Medicines / Molecules / Dicyclomine + Simethicone

Dicyclomine + SimethiconeEvery pack, by price.

28 packs of Dicyclomine + Simethicone on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 18 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
28
Brands
18
Companies
18
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 28

Packs, lowest price per unit first

Dicyclomine + Simethicone Drops 10/40 mg

13 packs, ₹1.40 to ₹6.72 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.40/mlPolimex · 15 ml dropsPatson Laboratories · MRP ₹21.00
  2. ₹1.45/mlClomin (Abaris) · 15 ml dropsAbaris Healthcare · MRP ₹21.71
  3. ₹1.63/mlMegaspas · 30 ml dropsM D C Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
  4. ₹2.60/mlCyclowave · 15 ml dropsSmart Laboratories · MRP ₹39.00
  5. ₹4.54/mlColicspam · 10 ml dropsLeben Laboratories · MRP ₹45.38
  6. ₹4.66/mlClomin (Abaris) · 10 ml dropsAbaris Healthcare · MRP ₹46.60
  7. ₹4.69/mlSpeedex P · 10 ml dropsPharmasynth Formulations · MRP ₹46.88
  8. ₹4.85/mlDelpocalm · 10 ml dropsAkumentis Healthcare · MRP ₹48.52
  9. ₹4.88/mlMeftal Spas · 10 ml dropsBlue Cross Laboratories · MRP ₹48.75
  10. ₹5.07/mlSpazof · 15 ml dropsStadmed · MRP ₹76.00
  11. ₹5.40/mlColimex · 10 ml dropsWallace Pharmaceuticals · MRP ₹54.00
  12. ₹5.53/mlPiplar D · 10 ml dropsLark Laboratories · MRP ₹55.30
The other 1 by price per ml
  1. ₹6.72/mlColimex · 15 ml dropsWallace Pharmaceuticals · MRP ₹100.80

Dicyclomine + Simethicone Suspension 10/40 mg

12 packs, ₹0.95 to ₹2.47 per ml.

  1. ₹0.95/mlColicspam · 60 ml suspensionLeben Laboratories · MRP ₹56.70
  2. ₹1.08/mlCyclowave · 60 ml suspensionSmart Laboratories · MRP ₹65.00
  3. ₹1.28/mlCyclotreat · 60 ml suspensionSmartway Wellness · MRP ₹77.00
  4. ₹1.56/mlMeftal Spas · 60 ml suspensionBlue Cross Laboratories · MRP ₹93.75
  5. ₹1.67/mlColinol · 30 ml suspensionNoel Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  6. ₹1.69/mlCyclopam · 60 ml suspensionIndoco Remedies · MRP ₹101.50
  7. ₹1.84/mlColica (Ajanta) · 60 ml suspensionAjanta Pharma · MRP ₹110.15
  8. ₹1.95/mlDelpocalm · 30 ml suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹58.62
  9. ₹1.95/mlSpazof · 60 ml suspensionStadmed · MRP ₹116.72
  10. ₹2.30/mlColimex · 30 ml suspensionWallace Pharmaceuticals · MRP ₹69.00
  11. ₹2.37/mlCyclopam · 30 ml suspensionIndoco Remedies · MRP ₹71.00
  12. ₹2.47/mlColiza D · 30 ml suspensionDWD Pharmaceuticals · MRP ₹74.00

Dicyclomine + Simethicone Syrup

1 pack, ₹1.43 per ml.

  1. ₹1.43/mlColiped · 30 ml syrupOlcare · MRP ₹43.00

Dicyclomine + Simethicone Syrup 10/40 mg

1 pack, ₹1.65 per ml.

  1. ₹1.65/mlDecolic · 50 ml syrupKontest Chemicals · MRP ₹82.50

Dicyclomine + Simethicone Oral Suspension

1 pack, ₹1.62 per ml.

  1. ₹1.62/mlDelpocalm · 60 ml oral suspensionAkumentis Healthcare · MRP ₹97.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.