Medicines / Molecules / Cyproheptadine + Tricholine
Cyproheptadine + TricholineEvery pack, by price.
99 packs of Cyproheptadine + Tricholine on NPPA's price list for July 2026: 77 brands from 65 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 99
- Brands
- 77
- Companies
- 65
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 99
Packs, lowest price per unit first
Cyproheptadine + Tricholine Syrup 2/275 mg
60 packs, ₹0.07 to ₹1.02 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.07/mlHeptadil · 200 ml syrupKloster Pharmaceuticals · MRP ₹14.00
- ₹0.12/mlKemlactin · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹24.68
- ₹0.13/mlCypron · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
- ₹0.17/mlAppet · 200 ml syrupFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹34.50
- ₹0.19/mlGlencyper Plus · 200 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹37.50
- ₹0.32/mlHeptadine HG · 200 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹64.00
- ₹0.34/mlAppecare · 200 ml syrupInvision Medi Sciences · MRP ₹67.43
- ₹0.41/mlCyrohept · 200 ml syrupZovaitalia Bio Tech · MRP ₹81.08
- ₹0.42/mlRuchi l · 200 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹84.90
- ₹0.45/mlAptirich · 200 ml syrupDepsons Pharma · MRP ₹89.70
- ₹0.51/mlHysin · 200 ml syrupDr. Johns Laboratories · MRP ₹102.09
- ₹0.55/mlCypee · 200 ml syrupComed Chemicals · MRP ₹110.34
The other 48 by price per ml
- ₹0.55/mlCyprofresh · 300 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹165.00
- ₹0.55/mlGlaton · 200 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹110.63
- ₹0.56/mlCyp UP · 200 ml syrupSwastik Pharmaceuticals · MRP ₹112.50
- ₹0.57/mlCyaptin · 200 ml syrupDuckbill Drugs · MRP ₹113.43
- ₹0.58/mlApp-Up · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹115.31
- ₹0.59/mlCypcom · 200 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹117.10
- ₹0.60/mlCyprofresh · 200 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹0.61/mlCypoliv · 200 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹121.88
- ₹0.63/mlPharmacyp · 200 ml syrupPharmasynth Formulations · MRP ₹126.56
- ₹0.64/mlCiporil Plus · 200 ml syrupReliance Formulation · MRP ₹128.91
- ₹0.64/mlCyprosin · 200 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹127.03
- ₹0.65/mlHepasilin · 200 ml syrupWilshire Pharmaceuticals · MRP ₹130.96
- ₹0.65/mlHungermac · 200 ml syrupMcastro Pharma · MRP ₹130.00
- ₹0.67/mlKemlactin · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹134.06
- ₹0.67/mlPep ON · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹134.05
- ₹0.68/mlApetiz Plus · 200 ml syrupMeridian Medicare · MRP ₹136.00
- ₹0.68/mlAppcyp · 100 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹68.39
- ₹0.68/mlCiplactin Plus · 200 ml syrupCipla · MRP ₹136.12
- ₹0.68/mlCylip P · 200 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
- ₹0.68/mlCyp-L · 200 ml syrupAlbert David · MRP ₹136.20
- ₹0.69/mlAptiboost · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹138.00
- ₹0.69/mlBiopron · 200 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹138.00
- ₹0.69/mlHavmor · 200 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹137.81
- ₹0.70/mlApplifet · 200 ml syrupLeo Life Science · MRP ₹140.50
- ₹0.70/mlCypon g · 200 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹139.69
- ₹0.70/mlCyprofresh · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹0.70/mlSwilactin · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹139.70
- ₹0.73/mlAbitol Plus · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹145.70
- ₹0.74/mlHungry · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹148.13
- ₹0.75/mlApitat · 200 ml syrupLupin · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlAppet (Finecure) · 100 ml syrupFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
- ₹0.75/mlCyprobeat · 200 ml syrupSmartway Wellness · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlNormatone · 210 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹157.66
- ₹0.75/mlOrliv · 200 ml syrupIntag Remedies · MRP ₹150.00
- ₹0.77/mlCypon · 200 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹153.52
- ₹0.78/mlAptimust · 200 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹155.00
- ₹0.80/mlAppcyp · 200 ml syrupPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹159.95
- ₹0.80/mlApwell · 200 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹160.31
- ₹0.82/mlApipure · 200 ml syrupArrient Healthcare · MRP ₹164.06
- ₹0.83/mlStep UP · 200 ml syrupEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹166.88
- ₹0.85/mlHepdine · 200 ml syrupD D Pharmaceuticals · MRP ₹169.00
- ₹0.87/mlZucyp · 200 ml syrupKivi Labs · MRP ₹174.18
- ₹0.91/mlCyprosin · 100 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹90.94
- ₹0.96/mlCypcom · 100 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹96.00
- ₹0.98/mlCyproboost · 200 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹195.00
- ₹0.98/mlCyproboost · 200 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹195.00
- ₹1.01/mlPractin EN · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹202.89
- ₹1.02/mlOraxin · 200 ml syrupCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹204.83
Cyproheptadine + Tricholine Syrup
15 packs, ₹0.17 to ₹0.93 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.17/mlCypromoon · 200 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹33.00
- ₹0.19/mlApilactin Plus · 200 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹37.46
- ₹0.19/mlCypromoon · 200 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹37.50
- ₹0.45/mlHyptin · 200 ml syrupIntra Labs · MRP ₹90.00
- ₹0.56/mlCypomat · 200 ml syrupMatteo Healthcare · MRP ₹111.56
- ₹0.60/mlCyprovita · 300 ml syrupSmartway Wellness · MRP ₹180.00
- ₹0.62/mlApgest · 200 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹123.15
- ₹0.62/mlBetogain · 200 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹123.75
- ₹0.64/mlCyprogain · 200 ml syrupAustro Lab · MRP ₹128.00
- ₹0.64/mlTastycyp · 200 ml syrupBiological E · MRP ₹127.50
- ₹0.69/mlHunger Aid · 200 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹138.28
- ₹0.83/mlCyheptine Plus · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹165.00
The other 3 by price per ml
- ₹0.83/mlMacplatin Plus · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
- ₹0.93/mlMacplatin Plus · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹92.81
- ₹0.13Cyhep Plus · 200 ml syrupTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹0.13
Cyproheptadine + Tricholine Drops 1.5/55 mg
8 packs, ₹1.33 to ₹5.95 per ml.
