Medicines / Molecules / Doxofylline
DoxofyllineEvery pack, by price.
37 packs of Doxofylline on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 27 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 37
- Brands
- 29
- Companies
- 27
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 37
Packs, lowest price per unit first
Doxofylline Tablet 400 mg
22 packs, ₹3.84 to ₹12.66 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹3.84/tabletDoxovent · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹38.44
- ₹3.93/tabletDoxohigh · 30 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹117.96
- ₹4.13/tabletDoxofon · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹41.25
- ₹4.31/tabletDoxymont · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹43.06
- ₹4.70/tabletDoxoril · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹47.00
- ₹4.79/tabletDoxolin · 30 tabletZydus Healthcare · MRP ₹143.83
- ₹5.05/tabletDoxo · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹50.53
- ₹6.00/tabletDoxopil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹60.00
- ₹6.07/tabletBestofyline · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹60.68
- ₹7.27/tabletSpirodin · 15 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹108.98
- ₹7.31/tabletKlon T · 10 tabletOlcare · MRP ₹73.12
- ₹7.50/tabletDoxopac · 10 tabletPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹75.00
The other 10 by price per tablet
- ₹7.69/tabletPhyllin · 10 tabletRND Laboratories · MRP ₹76.87
- ₹7.97/tabletDoxozet · 10 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹79.69
- ₹8.20/tabletDoxofen · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹82.00
- ₹9.20/tabletDoxoclick · 10 tabletTripada Lifecare · MRP ₹92.00
- ₹9.28/tabletDoxofyl · 10 tabletStrides Shasun · MRP ₹92.81
- ₹9.30/tabletDuphill · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹93.00
- ₹9.36/tabletDoxocip · 10 tabletCipla · MRP ₹93.57
- ₹9.37/tabletDoxoford · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹93.70
- ₹9.76/tabletDoxasma · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹97.56
- ₹12.66/tabletOxypur · 10 tabletMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹126.55
Doxofylline Tablet 650 mg
5 packs, ₹11.06 to ₹22.08 per tablet.
- ₹11.06/tabletDoxomax · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹110.62
- ₹12.60/tabletNexophylin · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹126.00
- ₹14.44/tabletDoxoril · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹144.37
- ₹17.16/tabletSpirodin · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹171.56
- ₹22.08/tabletDoxiflo · 10 tabletLupin · MRP ₹220.80
Doxofylline Tablet 200 mg
3 packs, ₹3.65 to ₹6.60 per tablet.
- ₹3.65/tabletDoxolin · 30 tabletZydus Healthcare · MRP ₹109.52
- ₹5.66/tabletPhyllin · 10 tabletRND Laboratories · MRP ₹56.62
- ₹6.60/tabletP Dox · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹66.00
Doxofylline Tablet 800 mg
2 packs, ₹12.66 to ₹18.75 per tablet.
- ₹12.66/tabletPhyllin · 10 tabletRND Laboratories · MRP ₹126.64
- ₹18.75/tabletDofasma OD · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹187.53
Doxofylline Tablet ER 400 mg
1 pack, ₹3.31 per tablet.
- ₹3.31/tabletDoxofile · 10 tablet erZee Laboratories · MRP ₹33.09
Doxofylline Injection 100 mg
1 pack, ₹1.60 per ml.
- ₹1.60/mlDoxovent · 10 ml injectionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹16.00
Doxofylline Syrup 100 mg
1 pack, ₹0.33 per ml.
- ₹0.33/mlDoxovent · 60 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹20.08
Doxofylline Tablet 600 mg
1 pack, ₹20.16 per tablet.
- ₹20.16/tabletOxitres · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹201.56
Doxofylline Injection 10 mg
1 pack, ₹11.16 per ml.
- ₹11.16/mlSpirodin · 10 ml injectionKoye Pharmaceuticals · MRP ₹111.56
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals3 packs
- RND Laboratories3 packs
- Koye Pharmaceuticals3 packs
- Aristo2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Zydus2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Bestochem Formulations1 pack
- Tas Med (India)1 pack
- East West Pharma1 pack
- Lupin1 pack
- Cipla1 pack
- Tripada1 pack
- Sanatra Health Care1 pack
- Zee Laboratories1 pack
- Knoll Healthcare1 pack
- Strides1 pack
- Mankind1 pack
- Pacific Drugs & Chemicals1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Icarus Healthcare Primus1 pack
- Organic Laboratories1 pack
- Olcare1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.