Medicines / Molecules / Diphenhydramine + Ammonium Chloride

Diphenhydramine + Ammonium ChlorideEvery pack, by price.

4 packs of Diphenhydramine + Ammonium Chloride on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
4
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 4

Packs, lowest price per unit first

Diphenhydramine + Ammonium Chloride Syrup 14.08 Mg/0.138 gm

1 pack, ₹1.44 per ml.

  1. ₹1.44/mlBiochemdryl · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹143.57

Diphenhydramine + Ammonium Chloride Syrup 14.08/138 mg

1 pack, ₹1.08 per ml.

  1. ₹1.08/mlElbidryl · 100 ml syrupElder Labs · MRP ₹108.00

Diphenhydramine + Ammonium Chloride Syrup 12.5/125 mg

1 pack, ₹0.49 per ml.

  1. ₹0.49/mlNefdyl · 100 ml syrupNoel Pharmaceuticals · MRP ₹49.00

Diphenhydramine + Ammonium Chloride Syrup 10/100 mg

1 pack, ₹1.05 per ml.

  1. ₹1.05/mlTussberry N · 100 ml syrupAcinta Pharmaceuticals · MRP ₹105.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.