Medicines / Molecules / Disodium Hydrogen Citrate
Disodium Hydrogen CitrateEvery pack, by price.
75 packs of Disodium Hydrogen Citrate on NPPA's price list for July 2026: 62 brands from 60 companies, in 17 forms and strengths.
- Packs
- 75
- Brands
- 62
- Companies
- 60
- Forms and strengths
- 17
- Price-controlled packs
- 0 of 75
Packs, lowest price per unit first
Disodium Hydrogen Citrate Syrup
20 packs, ₹0.15 to ₹2.14 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.15/mlTroycitral · 100 ml syrupTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹14.61
- ₹0.18/mlAlcit NF · 100 ml syrupLupin · MRP ₹17.53
- ₹0.23/mlAlkarum · 100 ml syrupAkumentis Healthcare · MRP ₹22.74
- ₹0.30/mlAlkamoon · 100 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹30.00
- ₹0.39/mlZetra · 100 ml syrupZee Laboratories · MRP ₹39.00
- ₹0.54/mlCitoage · 100 ml syrupAllenge India · MRP ₹54.00
- ₹0.70/mlNefralka · 100 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹69.50
- ₹0.80/mlAlneutra · 200 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹159.38
- ₹0.84/mlCitrafine · 100 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹84.38
- ₹0.89/mlAlneutra · 100 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹89.07
- ₹0.95/mlIndocitral · 100 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹94.95
- ₹0.99/mlPcitral · 100 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹99.00
The other 8 by price per ml
- ₹1.00/mlAlkazar · 100 ml syrupAustro Lab · MRP ₹100.00
- ₹1.03/mlCitafirst · 100 ml syrupNarankaa Pharma · MRP ₹103.00
- ₹1.06/mlCitroheal · 100 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹106.00
- ₹1.10/mlAlkator · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
- ₹1.11/mlAlkawin · 200 ml syrupCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹222.00
- ₹1.43/mlAlkanol · 100 ml syrupKnoll Healthcare · MRP ₹143.00
- ₹1.95/mlAlkarate Uti · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹194.77
- ₹2.14/mlCital · 100 ml syrupIndoco Remedies · MRP ₹214.00
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 1.53 gm
12 packs, ₹0.41 to ₹1.36 per ml.
- ₹0.41/mlAlkamine · 450 ml syrupSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹186.60
- ₹0.75/mlAlkafresh · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹0.80/mlUrital · 100 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹79.69
- ₹0.81/mlCitrakul · 100 ml syrupFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹80.63
- ₹0.85/mlAlkazip · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
- ₹0.86/mlAlkawock · 100 ml syrupWockhardt · MRP ₹86.26
- ₹0.87/mlCitralem · 100 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹87.00
- ₹0.93/mlAlkalife · 100 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹92.80
- ₹0.93/mlAlkamine · 100 ml syrupSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹92.80
- ₹0.96/mlAlkacip · 100 ml syrupCipla · MRP ₹96.07
- ₹1.08/mlUrosol · 100 ml syrupSynchem Lab · MRP ₹107.81
- ₹1.36/mlAlkapen · 100 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹135.94
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 1.25 gm
9 packs, ₹0.50 to ₹1.53 per ml.
- ₹0.50/mlCitalka · 100 ml syrupOrganic Laboratories · MRP ₹50.30
- ₹0.64/mlCitro · 100 ml syrupMendine Pharmaceuticals · MRP ₹63.95
- ₹0.70/mlEldisoda · 100 ml syrupElder Projects · MRP ₹70.00
- ₹0.77/mlUnicitral(ucr) · 60 ml syrupUnicure Remedies · MRP ₹45.99
- ₹0.87/mlAllcitra · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹87.38
- ₹0.99/mlAlkal · 200 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹197.00
- ₹1.07/mlAltracirol · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹106.88
- ₹1.18/mlSodalka · 100 ml syrupP &B Laboratories · MRP ₹117.55
- ₹1.53/mlAlkacitral · 100 ml syrupAlembic · MRP ₹152.71
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 1.37 gm
7 packs, ₹0.70 to ₹1.42 per ml.
- ₹0.70/mlUrikin · 100 ml syrupAcme Pharmaceuticals · MRP ₹70.31
- ₹0.75/mlAlkaleb · 100 ml syrupLeben Laboratories · MRP ₹74.80
- ₹1.00/mlAlkawin · 100 ml syrupCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
- ₹1.03/mlAlkalith · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹103.10
- ₹1.13/mlAlkamed · 100 ml syrupMed Manor Organics · MRP ₹113.44
- ₹1.13/mlAlkarate · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹113.43
- ₹1.42/mlAlkorina · 100 ml syrupEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹142.00
Disodium Hydrogen Citrate Oral Liquid 1.37 gm
5 packs, ₹0.51 to ₹1.31 per ml.
