pack, ₹0.92 per ml.
- ₹0.92/mlMedispa · 60 ml oral suspensionLeben Laboratories · MRP ₹55.00
Drotaverine + Mefenamic Acid Tablet 40/250 mg
1 pack, ₹8.43 per tablet.
- ₹8.43/tabletMefsid · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹84.33
Drotaverine + Mefenamic Acid Tablet DR 80/250 mg
1 pack, ₹10.57 per tablet.
- ₹10.57/tabletNamspas DR · 10 tablet drPsychotropics India · MRP ₹105.68
Companies marketing it
- Tas Med (India)3 packs
- Alkem2 packs
- Mapra Laboratories2 packs
- Zydus2 packs
- ST Morrison2 packs
- Mankind2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Leben Laboratories2 packs
- Forgen Healthcare1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Sterkem1 pack
- Stanwell Life Sciences1 pack
- Vilco Laboratories1 pack
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- Abaris Healthcare1 pack
- Marc Laboratories1 pack
- Colinz Laboratories1 pack
- Kontest Chemicals1 pack
- Lifecom Pharmaceuticals1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Medico Labs1 pack
- Biomax Biotechnics1 pack
- Intas1 pack
- Mascot Health Series1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.