Medicines / Molecules / Dextromethorphan
DextromethorphanEvery pack, by price.
30 packs of Dextromethorphan on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 18 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 30
- Brands
- 21
- Companies
- 18
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 30
Packs, lowest price per unit first
Dextromethorphan Lozenges 5 mg
8 packs, ₹8.44 to ₹13.59 per unit.
- ₹8.44/unitTusq D · 6 lozengesBlue Cross Laboratories · MRP ₹50.62
- ₹8.73/unitCof Q · 6 lozengesCipla · MRP ₹52.40
- ₹9.25/unitTusq D · 6 lozengesBlue Cross Laboratories · MRP ₹55.50
- ₹9.25/unitTusq D · 6 lozengesBlue Cross Laboratories · MRP ₹55.50
- ₹9.25/unitTusq D · 6 lozengesBlue Cross Laboratories · MRP ₹55.50
- ₹9.70/unitAscoril D · 10 lozengesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹97.00
- ₹13.22/unitAlex · 10 lozengesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹132.18
- ₹13.59/unitAlex · 10 lozengesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹135.93
Dextromethorphan Syrup 15 mg
4 packs, ₹0.98 to ₹1.68 per ml.
- ₹0.98/mlCofsils Dry Cough · 100 ml syrupCipla · MRP ₹97.50
- ₹1.20/mlTussalyte · 100 ml syrupMeridian Enterprises · MRP ₹120.00
- ₹1.38/mlNam Cold DX · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹138.00
- ₹1.68/mlBenadryl DR · 50 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹84.00
Dextromethorphan Syrup
3 packs, ₹0.92 to ₹1.68 per ml.
- ₹0.92/mlCof D (Meditia) · 100 ml syrupMeditia Labs · MRP ₹92.00
- ₹1.21/mlHoneysip DX · 100 ml syrupMCW Healthcare · MRP ₹121.41
- ₹1.68/mlBenadryl DR · 50 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹84.00
Dextromethorphan Syrup 10 mg
3 packs, ₹0.23 to ₹1.38 per ml.
- ₹0.23/mlTopex-Cs · 115 ml syrupOzone Pharmaceuticals · MRP ₹26.87
- ₹0.92/mlD-Ventoss · 100 ml syrupRND Laboratories · MRP ₹91.99
- ₹1.38/mlSudin-D · 100 ml syrupGroup Pharmaceuticals · MRP ₹138.00
Dextromethorphan Lozenges 10 mg
2 packs, ₹11.25 to ₹13.59 per unit.
- ₹11.25/unitBenadryl DR · 4 lozengesJohnson & Johnson · MRP ₹45.00
- ₹13.59/unitAlex · 10 lozengesGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹135.93
Dextromethorphan Suspension 30 mg
2 packs, ₹1.15 to ₹1.37 per ml.
- ₹1.15/mlBricarex D · 100 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹114.95
- ₹1.37/mlAscoril D12 · 60 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹82.00
Dextromethorphan Tablet
2 packs, ₹2.00 to ₹14.50 per tablet.
- ₹2.00/tabletBiotus · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹20.00
- ₹14.50/tabletChericof · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹145.00
Dextromethorphan Syrup 7.5 mg
1 pack, ₹1.38 per ml.
- ₹1.38/mlBenadryl DR · 100 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹138.00
Dextromethorphan Tablet 20 mg
1 pack, ₹4.70 per tablet.
- ₹4.70/tabletDmr · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹47.00
Dextromethorphan Tablet 30 mg
1 pack, ₹5.90 per tablet.
- ₹5.90/tabletDmr · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹59.00
Dextromethorphan Tablet 10 mg
1 pack, ₹3.40 per tablet.
- ₹3.40/tabletLastuss CT · 10 tabletFDC · MRP ₹34.00
Dextromethorphan Syrup 5 mg
1 pack, ₹1.20 per ml.
- ₹1.20/mlPilodex · 100 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹120.00
Dextromethorphan Syrup 30 mg
1 pack, ₹1.28 per ml.
- ₹1.28/mlTossex 12 · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹127.50
Companies marketing it
- Glenmark Pharmaceuticals5 packs
- Johnson & Johnson4 packs
- Blue Cross Laboratories4 packs
- Cipla2 packs
- West Coast Pharma Works2 packs
- Indoco Remedies1 pack
- Zydus1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Meditia Labs1 pack
- RND Laboratories1 pack
- MCW Healthcare1 pack
- FDC1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Group Pharmaceuticals1 pack
- Ozone Pharmaceuticals1 pack
- Abbott1 pack
- Meridian Enterprises1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.