Medicines / Molecules / Dexamethasone
DexamethasoneEvery pack, by price.
65 packs of Dexamethasone on NPPA's price list for July 2026: 47 brands from 32 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 65
- Brands
- 47
- Companies
- 32
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 45 of 65
Packs, lowest price per unit first
Dexamethasone Injection 4 mg
35 packs, ₹0.66 to ₹10.87 per ml. Price-controlled: ceiling ₹2.63 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.66/mlDexamethasone (Torque) · 30 ml injectionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹19.73
- ₹0.88/mlDeksa · 20 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹17.50
- ₹0.95/mlLupidexa · 30 ml injectionLupin · MRP ₹28.50
- ₹0.97/mlDexalab · 30 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹28.96
- ₹1.16/mlDexasone · 10 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹11.58
- ₹1.30/mlDeksa · 10 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹12.98
- ₹1.43/mlDecamycin · 20 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹28.62
- ₹1.43/mlDexasone · 20 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹28.63
- ₹1.43/mlDexatroy · 20 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹28.50
- ₹1.44/mlDexa (Wockhardt) · 20 ml injectionWockhardt · MRP ₹28.73
- ₹1.55/mlDexa (Wockhardt) · 10 ml injectionWockhardt · MRP ₹15.46
- ₹1.67/mlDecamycin · 10 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹16.66
The other 23 by price per ml
- ₹1.68/mlDexalab · 10 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹16.80
- ₹1.75/mlDex (Neon Labs) · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹3.50
- ₹2.12/mlDexacip · 20 ml injectionCipla · MRP ₹42.31
- ₹2.85/mlDexona · 5 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹14.24
- ₹2.89/mlRavicort · 2 ml injectionRavian Pharmaceuticals · MRP ₹5.78
- ₹2.99/mlDecadron · 2 ml injectionWockhardt · MRP ₹5.97
- ₹2.99/mlDexamethasone(ipl) · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹5.98
- ₹3.36/mlDexra · 2 ml injectionZen Labs India · MRP ₹6.71
- ₹5.20/mlDexamethasone (Cipla) · 2 ml injectionCipla · MRP ₹10.40
- ₹5.39/mlDexalab · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹10.78
- ₹5.44/mlDecamycin · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹10.87
- ₹5.44/mlDecdan · 2 ml injectionWockhardt · MRP ₹10.87
- ₹5.44/mlDenase · 2 ml injectionBiological E · MRP ₹10.88
- ₹5.44/mlDexaject · 2 ml injectionSterkem · MRP ₹10.88
- ₹5.44/mlDexamet · 2 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹10.88
- ₹5.44/mlDexamethasone (Abbott) · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹10.88
- ₹5.44/mlDexasone · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹10.88
- ₹5.44/mlDexona · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹10.87
- ₹5.44/mlDexona · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹10.87
- ₹5.50/mlAlkem Dexa · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹11.00
- ₹6.25/mlProdexa · 2 ml injectionThemis Medicare · MRP ₹12.50
- ₹10.00/mlDexamethason (Ranbaxy) · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹10.00
- ₹10.87/mlDecdak · 2 ml injectionWockhardt · MRP ₹10.87
Dexamethasone Tablet 0.5 mg
7 packs, ₹0.19 to ₹0.23 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.22 per tablet.
- ₹0.19/tabletDexamethasone (Makers) · 100 tabletMakers Labs · MRP ₹19.00
- ₹0.22/tabletDecadron · 10 tabletWockhardt · MRP ₹2.24
- ₹0.23/tabletDecdan · 10 tabletWockhardt · MRP ₹2.31
- ₹0.23/tabletDemisone · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹2.31
- ₹0.23/tabletDexamethasone (Cadila) · 200 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹46.20
- ₹0.23/tabletDexasone · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹2.31
- ₹0.23/tabletDexona · 30 tabletZydus Healthcare · MRP ₹6.93
Dexamethasone Injection
4 packs, ₹0.50 to ₹5.44 per ml.
- ₹0.50/mlZydexa Plus · 20 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹10.00
- ₹2.38/mlLupidexa · 10 ml injectionLupin · MRP ₹23.80
- ₹5.30/mlDexaking · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹10.60
- ₹5.44/mlDexanic · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹10.88
Dexamethasone Tablet 4 mg
3 packs, ₹4.13 to ₹53.57 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.73 per tablet.
