Medicines / Molecules / Deflazacort

DeflazacortEvery pack, by price.

315 packs of Deflazacort on NPPA's price list for July 2026: 204 brands from 175 companies, in 16 forms and strengths.

Packs
315
Brands
204
Companies
175
Forms and strengths
16
Price-controlled packs
0 of 315

Packs, lowest price per unit first

Deflazacort Tablet 6 mg

186 packs, ₹0.72 to ₹34.67 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.72/tabletDephen · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹7.23
  2. ₹1.39/tabletDeflacon · 10 tabletConcept Biosciences · MRP ₹13.86
  3. ₹1.88/tabletGlenocort · 6 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹11.25
  4. ₹2.00/tabletProdef Cort · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹20.00
  5. ₹2.09/tabletDefcert · 10 tabletElder Labs · MRP ₹20.94
  6. ₹5.25/tabletSdrt · 10 tabletSignity Pharmaceuticals · MRP ₹52.50
  7. ₹5.88/tabletDefzona · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹58.75
  8. ₹6.00/tabletDepath · 10 tabletVotary Laboratories · MRP ₹60.00
  9. ₹6.25/tabletCuricort · 10 tabletCurious Biotech · MRP ₹62.50
  10. ₹6.90/tabletLecort · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹69.00
  11. ₹6.93/tabletPredicort D · 6 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹41.58
  12. ₹7.09/tabletImmulaz · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹70.90
The next 48 by price per tablet
  1. ₹7.36/tabletDecy · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹73.59
  2. ₹7.50/tabletFlazacor · 10 tabletEsmatrix Life Sciences · MRP ₹75.00
  3. ₹7.80/tabletUzart · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹78.00
  4. ₹7.81/tabletDeflarux · 10 tabletAarux Pharmaceuticals · MRP ₹78.10
  5. ₹7.90/tabletDefzil · 10 tabletTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹79.00
  6. ₹7.95/tabletDefzawell · 10 tabletTripada Lifecare · MRP ₹79.46
  7. ₹7.95/tabletDixifes · 10 tabletST Morrison · MRP ₹79.50
  8. ₹8.00/tabletDefpil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹80.00
  9. ₹8.00/tabletQcort · 10 tabletMeditia Labs · MRP ₹80.00
  10. ₹8.04/tabletDefjoy · 10 tabletGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹80.36
  11. ₹8.04/tabletDeflar · 10 tabletIntra Labs · MRP ₹80.36
  12. ₹8.17/tabletNestacort · 10 tabletCipla · MRP ₹81.67
  13. ₹8.20/tabletDecort · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹82.00
  14. ₹8.39/tabletRealcort · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹83.90
  15. ₹8.40/tabletDeflawin · 10 tabletMMC Pharmaceuticals · MRP ₹84.00
  16. ₹8.44/tabletDazone · 10 tabletMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹84.35
  17. ₹8.44/tabletDefstead · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹84.38
  18. ₹8.44/tabletPrlcort · 10 tabletPristine Pearl Pharma · MRP ₹84.36
  19. ₹8.50/tabletMdcort-6 · 10 tabletM D C Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
  20. ₹8.55/tabletDecdan Next · 10 tabletWockhardt · MRP ₹85.50
  21. ₹8.57/tabletLacort (Cvr) · 10 tabletCVR Biotech · MRP ₹85.71
  22. ₹8.91/tabletDeflostal · 10 tabletStallion Laboratories · MRP ₹89.06
  23. ₹8.96/tabletFlozastar · 6 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹53.75
  24. ₹9.00/tabletDefrush · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹90.00
  25. ₹9.00/tabletEmcort (Medico) · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹90.00
  26. ₹9.17/tabletFlocort · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹91.70
  27. ₹9.29/tabletDefliza · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹92.85
  28. ₹9.37/tabletRonicort · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹93.66
  29. ₹9.50/tabletDefcicot · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
  30. ₹9.50/tabletDeflaz · 6 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹57.00
  31. ₹9.50/tabletDeftec · 10 tabletTripada Biotec · MRP ₹95.00
  32. ₹9.50/tabletZefcort · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
  33. ₹9.63/tabletCortrik · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹96.25
  34. ₹9.70/tabletSerdez · 10 tabletAvancer Lab · MRP ₹97.00
  35. ₹9.84/tabletDefracket · 10 tabletSteris Healthcare · MRP ₹98.44
  36. ₹9.84/tabletZacort · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹98.44
  37. ₹9.99/tabletGudcort · 10 tabletLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹99.90
  38. ₹10.00/tabletCorcort · 10 tabletOpsiscare Lifesciencse · MRP ₹100.00
  39. ₹10.00/tabletDefuspin · 10 tabletSmartway Wellness · MRP ₹100.00
  40. ₹10.00/tabletNudefza · 10 tabletNudrug Pharmaceutical · MRP ₹100.00
  41. ₹10.00/tabletZefcort · 6 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  42. ₹10.10/tabletDefzoy · 10 tabletMedinza Biotech · MRP ₹101.00
  43. ₹10.10/tabletTorcort · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹101.00
  44. ₹10.20/tabletDeflader · 10 tabletElder Projects · MRP ₹102.00
  45. ₹10.25/tabletDecotaz · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹102.50
  46. ₹10.25/tabletDeflafit · 6 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹61.50
  47. ₹10.27/tabletDefsone · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹102.66
  48. ₹10.31/tabletDefzo · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹103.12