- ₹0.51/mlAlkel · 200 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹102.00
- ₹0.67/mlAlkel · 100 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹66.50
- ₹1.04/mlCital · 200 ml oral liquidIndoco Remedies · MRP ₹207.19
- ₹1.29/mlAlkadip · 100 ml oral liquidJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹129.36
- ₹1.31/mlCital · 100 ml oral liquidIndoco Remedies · MRP ₹131.00
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 1.4 gm
4 packs, ₹0.72 to ₹1.15 per ml.
- ₹0.72/mlAcrocitron · 100 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹72.00
- ₹0.77/mlCitret · 100 ml syrupMedisun Pharma · MRP ₹76.80
- ₹0.86/mlAlkasav · 100 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹86.25
- ₹1.15/mlJucitron · 100 ml syrupUniversal Medikit · MRP ₹115.00
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 1.38 gm
3 packs, ₹0.71 to ₹1.41 per ml.
- ₹0.71/mlAlkacitron · 450 ml syrupGluconate Health · MRP ₹320.07
- ₹0.97/mlOricitral · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹97.32
- ₹1.41/mlAlkacitron · 100 ml syrupGluconate Health · MRP ₹141.15
Disodium Hydrogen Citrate Oral Liquid 1.4 gm
3 packs, ₹0.85 to ₹1.48 per ml.
- ₹0.85/mlAlkasol · 450 ml oral liquidStadmed · MRP ₹383.45
- ₹1.26/mlAlkasol · 200 ml oral liquidStadmed · MRP ₹252.20
- ₹1.48/mlAlkasol · 100 ml oral liquidStadmed · MRP ₹147.80
Disodium Hydrogen Citrate Oral Liquid
2 packs, ₹1.40 to ₹1.43 per ml.
- ₹1.40/mlUtistat · 100 ml oral liquidTidal Laboratories · MRP ₹140.12
- ₹1.43/mlArilizar · 100 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹142.60
Disodium Hydrogen Citrate Oral Liquid 1.53 gm
2 packs, ₹0.92 to ₹1.43 per ml.
- ₹0.92/mlCitralka · 200 ml oral liquidPfizer · MRP ₹183.75
- ₹1.43/mlCitralka · 100 ml oral liquidPfizer · MRP ₹143.46
Disodium Hydrogen Citrate Injection 40 mg
2 packs, ₹26.44 to ₹99.00 per ml.
- ₹26.44/mlSerocit · 5 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹132.18
- ₹99.00/mlSerocit · 1 ml injectionLa Renon Healthcare · MRP ₹99.00
Disodium Hydrogen Citrate Sachet
1 pack, ₹5.75 per g.
- ₹5.75/gAlkafresh · 4 gm sachetSmart Laboratories · MRP ₹23.00
Disodium Hydrogen Citrate Suspension 1.37 gm
1 pack, ₹1.13 per ml.
- ₹1.13/mlAlkal · 100 ml suspensionBueno Salud Care India · MRP ₹113.00
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 125 gm
1 pack, ₹0.12 per ml.
- ₹0.12/mlAlkali · 100 ml syrupConcept Biosciences · MRP ₹12.34
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 625 mg
1 pack, ₹0.66 per ml.
- ₹0.66/mlAlkapil · 100 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹66.42
Disodium Hydrogen Citrate Syrup 1.41 gm
1 pack, ₹0.59 per ml.
- ₹0.59/mlCitramic · 100 ml syrupMicro Labs · MRP ₹59.41
Disodium Hydrogen Citrate Oral Suspension 1.4 gm
1 pack, ₹1.69 per ml.
- ₹1.69/mlSitania Uti · 100 ml oral suspensionAjanta Pharma · MRP ₹169.07
Companies marketing it
- Alkem3 packs
- Stadmed3 packs
- Indoco Remedies3 packs
- Gluconate Health2 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Bueno Salud Care India2 packs
- Swastik Pharmaceuticals2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Curewin Pharmaceuticals2 packs
- East India Pharmaceutical Works2 packs
- Pfizer2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Acron Pharmaceuticals1 pack
- Lupin1 pack
- Cipla1 pack
- Alembic1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Leben Laboratories1 pack
- Concept Biosciences1 pack
- Leo Life Science1 pack
- Med Manor Organics1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Knoll Healthcare1 pack
- Morepen Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.