Medicines / Molecules / Dicyclomine + Mefenamic Acid
Dicyclomine + Mefenamic AcidEvery pack, by price.
82 packs of Dicyclomine + Mefenamic Acid on NPPA's price list for July 2026: 73 brands from 64 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 82
- Brands
- 73
- Companies
- 64
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 82
Packs, lowest price per unit first
Dicyclomine + Mefenamic Acid Tablet 10/250 mg
53 packs, ₹0.53 to ₹10.69 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.53/tabletMefcon Spas · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹5.31
- ₹0.79/tabletMefemin · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹7.86
- ₹1.13/tabletMefespas · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹11.25
- ₹1.57/tabletSpascare · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹15.68
- ₹2.00/tabletDecolic U · 10 tabletKontest Chemicals · MRP ₹20.00
- ₹2.10/tabletClipspas · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹21.02
- ₹2.13/tabletColipen Mef · 10 tabletOlcare · MRP ₹21.25
- ₹2.91/tabletMefagan Spas · 10 tabletMagnachem Pharmaceuticals · MRP ₹29.06
- ₹2.99/tabletMefacid Spas · 10 tabletWockhardt · MRP ₹29.90
- ₹2.99/tabletMefwal Plus · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹29.90
- ₹3.06/tabletSpasmonil Plus · 10 tabletCipla · MRP ₹30.62
- ₹3.42/tabletIntaspas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹34.22
The other 41 by price per tablet
- ₹3.50/tabletSpastone · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹35.00
- ₹3.55/tabletNopel Spas · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹35.50
- ₹3.60/tabletMefspas (Torque) · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹36.00
- ₹3.65/tabletMeflo Spas · 10 tabletGalpha Laboratories · MRP ₹36.52
- ₹3.70/tabletDiclospas · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹37.03
- ₹3.74/tabletNeurospas Plus · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹37.40
- ₹3.75/tabletSpasmed PD · 10 tabletMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹37.50
- ₹3.81/tabletMefril Spas · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹38.10
- ₹3.94/tabletMef GO Spas · 10 tabletAustro Lab · MRP ₹39.38
- ₹3.99/tabletComdic · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹39.90
- ₹4.10/tabletParaspas · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹41.02
- ₹4.27/tabletColimex MF · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹42.70
- ₹4.28/tabletDcmol M · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹42.84
- ₹4.34/tabletAxpas M · 10 tabletAurz Pharmaceuticals · MRP ₹43.35
- ₹4.50/tabletAtony · 10 tabletLesanto Laboratories · MRP ₹45.00
- ₹4.75/tabletZE Spas · 10 tabletKee Pharma · MRP ₹47.50
- ₹4.80/tabletMefpen Spas · 10 tabletPfizer · MRP ₹48.00
- ₹4.83/tabletFreespas · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹48.28
- ₹4.88/tabletColiza · 10 tabletDWD Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
- ₹4.97/tabletIbuclin Spas · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹49.69
- ₹5.00/tabletMefifresh · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹50.00
- ₹5.00/tabletMefifresh · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹50.00
- ₹5.05/tabletCyclopam-Mf · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹50.50
- ₹5.12/tabletMespas (East West) · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹51.16
- ₹5.16/tabletMefa · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹51.56
- ₹5.16/tabletMeftal Spas · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹51.56
- ₹5.25/tabletColinol Spas · 10 tabletNoel Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
- ₹5.28/tabletNamspas · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹52.82
- ₹5.50/tabletMefiway · 10 tabletSmartway Wellness · MRP ₹55.00
- ₹5.50/tabletSpeedex Spas · 10 tabletPharmasynth Formulations · MRP ₹55.00
- ₹5.53/tabletMefkind Spas · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹55.30
- ₹5.55/tabletUltraspas RF · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹55.50
- ₹5.81/tabletSpasmelan · 10 tabletElan Pharma(india) · MRP ₹58.13
- ₹5.98/tabletNimek Spas M · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹59.81
- ₹6.09/tabletColispas · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹60.94
- ₹6.10/tabletMegaspas · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹61.00
- ₹6.50/tabletAlmefkem Spas · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹64.95
- ₹7.27/tabletDysmen · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹72.71
- ₹7.50/tabletSpasdic · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
- ₹7.98/tabletMefac Spas · 10 tabletP &B Laboratories · MRP ₹79.79
- ₹10.69/tabletSpasmofirst · 10 tabletWockhardt · MRP ₹106.90
Dicyclomine + Mefenamic Acid Tablet
10 packs, ₹0.70 to ₹8.43 per tablet.