Deflazacort Tablet 30 mg

44 packs, ₹6.66 to ₹78.13 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹6.66/tabletDonacortil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹66.60
  2. ₹7.88/tabletZedcort · 10 tabletNri Vision Care · MRP ₹78.75
  3. ₹15.47/tabletEticort · 6 tabletFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹92.80
  4. ₹17.14/tabletDlc · 5 tabletTas Med (India) · MRP ₹85.71
  5. ₹25.00/tabletPcort DZ (Pharmtak) · 10 tabletPharmtak · MRP ₹250.00
  6. ₹26.24/tabletRonicort · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹262.41
  7. ₹29.93/tabletZecort · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹179.60
  8. ₹30.00/tabletZefcort · 6 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  9. ₹31.25/tabletCortosept · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹312.50
  10. ₹32.00/tabletDefzil · 10 tabletTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹320.00
  11. ₹33.70/tabletCoecortt · 10 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹337.00
  12. ₹34.59/tabletDefq · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹345.94
The other 32 by price per tablet
  1. ₹35.00/tabletDecort · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹350.00
  2. ₹35.00/tabletStercort · 4 tabletApex Laboratories · MRP ₹140.00
  3. ₹35.63/tabletDefliza · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹356.25
  4. ₹35.73/tabletDefsone · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹357.33
  5. ₹36.00/tabletDeforz · 6 tabletNeon Laboratories · MRP ₹216.00
  6. ₹36.81/tabletDlc · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹368.11
  7. ₹38.13/tabletKivicort · 6 tabletKivi Labs · MRP ₹228.75
  8. ₹39.00/tabletDefolt · 6 tabletOlcare · MRP ₹234.00
  9. ₹39.90/tabletCurocort · 10 tabletBrochem Healthcare · MRP ₹399.00
  10. ₹39.90/tabletDefwin · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹399.00
  11. ₹41.05/tabletDyslone · 10 tabletKiosence Health Care · MRP ₹410.54
  12. ₹42.00/tabletDefta · 10 tabletSurge Pharmaceuticals · MRP ₹420.00
  13. ₹42.50/tabletDefzenic · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹425.00
  14. ₹42.90/tabletDefort (Medgenix) · 10 tabletMed Genix · MRP ₹429.00
  15. ₹43.59/tabletSolo-D (Omni) · 10 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹435.94
  16. ₹45.00/tabletMonocortil D30 · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹450.00
  17. ₹46.00/tabletDecotaz · 6 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹276.00
  18. ₹46.00/tabletDeflafit · 6 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹276.00
  19. ₹46.79/tabletDeflocare · 10 tabletDr. Johns Laboratories · MRP ₹467.93
  20. ₹48.00/tabletDelacort · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹480.00
  21. ₹51.56/tabletLycecort · 10 tabletLyceum Life Science · MRP ₹515.63
  22. ₹59.67/tabletDefagem · 10 tabletForgen Healthcare · MRP ₹596.73
  23. ₹61.67/tabletGlazenta · 6 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹370.00
  24. ₹63.12/tabletFlacort · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹631.16
  25. ₹63.29/tabletDezacor · 6 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹379.73
  26. ₹63.75/tabletDefza · 6 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹382.50
  27. ₹64.17/tabletAsteride · 6 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹385.00
  28. ₹66.55/tabletCortimax · 6 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹399.30
  29. ₹70.84/tabletDeflamax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹708.43
  30. ₹71.83/tabletEnzocort · 6 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹431.00
  31. ₹72.19/tabletDefcort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹433.12
  32. ₹78.13/tabletDefcon · 6 tabletSaffron Formulations · MRP ₹468.75

