Medicines / Molecules / Cyproheptadine
CyproheptadineEvery pack, by price.
59 packs of Cyproheptadine on NPPA's price list for July 2026: 40 brands from 33 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 59
- Brands
- 40
- Companies
- 33
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 59
Packs, lowest price per unit first
Cyproheptadine Tablet 4 mg
18 packs, ₹0.99 to ₹4.85 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.99/tabletCyprodol · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹9.85
- ₹1.51/tabletAbitol · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹15.08
- ₹1.58/tabletApplactin · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹15.75
- ₹1.60/tabletBiopron · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹16.00
- ₹1.69/tabletAdd App · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹16.88
- ₹1.73/tabletApp-Up · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹17.34
- ₹1.80/tabletCyprofresh · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹18.00
- ₹1.88/tabletCyprovita · 10 tabletSmartway Wellness · MRP ₹18.75
- ₹2.27/tabletCyprobeat · 10 tabletSmartway Wellness · MRP ₹22.69
- ₹2.48/tabletCyptan · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹24.75
- ₹2.81/tabletHeptidin · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹28.13
- ₹3.23/tabletPractin · 15 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹48.46
The other 6 by price per tablet
- ₹3.40/tabletPactyon · 10 tabletWockhardt · MRP ₹34.00
- ₹3.92/tabletPeritol · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹39.24
- ₹4.49/tabletCiplactin · 15 tabletCipla · MRP ₹67.28
- ₹4.69/tabletApeat · 10 tabletColinz Laboratories · MRP ₹46.87
- ₹4.74/tabletCypon · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹47.40
- ₹4.85/tabletPractin · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹48.46
Cyproheptadine Syrup 2 mg
17 packs, ₹0.29 to ₹0.92 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.29/mlCywin · 200 ml syrupPharmtak · MRP ₹58.42
- ₹0.38/mlLupactin · 200 ml syrupLupin · MRP ₹76.65
- ₹0.43/mlAbitol · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹86.90
- ₹0.49/mlLycip · 200 ml syrupM D C Pharmaceuticals · MRP ₹98.00
- ₹0.59/mlTangridine · 200 ml syrupEl-Dorado Bio-Tech · MRP ₹117.56
- ₹0.63/mlCyptan · 200 ml syrupKivi Labs · MRP ₹126.80
- ₹0.69/mlAdd App · 200 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹138.66
- ₹0.70/mlPractin · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹140.62
- ₹0.73/mlCiplactin · 200 ml syrupCipla · MRP ₹145.07
- ₹0.75/mlApeat · 200 ml syrupColinz Laboratories · MRP ₹150.00
- ₹0.76/mlTuk Tuk · 200 ml syrupAarpik Remedies · MRP ₹152.00
- ₹0.77/mlRarritol · 200 ml syrupK C Laboratories · MRP ₹154.69
The other 5 by price per ml
- ₹0.80/mlHiliv · 200 ml syrupTaurus Laboratories · MRP ₹159.50
- ₹0.81/mlMactrol · 100 ml syrupMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹81.00
- ₹0.83/mlHungree (Labo) · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
- ₹0.84/mlNeopedine · 200 ml syrupRaptakos Brett & Co · MRP ₹167.00
- ₹0.92/mlApetamin · 200 ml syrupTablets India · MRP ₹184.68
Cyproheptadine Syrup
11 packs, ₹0.07 to ₹1.11 per ml.
- ₹0.07/mlHungree (Labo) · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹13.50
- ₹0.14/mlAppyfast · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹27.88
- ₹0.16/mlHungree (Labo) · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹32.94
- ₹0.26/mlCyheptine · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹52.50
- ₹0.27/mlC Dex · 100 ml syrupOmega Remedies · MRP ₹27.32
- ₹0.34/mlAptaur · 200 ml syrupTaurus Laboratories · MRP ₹68.86
- ₹0.82/mlPractin · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹164.00
- ₹0.83/mlHungree (Labo) · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
- ₹0.83/mlHungree (Labo) · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
- ₹0.83/mlHungree (Labo) · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
- ₹1.11/mlTrubedac · 200 ml syrupTruhealthy · MRP ₹222.00
Cyproheptadine Tablet
3 packs, ₹0.20 to ₹3.19 per tablet.
- ₹0.20/tabletCyp App · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹2.00
- ₹0.35/tabletApp-Up · 50 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹17.34
- ₹3.19/tabletWoktyon · 10 tabletWockhardt · MRP ₹31.88
Cyproheptadine Capsule 2 mg
2 packs, ₹4.74 to ₹5.20 per capsule.
- ₹4.74/capsuleCypon · 10 capsuleGeno Pharmaceuticals · MRP ₹47.40
- ₹5.20/capsuleStep UP · 10 capsuleEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹52.04
Cyproheptadine Drops
2 packs, ₹1.67 to ₹3.07 per ml.
- ₹1.67/mlCyprod · 15 ml dropsOlcare · MRP ₹25.00
- ₹3.07/mlCyprofresh · 15 ml dropsSmart Laboratories · MRP ₹46.00
Cyproheptadine Syrup 200 mg
1 pack, ₹0.16 per ml.
- ₹0.16/mlCypotin · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹32.50
Cyproheptadine Drops 1 mg
1 pack, ₹2.50 per ml.
- ₹2.50/mlCyproson · 30 ml dropsPatson Laboratories · MRP ₹75.00
Cyproheptadine Tablet 2 mg
1 pack, ₹1.81 per tablet.
- ₹1.81/tabletHeptidin · 10 tabletUnison Pharmaceuticals · MRP ₹18.10
Cyproheptadine Syrup 1.5 mg
1 pack, ₹0.54 per ml.
- ₹0.54/mlPeritol · 200 ml syrupThemis Medicare · MRP ₹107.14
Cyproheptadine Drops 2 mg
1 pack, ₹1.12 per ml.
- ₹1.12/mlPeritol · 30 ml dropsThemis Medicare · MRP ₹33.66
Cyproheptadine Softgel Capsule 4 mg
1 pack, ₹5.87 per unit.
- ₹5.87/unitPractin Pearls · 10 softgel capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹58.70
Companies marketing it
- Laborate Pharmaceutical8 packs
- Dr. Reddy's5 packs
- Intas3 packs
- Themis Medicare3 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Colinz Laboratories2 packs
- Taurus Laboratories2 packs
- Cipla2 packs
- Geno Pharmaceuticals2 packs
- Smartway Wellness2 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Kivi Labs2 packs
- Unison Pharmaceuticals2 packs
- Wockhardt2 packs
- Tablets India1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Omega Remedies1 pack
- Concept Pharmaceuticals1 pack
- Micro Labs1 pack
- Olcare1 pack
- East West Pharma1 pack
- Patson Laboratories1 pack
- Pharmtak1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.