Medicines / Molecules / Digestive Enzymes

Digestive EnzymesEvery pack, by price.

95 packs of Digestive Enzymes on NPPA's price list for July 2026: 70 brands from 61 companies, in 15 forms and strengths.

Packs
95
Brands
70
Companies
61
Forms and strengths
15
Price-controlled packs
0 of 95

Packs, lowest price per unit first

Digestive Enzymes Syrup

45 packs, ₹0.14 to ₹2.22 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.14/mlNeurozyme · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹27.50
  2. ₹0.20/mlOrizyme · 100 ml syrupOrison Pharmaceuticals · MRP ₹20.00
  3. ₹0.24/mlAustrozyme · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹47.00
  4. ₹0.24/mlTorzyme · 200 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹48.00
  5. ₹0.25/mlLyzyme · 200 ml syrupStadchem of India · MRP ₹50.96
  6. ₹0.26/mlNovazyme · 200 ml syrupLupin · MRP ₹52.50
  7. ₹0.32/mlApezyme · 200 ml syrupStallion Laboratories · MRP ₹63.00
  8. ₹0.33/mlSanzyme · 200 ml syrupSanzyme · MRP ₹65.00
  9. ₹0.34/mlTruzyme · 200 ml syrupM D C Pharmaceuticals · MRP ₹68.75
  10. ₹0.39/mlMartiz · 200 ml syrupMeridian Medicare · MRP ₹78.12
  11. ₹0.44/mlOrizyme · 200 ml syrupOrison Pharmaceuticals · MRP ₹88.00
  12. ₹0.45/mlCorozyme · 200 ml syrupCorona · MRP ₹90.00
The other 33 by price per ml
  1. ₹0.51/mlMytase · 200 ml syrupAurz Pharmaceuticals · MRP ₹101.21
  2. ₹0.52/mlNurozyme · 200 ml syrupSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹103.10
  3. ₹0.56/mlEllixyme · 200 ml syrup4 Care Lifescience · MRP ₹111.56
  4. ₹0.56/mlRusizyme · 200 ml syrupRusi Remedies · MRP ₹112.50
  5. ₹0.56/mlZenliv · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹112.50
  6. ₹0.60/mlSorbezyme · 200 ml syrupMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  7. ₹0.61/mlApigest · 200 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹121.69
  8. ₹0.63/mlEzewon · 200 ml syrupWonset Health Care · MRP ₹125.00
  9. ₹0.63/mlJbzym · 200 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹125.00
  10. ₹0.66/mlNurozyme · 100 ml syrupSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹65.60
  11. ₹0.67/mlNew Vivadase · 200 ml syrupCachet Pharmaceuticals · MRP ₹133.50
  12. ₹0.67/mlRichzyme · 200 ml syrupLark Laboratories · MRP ₹134.05
  13. ₹0.70/mlAustrozyme P · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹140.00
  14. ₹0.73/mlTopzyme (Sanatra) · 200 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹146.00
  15. ₹0.75/mlEtazyme · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
  16. ₹0.75/mlJustit · 200 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  17. ₹0.76/mlTonozyme · 200 ml syrupPharmasynth Formulations · MRP ₹152.00
  18. ₹0.77/mlRichzyme · 100 ml syrupLark Laboratories · MRP ₹76.85
  19. ₹0.79/mlEncarmin · 200 ml syrupEskag Pharma · MRP ₹157.00
  20. ₹0.80/mlFenuzyme · 200 ml syrupEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹159.13
  21. ₹0.81/mlAldezyme · 200 ml syrupAlde Medi Impex · MRP ₹162.00
  22. ₹0.87/mlMorezyme · 200 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹173.50
  23. ₹0.87/mlTonozyme · 100 ml syrupPharmasynth Formulations · MRP ₹87.00
  24. ₹0.93/mlMorezyme · 100 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹93.00
  25. ₹0.93/mlUnienzyme Plus · 200 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹185.80
  26. ₹0.96/mlTotalzyme · 170 ml syrupForgen Healthcare · MRP ₹162.55
  27. ₹1.01/mlBelano EZ · 200 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹202.19
  28. ₹1.13/mlZyaum · 200 ml syrupAurum Life Science · MRP ₹225.00
  29. ₹1.30/mlTopzyme (Sanatra) · 100 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹130.31
  30. ₹1.58/mlFenuzyme · 60 ml syrupEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹95.00
  31. ₹1.65/mlDizest (Cel) · 100 ml syrupCelsius Healthcare · MRP ₹165.00
  32. ₹2.00/mlCarmozyme · 60 ml syrupMendine Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  33. ₹2.22/mlAl5zyme · 100 ml syrupAlembic · MRP ₹222.00

Digestive Enzymes Capsule

12 packs, ₹2.05 to ₹21.13 per capsule.

  1. ₹2.05/capsuleGenozyme · 10 capsuleGeno Pharmaceuticals · MRP ₹20.50
  2. ₹3.00/capsuleNurozyme · 10 capsuleSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
  3. ₹3.93/capsuleEndos · 10 capsuleGeno Pharmaceuticals · MRP ₹39.28
  4. ₹7.73/capsuleDipep · 10 capsuleSerum Institute of India · MRP ₹77.34
  5. ₹9.57/capsuleZyaum · 10 capsuleAurum Life Science · MRP ₹95.70
  6. ₹10.68/capsuleAlictozyme · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹106.80
  7. ₹12.04/capsuleDizest (Cel) · 10 capsuleCelsius Healthcare · MRP ₹120.38
  8. ₹12.45/capsuleSparkenz · 10 capsuleMedisun Pharma · MRP ₹124.50
  9. ₹13.26/capsulePibizyme · 10 capsuleP &B Laboratories · MRP ₹132.57
  10. ₹15.00/capsuleDigestomen P · 10 capsuleMenarini India · MRP ₹150.00
  11. ₹15.93/capsuleBelano EZ · 10 capsuleBestochem Formulations · MRP ₹159.28
  12. ₹21.13/capsuleDizexa · 15 capsuleSaffron Formulations · MRP ₹317.00

Digestive Enzymes Tablet

11 packs, ₹4.59 to ₹23.44 per tablet.