Deflazacort Tablet 12 mg

25 packs, ₹12.95 to ₹38.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹12.95/tabletZacort · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹129.46
  2. ₹13.50/tabletDefcicot · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
  3. ₹13.50/tabletZefcort · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
  4. ₹13.90/tabletDiascort · 10 tabletJupiter Biolabs · MRP ₹139.00
  5. ₹15.24/tabletFlacort · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹152.38
  6. ₹15.47/tabletSerdez · 10 tabletAvancer Lab · MRP ₹154.70
  7. ₹18.72/tabletFastcort · 10 tabletGrandcure Healthcare · MRP ₹187.17
  8. ₹19.13/tabletImmulaz · 10 tabletEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹191.25
  9. ₹21.00/tabletKortuf · 10 tabletKLM Laboratories · MRP ₹210.00
  10. ₹23.07/tabletZecort · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹138.39
  11. ₹23.40/tabletLogicort · 10 tabletCanixa Life Sciences · MRP ₹234.00
  12. ₹23.44/tabletSolo-D (Omni) · 10 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹234.38
The other 13 by price per tablet
  1. ₹24.00/tabletTagcort · 10 tabletIntag Remedies · MRP ₹240.00
  2. ₹24.38/tabletDefseas · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹243.75
  3. ₹26.81/tabletDeflasig · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹268.13
  4. ₹27.00/tabletDefcort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹162.00
  5. ₹27.00/tabletOrthocort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹162.00
  6. ₹27.18/tabletTyzocort · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹271.76
  7. ₹27.78/tabletDefza · 6 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹166.69
  8. ₹27.84/tabletDefcort · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹278.43
  9. ₹27.84/tabletOrthocort · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹278.43
  10. ₹29.17/tabletGlazenta · 6 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹175.00
  11. ₹30.47/tabletDefza · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹304.69
  12. ₹33.58/tabletCortimax · 6 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹201.45
  13. ₹38.00/tabletDeflamax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹379.96

Deflazacort Suspension 6 mg

11 packs, ₹0.73 to ₹8.48 per ml.

  1. ₹0.73/mlDonacortil · 30 ml suspensionUniventis Medicare · MRP ₹21.93
  2. ₹2.06/mlDeflar · 30 ml suspensionIntra Labs · MRP ₹61.90
  3. ₹2.56/mlRavicortd · 30 ml suspensionRavian Pharmaceuticals · MRP ₹76.87
  4. ₹2.96/mlDefagem · 30 ml suspensionForgen Healthcare · MRP ₹88.88
  5. ₹3.01/mlTruecort · 60 ml suspensionSomatico Pharmacal · MRP ₹180.50
  6. ₹3.07/mlSolo-D (Omni) · 30 ml suspensionOmni Life Sciences · MRP ₹92.00
  7. ₹3.18/mlCortimax · 30 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹95.45
  8. ₹3.19/mlKivicort · 30 ml suspensionKivi Labs · MRP ₹95.63
  9. ₹3.33/mlEnzocort · 30 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹100.00
  10. ₹3.33/mlTruecort · 30 ml suspensionSomatico Pharmacal · MRP ₹99.84
  11. ₹8.48/mlKivicort · 5 ml suspensionKivi Labs · MRP ₹42.42

Deflazacort Tablet 1 mg

10 packs, ₹1.50 to ₹4.12 per tablet.

  1. ₹1.50/tabletEmcort (Medico) · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹15.00
  2. ₹1.60/tabletFlacort · 10 tabletSolvate Laboratories · MRP ₹16.00
  3. ₹2.60/tabletVincort · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹26.00
  4. ₹2.84/tabletDefcort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹17.02
  5. ₹3.00/tabletKivicort · 6 tabletKivi Labs · MRP ₹18.00
  6. ₹3.38/tabletDefseas · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹33.75
  7. ₹3.43/tabletDefcort · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹34.30
  8. ₹3.45/tabletDezacor · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹34.50
  9. ₹4.03/tabletDelacort · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹40.31
  10. ₹4.12/tabletEnzocort · 6 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹24.70

Deflazacort Tablet

9 packs, ₹7.40 to ₹56.16 per tablet.