- ₹0.70/tabletMeftadol Spas · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹7.00
- ₹0.88/tabletSpasmobert M · 10 tabletAlbert David · MRP ₹8.75
- ₹1.40/tabletSpocd · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹14.00
- ₹2.50/tabletSpasmocine Forte · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹25.00
- ₹2.70/tabletComdic (Life) · 10 tabletLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹27.00
- ₹4.22/tabletMovidol Spas · 10 tabletMoonstar Lifecare · MRP ₹42.18
- ₹5.16/tabletMacspas · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹51.56
- ₹5.61/tabletMefbrake Spas · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹56.14
- ₹6.10/tabletMefheal Spas · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹61.00
- ₹8.43/tabletSpazwin · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹84.28
Dicyclomine + Mefenamic Acid Tablet 20/250 mg
8 packs, ₹2.18 to ₹7.10 per tablet.
- ₹2.18/tabletSpascare · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹21.81
- ₹3.20/tabletMpspa · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹31.98
- ₹3.50/tabletTomef-D · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹35.00
- ₹4.00/tabletMaflab Spas · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹40.00
- ₹5.16/tabletColinil (Uniserve) · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹51.56
- ₹5.35/tabletMerispas · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹53.50
- ₹6.09/tabletSpasmed DV · 10 tabletMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹60.90
- ₹7.10/tabletCyclomeff · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹71.00
Dicyclomine + Mefenamic Acid Tablet 20/500 mg
3 packs, ₹4.53 to ₹6.35 per tablet.
- ₹4.53/tabletZidium Spas · 10 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹45.30
- ₹5.41/tabletSpaslin DM · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹54.09
- ₹6.35/tabletMeftal Spas · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹63.50
Dicyclomine + Mefenamic Acid Injection
2 packs, ₹9.38 to ₹11.34 per ml.
- ₹9.38/mlColispas · 2 ml injectionBestochem Formulations · MRP ₹18.75
- ₹11.34/mlOzospas · 2 ml injectionOzone Pharmaceuticals · MRP ₹22.68
Dicyclomine + Mefenamic Acid Drops 20/250 mg
1 pack, ₹5.71 per ml.
- ₹5.71/mlColinil (Uniserve) · 10 ml dropsUniserve Health Care · MRP ₹57.12
Dicyclomine + Mefenamic Acid Suspension 10/250 mg
1 pack, ₹1.56 per ml.
- ₹1.56/mlColispas · 60 ml suspensionBestochem Formulations · MRP ₹93.75
Dicyclomine + Mefenamic Acid Syrup 10/250 mg
1 pack, ₹5.11 per ml.
- ₹5.11/mlColispas · 10 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹51.09
Dicyclomine + Mefenamic Acid Drops
1 pack, ₹3.12 per ml.
- ₹3.12/mlComdic (Life) · 15 ml dropsLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹46.75
Dicyclomine + Mefenamic Acid Tablet 250/10 mg
1 pack, ₹5.13 per tablet.
- ₹5.13/tabletPyrimef Spas · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹51.30
Dicyclomine + Mefenamic Acid Injection 10/250 mg
1 pack, ₹6.75 per ml.
- ₹6.75/mlSpasmed DV · 2 ml injectionMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹13.50
Companies marketing it
- Bestochem Formulations4 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Medicross Pharmaceuticals3 packs
- Wallace Pharmaceuticals2 packs
- Uniserve Health Care2 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Lifecom Pharmaceuticals2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- M D C Pharmaceuticals2 packs
- Wockhardt2 packs
- Mankind2 packs
- Blue Cross Laboratories2 packs
- Aristo2 packs
- Shrinivas Gujarat Laboratories2 packs
- Alkem1 pack
- Lesanto Laboratories1 pack
- Aurz Pharmaceuticals1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Noel Pharmaceuticals1 pack
- Olcare1 pack
- DWD Pharmaceuticals1 pack
- Unison Pharmaceuticals1 pack
- Kontest Chemicals1 pack
- Maneesh Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.