  1. ₹4.59/tabletMerizyme · 10 tabletMercury Laboratories · MRP ₹45.94
  2. ₹5.91/tabletEnzyplex (Elan) · 10 tabletElan Pharma(india) · MRP ₹59.06
  3. ₹6.50/tabletNatozyme · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹65.00
  4. ₹6.60/tabletOverzyme · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹66.00
  5. ₹8.00/tabletFarizym · 10 tabletMSD Pharmaceuticals · MRP ₹80.00
  6. ₹8.00/tabletGalto · 10 tabletExeltis · MRP ₹80.00
  7. ₹9.50/tabletEzewon · 10 tabletWonset Health Care · MRP ₹95.00
  8. ₹12.00/tabletSorbezyme · 10 tabletMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  9. ₹16.50/tabletDigepill · 10 tabletIcarus Healthcare Primus · MRP ₹165.00
  10. ₹21.72/tabletNew Galto Plus · 10 tabletExeltis · MRP ₹217.24
  11. ₹23.44/tabletPankreoflat HD · 10 tabletAbbott India · MRP ₹234.40

Digestive Enzymes Drops

9 packs, ₹0.48 to ₹7.80 per ml.

  1. ₹0.48/mlTorzyme · 30 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹14.51
  2. ₹2.31/mlPibizyme · 15 ml dropsP &B Laboratories · MRP ₹34.70
  3. ₹2.39/mlAltozyme · 10 ml dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹23.89
  4. ₹4.00/mlEtazyme · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  5. ₹4.67/mlNeogadine · 15 ml dropsRaptakos Brett & Co · MRP ₹70.00
  6. ₹6.66/mlDizest (Cel) · 15 ml dropsCelsius Healthcare · MRP ₹99.90
  7. ₹6.87/mlSalmozyme · 15 ml dropsBueno Salud Care India · MRP ₹103.00
  8. ₹7.22/mlMacpeptin · 15 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹108.28
  9. ₹7.80/mlAl5zyme · 15 ml dropsAlembic · MRP ₹117.00

Digestive Enzymes Oral Liquid

8 packs, ₹0.20 to ₹2.49 per ml.

  1. ₹0.20/mlDigase · 200 ml oral liquidMicro Labs · MRP ₹39.60
  2. ₹0.20/mlEnzomagic · 200 ml oral liquidLeeford Healthcare · MRP ₹40.00
  3. ₹0.35/mlIntrazyme · 200 ml oral liquidIntra Labs · MRP ₹70.00
  4. ₹0.49/mlCarmozyme · 450 ml oral liquidMendine Pharmaceuticals · MRP ₹222.00
  5. ₹0.59/mlCarmozyme · 200 ml oral liquidMendine Pharmaceuticals · MRP ₹118.13
  6. ₹0.69/mlCarmozyme · 100 ml oral liquidMendine Pharmaceuticals · MRP ₹69.00
  7. ₹1.09/mlPibizyme · 200 ml oral liquidP &B Laboratories · MRP ₹217.90
  8. ₹2.49/mlPankreoflat · 100 ml oral liquidAbbott India · MRP ₹249.15

Digestive Enzymes Suspension

1 pack, ₹0.17 per ml.

  1. ₹0.17/mlActivzyme · 200 ml suspensionZee Laboratories · MRP ₹33.31

Digestive Enzymes Tablet 150 mg

1 pack, ₹25.78 per tablet.

  1. ₹25.78/tabletDizexa 10000 · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹257.81

Digestive Enzymes Capsule 20 mg

1 pack, ₹0.80 per capsule.

  1. ₹0.80/capsuleKayzyme · 15 capsuleKhandelwal Laboratories · MRP ₹12.00

Digestive Enzymes Elixir

1 pack, ₹0.65 per ml.

  1. ₹0.65/mlMerizyme · 200 ml elixirMercury Laboratories · MRP ₹130.32

Digestive Enzymes Capsule 10000 mg

1 pack, ₹25.26 per capsule.

  1. ₹25.26/capsuleOverzyme · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹252.64

Digestive Enzymes Capsule 25000 mg

1 pack, ₹48.28 per capsule.

  1. ₹48.28/capsuleOverzyme · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹482.81

Digestive Enzymes Tablet 500 mg

1 pack, ₹23.34 per tablet.

  1. ₹23.34/tabletRenozorb · 10 tabletHealth N U · MRP ₹233.44

Digestive Enzymes Syrup 75/15/12 mg

1 pack, ₹0.47 per ml.

  1. ₹0.47/mlTastyzym · 200 ml syrupLupin · MRP ₹93.00

Digestive Enzymes Sachet

1 pack, ₹364.80 per g.

  1. ₹364.80/gTummy Soft AD · 1 gm sachetTablets India · MRP ₹364.80

Digestive Enzymes Dry Syrup

1 pack, ₹5.32 per ml.

  1. ₹5.32/mlTummy Soft · 50 ml dry syrupTablets India · MRP ₹266.05

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.