  1. ₹7.40/tabletCortipil D6 · 10 tabletMedicross Pharmaceuticals · MRP ₹74.00
  2. ₹8.93/tabletPicort · 10 tabletMaxrelief Pharmaceuticals · MRP ₹89.27
  3. ₹10.20/tabletZericort · 10 tabletZerico Lifesciences · MRP ₹102.00
  4. ₹12.08/tabletRezacort · 10 tabletInstaray Pharmaceuticals · MRP ₹120.82
  5. ₹12.15/tabletDefcron · 6 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹72.90
  6. ₹12.84/tabletZadikan · 10 tabletAdikan Healthcare · MRP ₹128.44
  7. ₹14.10/tabletDefzacort · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹141.00
  8. ₹18.07/tabletJbdef Z · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹180.68
  9. ₹56.16/tabletDrosis · 10 tabletCurosis Healthcare · MRP ₹561.56

Deflazacort Tablet 24 mg

8 packs, ₹31.25 to ₹53.28 per tablet.

  1. ₹31.25/tabletKivicort · 6 tabletKivi Labs · MRP ₹187.50
  2. ₹33.28/tabletSolo-D (Omni) · 10 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹332.81
  3. ₹33.96/tabletZecort · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹203.78
  4. ₹43.13/tabletDelacort · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹431.25
  5. ₹45.03/tabletOrthocort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹270.18
  6. ₹48.14/tabletCortimax · 6 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹288.85
  7. ₹49.53/tabletDefcort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹297.19
  8. ₹53.28/tabletDefza · 6 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹319.68

Deflazacort Syrup 6 mg

8 packs, ₹2.08 to ₹3.29 per ml.

  1. ₹2.08/mlFlamcor · 30 ml syrupLinux Laboratories · MRP ₹62.50
  2. ₹2.41/mlSerdez · 30 ml syrupAvancer Lab · MRP ₹72.19
  3. ₹2.63/mlDefnosis · 30 ml syrupCurosis Healthcare · MRP ₹78.75
  4. ₹2.63/mlQcort · 30 ml syrupMeditia Labs · MRP ₹78.75
  5. ₹2.63/mlZefcort · 30 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹79.00
  6. ₹2.97/mlDeflawal · 30 ml syrupWallace Pharmaceuticals · MRP ₹89.00
  7. ₹3.17/mlDezacor · 30 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹95.00
  8. ₹3.29/mlCortimax · 60 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹197.35

Deflazacort Tablet 18 mg

5 packs, ₹13.42 to ₹40.65 per tablet.

  1. ₹13.42/tabletDefza · 10 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹134.20
  2. ₹24.39/tabletDefcort · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹243.88
  3. ₹26.44/tabletSolo-D (Omni) · 10 tabletOmni Life Sciences · MRP ₹264.38
  4. ₹36.95/tabletOrthocort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹221.71
  5. ₹40.65/tabletDefcort · 6 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹243.88

Deflazacort Oral Suspension 6 mg

2 packs, ₹2.89 to ₹3.17 per ml.

  1. ₹2.89/mlDefcort · 30 ml oral suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹86.62
  2. ₹3.17/mlGlazenta · 30 ml oral suspensionZorvia Healthcare · MRP ₹95.00

Deflazacort Syrup

2 packs, ₹2.70 to ₹3.13 per ml.

  1. ₹2.70/mlDeflasan · 30 ml syrupSanatra Health Care · MRP ₹80.95
  2. ₹3.13/mlDezert · 30 ml syrupIcarus Healthcare Primus · MRP ₹93.75

Deflazacort Tablet DT 6 mg

1 pack, ₹1.41 per tablet.

  1. ₹1.41/tabletDcoro · 10 tablet dtCorona · MRP ₹14.13

Deflazacort Tabcap 24 mg

1 pack, ₹37.13 per unit.

  1. ₹37.13/unitDefstead · 10 tabcapSteadfast Medishield · MRP ₹371.25

Deflazacort Oral Suspension

1 pack, ₹3.13 per ml.

  1. ₹3.13/mlGlazenta · 60 ml oral suspensionZorvia Healthcare · MRP ₹188.00

Deflazacort Suspension

1 pack, ₹3.00 per ml.

  1. ₹3.00/mlImmulaz · 30 ml suspensionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹90.00

Deflazacort Tablet 3 mg

1 pack, ₹5.33 per tablet.

  1. ₹5.33/tabletZecort · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹32.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.