Medicines / Molecules / Dicyclomine + Paracetamol
Dicyclomine + ParacetamolEvery pack, by price.
52 packs of Dicyclomine + Paracetamol on NPPA's price list for July 2026: 45 brands from 39 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 52
- Brands
- 45
- Companies
- 39
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 52
Packs, lowest price per unit first
Dicyclomine + Paracetamol Tablet 20/500 mg
22 packs, ₹0.48 to ₹6.60 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.48/tabletNt-Spas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹4.75
- ₹0.54/tabletSpasmokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹5.37
- ₹0.55/tabletSpasmak · 100 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹55.00
- ₹0.85/tabletNt-Spas · 100 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
- ₹1.19/tabletSpasmorid · 10 tabletCipla · MRP ₹11.85
- ₹1.90/tabletSpantil · 10 tabletSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹19.00
- ₹2.00/tabletSynospas · 10 tabletSyncom Formulations · MRP ₹20.00
- ₹2.37/tabletLupispas Plus · 10 tabletLupin · MRP ₹23.70
- ₹2.53/tabletCyclotas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹25.30
- ₹2.71/tabletCyclo · 10 tabletColinz Laboratories · MRP ₹27.13
- ₹3.19/tabletNocolic · 10 tabletRusi Remedies · MRP ₹31.88
- ₹3.38/tabletDcmol · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹33.75
The other 10 by price per tablet
- ₹4.08/tabletColicspam · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹40.80
- ₹4.10/tabletCyclop (Micro) · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹40.95
- ₹4.20/tabletClomin · 10 tabletCore Healthcare · MRP ₹42.00
- ₹4.29/tabletSpasmonil · 100 tabletCipla · MRP ₹428.50
- ₹4.48/tabletColicure · 10 tabletEmpiai Pharmaceuticals · MRP ₹44.81
- ₹5.33/tabletBaralgan NU · 10 tabletSanofi India · MRP ₹53.34
- ₹5.85/tabletColinol · 10 tabletNoel Pharmaceuticals · MRP ₹58.50
- ₹5.93/tabletSpasmed (Medicorss) · 10 tabletMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹59.25
- ₹6.25/tabletCyclopam · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹62.50
- ₹6.60/tabletCyclotreat · 10 tabletSmartway Wellness · MRP ₹66.00
Dicyclomine + Paracetamol Tablet 20/325 mg
20 packs, ₹0.59 to ₹5.25 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.59/tabletSpasder · 10 tabletElder Labs · MRP ₹5.86
- ₹0.63/tabletSpasmak (Makers) · 10 tabletMakers Labs · MRP ₹6.25
- ₹1.00/tabletAntispas · 500 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹500.00
- ₹1.21/tabletJagril Spas · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹12.10
- ₹2.10/tabletAntispas · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹21.00
- ₹2.25/tabletSpasmokem g · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹22.50
- ₹2.33/tabletSpasidex · 10 tabletWockhardt · MRP ₹23.28
- ₹2.75/tabletDolokind Spas RF · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹27.50
- ₹2.81/tabletSpasfiz · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹28.13
- ₹3.29/tabletSpasmonil · 10 tabletCipla · MRP ₹32.93
- ₹3.66/tabletCyclonil · 20 tabletHealing Pharma India · MRP ₹73.13
- ₹3.67/tabletSpas (Torque) · 15 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
The other 8 by price per tablet
- ₹3.70/tabletSpasmindon Plus · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹37.02
- ₹3.85/tabletNicospas · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹38.52
- ₹3.90/tabletAftal Spas · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹39.00
- ₹4.00/tabletLeemol DC · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹40.00
- ₹4.45/tabletTrigan D · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹44.53
- ₹4.50/tabletDolospas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
- ₹4.60/tabletCyclowave · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹46.00
- ₹5.25/tabletSpas (Torque) · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
Dicyclomine + Paracetamol Tablet
2 packs, ₹0.63 to ₹3.71 per tablet.
- ₹0.63/tabletCyclomoon · 10 tabletMoonstar Lifecare · MRP ₹6.25
- ₹3.71/tabletSpasrelif · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹37.13
Dicyclomine + Paracetamol Injection 20/500 mg
2 packs, ₹3.96 to ₹7.50 per ml.
- ₹3.96/mlTrigan D · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹7.92
- ₹7.50/mlVerispas · 2 ml injectionMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
Dicyclomine + Paracetamol Tablet 325/20
1 pack, ₹6.05 per tablet.
- ₹6.05/tabletAristopara Spas · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹60.50
Dicyclomine + Paracetamol Suspension
1 pack, ₹0.36 per ml.
- ₹0.36/mlCyclobrex · 100 ml suspensionInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹35.68
Dicyclomine + Paracetamol Tablet 10/250 mg
1 pack, ₹2.42 per tablet.
- ₹2.42/tabletEldospas (Elder Projects) · 10 tabletElder Projects · MRP ₹24.20
Dicyclomine + Paracetamol Syrup 5/125 mg
1 pack, ₹0.85 per ml.
- ₹0.85/mlLeemol DC · 60 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹51.00
Dicyclomine + Paracetamol Capsule 20/325 mg
1 pack, ₹2.08 per capsule.
- ₹2.08/capsuleNeurospas · 10 capsuleIndswift Laboratories · MRP ₹20.77
Dicyclomine + Paracetamol Drops 20/500 mg
1 pack, ₹4.69 per ml.
- ₹4.69/mlNocolic · 10 ml dropsRusi Remedies · MRP ₹46.88
Companies marketing it
- Intas4 packs
- Alkem3 packs
- Cipla3 packs
- Franklin Laboratories (India)2 packs
- Mankind2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Rusi Remedies2 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Aristo1 pack
- Sanofi India1 pack
- Core Healthcare1 pack
- Leben Laboratories1 pack
- Empiai Pharmaceuticals1 pack
- Noel Pharmaceuticals1 pack
- Colinz Laboratories1 pack
- Innovative Pharmaceuticals1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Micro Labs1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Smart Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.