- ₹1.33/mlCylip P (Torque) · 30 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹40.00
- ₹1.82/mlApp-Up · 15 ml dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹27.25
- ₹3.39/mlCyp-L · 15 ml dropsAlbert David · MRP ₹50.88
- ₹3.73/mlBiopron · 15 ml dropsLeeford Healthcare · MRP ₹56.00
- ₹4.12/mlCholiv · 15 ml dropsCaplet India · MRP ₹61.78
- ₹4.22/mlCyprosin · 15 ml dropsJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹63.28
- ₹4.78/mlDecyp P · 15 ml dropsAlde Medi Impex · MRP ₹71.70
- ₹5.95/mlOraxin · 15 ml dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹89.25
Cyproheptadine + Tricholine Oral Liquid 2/275 mg
3 packs, ₹0.74 to ₹0.82 per ml.
- ₹0.74/mlPeritol g · 200 ml oral liquidThemis Medicare · MRP ₹147.95
- ₹0.82/mlAdd App Plus · 200 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹163.83
- ₹0.82/mlCadeptin Plus · 200 ml oral liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹163.97
Cyproheptadine + Tricholine Suspension 2/275 mg
3 packs, ₹0.66 to ₹0.73 per ml.
- ₹0.66/mlCholiv · 200 ml suspensionCaplet India · MRP ₹131.03
- ₹0.68/mlDecyp P · 200 ml suspensionAlde Medi Impex · MRP ₹135.00
- ₹0.73/mlCyprobit · 200 ml suspensionCubit Healthcare · MRP ₹145.00
Cyproheptadine + Tricholine Syrup 275/2 mg
3 packs, ₹0.18 to ₹0.55 per ml.
- ₹0.18/mlKemlactin · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹36.25
- ₹0.49/mlMimucyp · 200 ml syrupKoye Pharmaceuticals · MRP ₹97.50
- ₹0.55/mlCipron Plus · 200 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹109.00
Cyproheptadine + Tricholine Tablet
2 packs, ₹12.90 to ₹39.90 per tablet.
- ₹12.90/tabletApipure · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹129.03
- ₹39.90/tabletApipure · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹399.00
Cyproheptadine + Tricholine Drops 1.5 mg
2 packs, ₹3.40 to ₹4.98 per ml.
- ₹3.40/mlCipron (Gujarat Terce) · 15 ml dropsGujarat Terce Laboratories · MRP ₹51.00
- ₹4.98/mlCypon · 15 ml dropsGeno Pharmaceuticals · MRP ₹74.76
Cyproheptadine + Tricholine Oral Suspension 2/275 mg
1 pack, ₹0.80 per ml.
- ₹0.80/mlCrixus l · 100 ml oral suspensionHBC Pharmaceuticals · MRP ₹79.68
Cyproheptadine + Tricholine Syrup 2 mg
1 pack, ₹0.91 per ml.
- ₹0.91/mlHavmor · 100 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹91.36
Cyproheptadine + Tricholine Drops 1/95 mg
1 pack, ₹4.62 per ml.
- ₹4.62/mlStep UP · 15 ml dropsEmcee Pharmaceuticals · MRP ₹69.37
Companies marketing it
- Alkem4 packs
- Arrient Healthcare3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Geno Pharmaceuticals3 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Jupiter Pharmaceuticals3 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Cadila Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Pacific Drugs & Chemicals2 packs
- Finecure Pharmaceuticals2 packs
- Intas2 packs
- Mankind2 packs
- Caplet India2 packs
- Gujarat Terce Laboratories2 packs
- Laborate Pharmaceutical2 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
- Lifecom Pharmaceuticals2 packs
- Albert David2 packs
- Smartway Wellness2 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Moonstar Lifecare2 packs
- Alde Medi Impex2 packs
- Shrinivas Gujarat Laboratories2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.