Medicines / Molecules / Diastase

DiastaseEvery pack, by price.

3 packs of Diastase on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Diastase Syrup 40 mg

1 pack, ₹0.60 per ml.

  1. ₹0.60/mlEuzyme · 200 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹120.00

Diastase Drops 38.33 mg

1 pack, ₹8.63 per ml.

  1. ₹8.63/mlNelzyme · 15 ml dropsNoel Pharmaceuticals · MRP ₹129.50

Diastase Drops 33.33 mg

1 pack, ₹2.17 per ml.

  1. ₹2.17/mlVotzyme · 30 ml dropsVotary Laboratories · MRP ₹65.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.