Medicines / Molecules / Diltiazem
DiltiazemEvery pack, by price.
43 packs of Diltiazem on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 15 companies, in 19 forms and strengths.
- Packs
- 43
- Brands
- 21
- Companies
- 15
- Forms and strengths
- 19
- Price-controlled packs
- 18 of 43
Packs, lowest price per unit first
Diltiazem Tablet 60 mg
9 packs, ₹3.30 to ₹5.82 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹5.60 per tablet.
- ₹3.30/tabletDelta · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹33.00
- ₹3.83/tabletIsdil · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹38.26
- ₹3.84/tabletDtm · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹38.38
- ₹4.25/tabletDiltanol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹42.45
- ₹4.75/tabletEldizem · 10 tabletElder Projects · MRP ₹47.50
- ₹5.30/tabletAngizem · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹53.00
- ₹5.31/tabletDZ · 10 tabletSunij Pharma · MRP ₹53.06
- ₹5.45/tabletChannel · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹54.54
- ₹5.82/tabletDilcontin · 10 tabletModi Mundi Pharma · MRP ₹58.21
Diltiazem Tablet 30 mg
7 packs, ₹2.10 to ₹12.38 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹2.75 per tablet.
- ₹2.10/tabletDilcare (Olcare) · 10 tabletOlcare · MRP ₹21.00
- ₹2.39/tabletIsdil · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹23.89
- ₹2.76/tabletDZ · 10 tabletSunij Pharma · MRP ₹27.56
- ₹2.80/tabletAngizem · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹28.03
- ₹2.81/tabletChannel · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹28.13
- ₹2.93/tabletDiltanol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹29.26
- ₹12.38/tabletDtm · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹123.75
Diltiazem Tablet SR 90 mg
6 packs, ₹6.44 to ₹15.85 per tablet.
- ₹6.44/tabletDilcardia · 10 tablet srJB Chemicals · MRP ₹64.37
- ₹6.66/tabletDtm · 10 tablet srZydus Healthcare · MRP ₹66.57
- ₹7.96/tabletDiltanol · 10 tablet srKnoll Healthcare · MRP ₹79.56
- ₹8.20/tabletIsdil · 10 tablet srEast West Pharma · MRP ₹81.98
- ₹8.42/tabletIski · 10 tablet srStadmed · MRP ₹84.16
- ₹15.85/tabletDilzem · 15 tablet srTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹237.75
Diltiazem Gel 2 %
3 packs, ₹7.81 to ₹10.40 per g.
- ₹7.81/gDiltigesic Organo · 30 gm gelTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹234.37
- ₹9.61/gCremagel · 30 gm gelAbbott India · MRP ₹288.16
- ₹10.40/gCremagel l · 30 gm gelAbbott India · MRP ₹311.95
Diltiazem Capsule 120 mg
2 packs, ₹22.20 to ₹25.03 per capsule.
- ₹22.20/capsuleAngizem DP · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹222.00
- ₹25.03/capsuleAngizem CD · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹250.31
Diltiazem Capsule 180 mg
2 packs, ₹28.06 per capsule.
- ₹28.06/capsuleAngizem CD · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹280.56 · price-controlled
- ₹28.06/capsuleDilzem · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹280.55 · price-controlled
Diltiazem Capsule 90 mg
2 packs, ₹11.94 to ₹14.25 per capsule.
- ₹11.94/capsuleAngizem DP · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹119.40
- ₹14.25/capsuleAngizem CD · 10 capsuleSun Pharma Laboratories · MRP ₹142.50
Diltiazem Tablet SR 120 mg
1 pack, ₹12.93 per tablet.
- ₹12.93/tabletChannel · 10 tablet srMicro Labs · MRP ₹129.30
Diltiazem Tablet PR 90 mg
1 pack, ₹11.81 per tablet.
- ₹11.81/tabletChannel · 10 tablet prMicro Labs · MRP ₹118.10
Diltiazem Tablet 10 mg
1 pack, ₹4.31 per tablet.
- ₹4.31/tabletCrema · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹43.12
Diltiazem Tablet XL 120 mg
1 pack, ₹33.89 per tablet.
- ₹33.89/tabletDilcontin · 10 tablet xlModi Mundi Pharma · MRP ₹338.90
Diltiazem Tablet XL 90 mg
1 pack, ₹15.80 per tablet.
- ₹15.80/tabletDilcontin · 10 tablet xlModi Mundi Pharma · MRP ₹158.00
Diltiazem Tube 2 %
1 pack, ₹3.92 per g.
- ₹3.92/gDilgel · 30 gm tubeCadila Pharmaceuticals · MRP ₹117.60
Diltiazem Tablet 2 %
1 pack, ₹8.18 per tablet.
- ₹8.18/tabletDiltiact · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹81.80
Diltiazem Tablet CR 30 mg
1 pack, ₹2.86 per tablet.
- ₹2.86/tabletDilzem · 15 tablet crTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹42.92
Diltiazem Tablet CR 60 mg
1 pack, ₹5.83 per tablet.
- ₹5.83/tabletDilzem · 15 tablet crTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹87.45
Diltiazem Capsule ER 120 mg
1 pack, ₹31.12 per capsule.
- ₹31.12/capsuleDilzem · 10 capsule erTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹311.15
Diltiazem Capsule ER 90 mg
1 pack, ₹14.84 per capsule.
- ₹14.84/capsuleDilzem · 10 capsule erTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹148.35
Diltiazem Injection 25 mg
1 pack, ₹3.73 per ml.
- ₹3.73/mlDilzem · 5 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹18.67
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Modified Release Capsule 180 mg · ceiling 26.89 ₹ (1 Capsule)( Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 30 mg · ceiling 2.75 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 5 Mg/ml · ceiling 3.58 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 60 mg · ceiling 5.60 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Sun Pharma8 packs
- Torrent Pharmaceuticals7 packs
- Micro Labs4 packs
- East West Pharma4 packs
- Zydus4 packs
- Modi Mundi Pharma3 packs
- Knoll Healthcare3 packs
- Abbott2 packs
- Sunij Pharma2 packs
- JB Chemicals1 pack
- Olcare1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Elder Projects1 pack
- Stadmed1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.