- ₹4.13/tabletAuradex · 10 tabletAureate Healthcare · MRP ₹41.25
- ₹4.90/tabletBiodexone · 10 tabletZydus - Biologics · MRP ₹49.01
- ₹53.57/tabletSamroid · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹535.71
Dexamethasone Tablet 8 mg
2 packs, ₹6.19 to ₹8.04 per tablet.
- ₹6.19/tabletAuradex · 10 tabletAureate Healthcare · MRP ₹61.88
- ₹8.04/tabletSamroid · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹80.36
Dexamethasone Tablet
2 packs, ₹0.13 to ₹0.15 per tablet.
- ₹0.13/tabletDexaden · 200 tabletMicro Labs · MRP ₹26.25
- ₹0.15/tabletDexamethasone (Invida) · 1000 tabletMenarini India · MRP ₹152.90
Dexamethasone Injection 10 mg
1 pack, ₹1.47 per ml.
- ₹1.47/mlDexagee · 10 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹14.71
Dexamethasone Injection 2 mg
1 pack, ₹2.89 per ml.
- ₹2.89/mlDexajet · 2 ml injectionParenteral Drugs (India) · MRP ₹5.78
Dexamethasone Injection 20 mg
1 pack, ₹8.50 per ml.
- ₹8.50/mlDexamethasone Sodium Phosphate · 10 ml injectionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
Dexamethasone Tablet 0.5 %
1 pack, ₹0.15 per tablet.
- ₹0.15/tabletDexamethasone (Zydus) · 200 tabletZydus Healthcare · MRP ₹29.16
Dexamethasone Injection 8 mg
1 pack, ₹5.70 per ml.
- ₹5.70/mlDexaril · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹11.40
Dexamethasone Eye Drops
1 pack, ₹10.20 per ml.
- ₹10.20/mlDexnova · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹102.00
Dexamethasone Tablet 6 mg
1 pack, ₹3.76 per tablet.
- ₹3.76/tabletDexona · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹37.63
Dexamethasone Drops 0.055 %
1 pack, ₹3.80 per ml.
- ₹3.80/mlLodex(syntho) · 5 ml dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹19.00
Dexamethasone Eye/ear Drops 0.05 %
1 pack, ₹3.80 per ml.
- ₹3.80/mlLow Dex · 5 ml eye/ear dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹19.00
Dexamethasone Eye Drops 0.1 %
1 pack, ₹25.13 per ml.
- ₹25.13/mlMonodexa · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹125.63
Dexamethasone Injection 0.7 mg
1 pack, ₹36,176 per injection.
- ₹36,176/injectionOzurdex · 1 injectionAllergan India · MRP ₹36,176
Dexamethasone Eye/ear Drops
1 pack, ₹7.50 per ml.
- ₹7.50/mlSlow DX · 5 ml eye/ear dropsNri Vision Care · MRP ₹37.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 0.5 mg · ceiling 0.22 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 4 Mg/ml · ceiling 1.38 ₹ (Each Pack (20 ml))Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 4 Mg/ml · ceiling 1.61 ₹ (10 ml Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 4 Mg/ml · ceiling 5.21 ₹ (2 ML Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 4 Mg/ml · ceiling 0.93 ₹ (Each Pack (30 ml))Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 4 Mg/ml · ceiling 2.63 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 4 mg · ceiling 4.73 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Zydus9 packs
- Wockhardt7 packs
- Cadila Pharmaceuticals6 packs
- Sun Pharma4 packs
- Laborate Pharmaceutical4 packs
- Intas3 packs
- Alkem2 packs
- Aureate Healthcare2 packs
- Cipla2 packs
- Syntho Pharmaceuticals2 packs
- Lupin2 packs
- Samarth Life Sciences2 packs
- Biological E1 pack
- Micro Labs1 pack
- Sterkem1 pack
- Parenteral Drugs (India)1 pack
- Shreya Life Sciences1 pack
- Abbott1 pack
- Menarini India1 pack
- Makers Labs1 pack
- Jagsonpal Pharmaceuticals1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.