Medicines / Molecules / Donepezil
DonepezilEvery pack, by price.
44 packs of Donepezil on NPPA's price list for July 2026: 23 brands from 20 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 44
- Brands
- 23
- Companies
- 20
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 36 of 44
Packs, lowest price per unit first
Donepezil Tablet 5 mg
21 packs, ₹1.23 to ₹19.06 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹12.40 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.23/tabletDonetaz Dds · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹12.30
- ₹7.40/tabletRemenda · 10 tabletSparsh Remedies · MRP ₹74.00
- ₹7.50/tabletDonect · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹75.00
- ₹8.29/tabletCogzil · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹82.88
- ₹8.84/tabletDonetine · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹88.39
- ₹10.05/tabletDozare · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹100.50
- ₹12.00/tabletDonibiz · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹120.00
- ₹12.10/tabletDonecept · 10 tabletCipla · MRP ₹120.96
- ₹12.32/tabletCognidep · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹184.81
- ₹12.56/tabletLapezil · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹125.62
- ₹12.65/tabletDonzinol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹126.50
- ₹12.71/tabletDope · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹127.05
The other 9 by price per tablet
- ₹12.74/tabletKepzil · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹127.40
- ₹12.77/tabletAlmerzil · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹127.67
- ₹12.89/tabletAricep · 10 tabletEisai Pharmaceuticals India · MRP ₹128.91
- ₹12.93/tabletJiyi · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹129.25
- ₹13.01/tabletDonep · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹195.14
- ₹13.02/tabletAlzil · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹130.20
- ₹16.30/tabletDopezil · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹163.00
- ₹18.48/tabletCognidep · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹184.81
- ₹19.06/tabletDonplz · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹190.58
Donepezil Tablet 10 mg
15 packs, ₹10.71 to ₹18.76 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹17.88 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹10.71/tabletDonetine · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹107.14
- ₹11.20/tabletDozare · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹112.00
- ₹12.19/tabletDonance · 10 tabletAlembic · MRP ₹121.87
- ₹12.77/tabletAlmerzil · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹127.67
- ₹13.59/tabletDonect · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹135.93
- ₹15.05/tabletDonplz · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹150.53
- ₹16.31/tabletDonzinol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹163.05
- ₹17.07/tabletDonecept · 10 tabletCipla · MRP ₹170.68
- ₹17.94/tabletJiyi · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹179.40
- ₹18.09/tabletLapezil · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹180.93
- ₹18.32/tabletCognidep · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹274.84
- ₹18.32/tabletDope · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹183.23
The other 3 by price per tablet
- ₹18.61/tabletAricep · 10 tabletEisai Pharmaceuticals India · MRP ₹186.09
- ₹18.65/tabletAlzil · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹186.48
- ₹18.76/tabletDonep · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹281.44
Donepezil Tablet SR 23 mg
3 packs, ₹24.47 to ₹39.47 per tablet.
- ₹24.47/tabletAlzil · 10 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹244.69
- ₹32.50/tabletDonetaz · 10 tablet srSun Pharma Laboratories · MRP ₹325.00
- ₹39.47/tabletAricep · 10 tablet srEisai Pharmaceuticals India · MRP ₹394.69
Donepezil Tablet 11.5 mg
1 pack, ₹17.50 per tablet.
- ₹17.50/tabletAlzil · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹175.00
Donepezil Syrup 5 mg
1 pack, ₹5.41 per ml.
- ₹5.41/mlDonep · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹324.35
Donepezil Tablet SR 11.5 mg
1 pack, ₹24.90 per tablet.
- ₹24.90/tabletDonetaz · 10 tablet srSun Pharma Laboratories · MRP ₹249.00
Donepezil Sachet 10 mg
1 pack, ₹17.60 per sachet.
- ₹17.60/sachetDonetaz Ods · 1 sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹17.60
Donepezil Sachet 5 mg
1 pack, ₹12.30 per sachet.
- ₹12.30/sachetDonetaz Ods · 1 sachetSun Pharma Laboratories · MRP ₹12.30
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 17.88 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 5 mg · ceiling 12.40 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Sun Pharma6 packs
- Intas4 packs
- Eisai Pharmaceuticals India3 packs
- Alteus Biogenics3 packs
- Alkem3 packs
- East West Pharma2 packs
- Cipla2 packs
- Tripada2 packs
- Matias Healthcare2 packs
- Salas Pharma2 packs
- Knoll Healthcare2 packs
- D D Pharmaceuticals2 packs
- K C Laboratories2 packs
- Arinna Lifesciences2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Unistar Biotech1 pack
- Alembic1 pack
- Alniche Life Sciences1 pack
- Kivi Labs1 pack
- Sparsh Remedies1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.