Medicines / Molecules / Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol
Diclofenac + Methyl Salicylate + MentholEvery pack, by price.
37 packs of Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 27 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 37
- Brands
- 29
- Companies
- 27
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 37
Packs, lowest price per unit first
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Gel 1.16/10/5 %
15 packs, ₹1.63 to ₹6.09 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹1.63/gArofen Plus · 30 gm gelMakers Labs · MRP ₹49.00
- ₹2.28/gTapal D · 30 gm gelMSN Laboratories · MRP ₹68.37
- ₹2.63/gMinidolo · 30 gm gelWinsome Lab · MRP ₹79.00
- ₹2.66/gDance · 30 gm gelPrism Lifescience · MRP ₹79.68
- ₹2.80/gVoltanase · 30 gm gelM D C Pharmaceuticals · MRP ₹84.00
- ₹3.44/gDegesic · 30 gm gelFranklin Laboratories (India) · MRP ₹103.13
- ₹3.58/gXany · 30 gm gelWilshire Pharmaceuticals · MRP ₹107.25
- ₹3.71/gDynaflex · 30 gm gelAristo Laboratories · MRP ₹111.18
- ₹3.73/gPyrigesic · 30 gm gelEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹112.00
- ₹4.08/gScorpio · 30 gm gelLupin · MRP ₹122.48
- ₹4.28/gFreegel · 30 gm gelHBC Lifesciences · MRP ₹128.48
- ₹4.80/gFrizpain · 30 gm gelAuftritt Health Care · MRP ₹144.00
The other 3 by price per g
- ₹5.22/gEmuflex · 30 gm gelEra Pharmaceuticals · MRP ₹156.56
- ₹5.79/gOmniwel · 30 gm gelZydus Healthcare · MRP ₹173.67
- ₹6.09/gWelal · 30 gm gelM D C Pharmaceuticals · MRP ₹182.80
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Gel
7 packs, ₹2.33 to ₹7.00 per g.
- ₹2.33/gVolini Activ · 6 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹14.00
- ₹3.13/gDeft · 30 gm gelChethana Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
- ₹3.71/gTapal D · 50 gm gelMSN Laboratories · MRP ₹185.44
- ₹4.00/gLorlin · 30 gm gelS K N Organics · MRP ₹120.00
- ₹4.33/gDiclospin Forte · 30 gm gelSmartway Wellness · MRP ₹130.00
- ₹4.58/gVolini Activ · 12 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹55.00
- ₹7.00/gThiowell · 30 gm gelQurewell Lifesciences · MRP ₹210.00
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Gel 1.16 %
3 packs, ₹2.50 to ₹4.44 per g.
- ₹2.50/gVolini Activ · 4 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹10.00
- ₹3.80/gVolini Activ · 50 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹190.00
- ₹4.44/gVolini Activ · 30 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹133.13
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Spray 1.16/10/5 %
2 packs, ₹2.98 to ₹3.04 per g.
- ₹2.98/gDynaflex · 75 gm sprayAristo Laboratories · MRP ₹223.59
- ₹3.04/gDynaflex · 55 gm sprayAristo Laboratories · MRP ₹167.39
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Cream
2 packs, ₹0.70 to ₹1.25 per g.
- ₹0.70/gFlamar · 20 gm creamIndoco Remedies · MRP ₹14.00
- ₹1.25/gKwik · 8 gm creamOzone Pharmaceuticals · MRP ₹10.00
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Liniment
2 packs, ₹2.07 to ₹2.97 per ml.
- ₹2.07/mlLorlin · 30 ml linimentS K N Organics · MRP ₹62.00
- ₹2.97/mlOrthoday · 30 ml linimentRegenix Drugs · MRP ₹89.06
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Gel 0.025/1.16/1/3 %
1 pack, ₹4.31 per g.
- ₹4.31/gCapsitop O · 50 gm gelStedman Pharmaceuticals · MRP ₹215.63
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Tablet
1 pack, ₹5.62 per tablet.
- ₹5.62/tabletDtos Forte · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹56.19
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Gel 4/10/5 %
1 pack, ₹3.47 per g.
- ₹3.47/gOxin 4X · 50 gm gelSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹173.35
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Spray
1 pack, ₹3.18 per g.
- ₹3.18/gQuik Relief · 55 gm sprayLeeford Healthcare · MRP ₹175.00
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Spray 2/10/5 %
1 pack, ₹3.55 per g.
- ₹3.55/gVovedic Max · 55 gm sprayLeeford Healthcare · MRP ₹195.00
Diclofenac + Methyl Salicylate + Menthol Balm
1 pack, ₹3.70 per ml.
- ₹3.70/mlZandu Balm · 50 ml balmZandu Pharmaceuticals Works · MRP ₹185.00
Companies marketing it
- Sun Pharma5 packs
- Aristo3 packs
- S K N Organics2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- MSN Laboratories2 packs
- M D C Pharmaceuticals2 packs
- Makers Labs1 pack
- Stedman Pharmaceuticals1 pack
- Prism Lifescience1 pack
- Chethana Pharmaceuticals1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Startos Health Care1 pack
- Era Pharmaceuticals1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- HBC1 pack
- Auftritt Health Care1 pack
- Ozone Pharmaceuticals1 pack
- Winsome Lab1 pack
- Zydus1 pack
- Regenix Drugs1 pack
- Synokem Pharmaceuticals1 pack
- East India Pharmaceutical Works1 pack
- Lupin1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.