Medicines / Molecules / Cyproheptadine Group
Cyproheptadine GroupEvery pack, by price.
26 packs of Cyproheptadine Group on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 17 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 26
- Brands
- 21
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 26
Packs, lowest price per unit first
Cyproheptadine Group Syrup
17 packs, ₹0.18 to ₹1.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.18/mlZenlactin Plus · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹35.93
- ₹0.24/mlCyprollion · 200 ml syrupStallion Laboratories · MRP ₹48.90
- ₹0.32/mlCrazy · 200 ml syrupST Morrison · MRP ₹64.00
- ₹0.32/mlCyproz · 200 ml syrupRitz Pharma · MRP ₹63.53
- ₹0.48/mlCyproson Plus · 200 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹95.00
- ₹0.50/mlCyprotol (Consern) · 200 ml syrupConsern Pharma · MRP ₹99.00
- ₹0.62/mlPepcy · 200 ml syrupWens Pharma · MRP ₹123.00
- ₹0.63/mlGrowluc · 200 ml syrupLucrose Pharma · MRP ₹125.00
- ₹0.69/mlTrisolene · 200 ml syrupKim Lab · MRP ₹138.75
- ₹0.71/mlZenlactin · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹141.00
- ₹0.73/mlApitise Plus · 200 ml syrupAltius Pharmaceuticals · MRP ₹145.00
- ₹0.75/mlAppybush · 200 ml syrupKLM Laboratories · MRP ₹149.00
The other 5 by price per ml
- ₹0.75/mlCyproson Plus · 100 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹0.75/mlPepcy · 100 ml syrupWens Pharma · MRP ₹75.00
- ₹0.80/mlPractin Herbal · 175 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹140.62
- ₹0.84/mlGrowluc · 100 ml syrupLucrose Pharma · MRP ₹84.38
- ₹1.00/mlGrolive · 100 ml syrupZee Laboratories · MRP ₹100.00
Cyproheptadine Group Syrup 2 mg
2 packs, ₹0.30 to ₹0.62 per ml.
- ₹0.30/mlApeton (Olcare) · 200 ml syrupOlcare · MRP ₹59.80
- ₹0.62/mlCyaptin With Calcium · 200 ml syrupDuckbill Drugs · MRP ₹123.75
Cyproheptadine Group Drops
2 packs, ₹1.07 to ₹4.53 per ml.
- ₹1.07/mlCyproson l · 15 ml dropsPatson Laboratories · MRP ₹16.02
- ₹4.53/mlGrowluc · 15 ml dropsLucrose Pharma · MRP ₹68.00
Cyproheptadine Group Tablet 4 mg
1 pack, ₹1.30 per tablet.
- ₹1.30/tabletCyprotol (Consern) · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹13.00
Cyproheptadine Group Drops 1.5 mg
1 pack, ₹0.87 per ml.
- ₹0.87/mlHysin · 30 ml dropsDr. Johns Laboratories · MRP ₹26.16
Cyproheptadine Group Oral Liquid
1 pack, ₹0.66 per ml.
- ₹0.66/mlMaline · 200 ml oral liquidST Morrison · MRP ₹132.95
Cyproheptadine Group Tablet
1 pack, ₹1.16 per tablet.
- ₹1.16/tabletToractin · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹11.60
Cyproheptadine Group Suspension
1 pack, ₹0.38 per ml.
- ₹0.38/mlTridine · 200 ml suspensionZee Laboratories · MRP ₹76.00
Companies marketing it
- Patson Laboratories3 packs
- Lucrose Pharma3 packs
- ST Morrison2 packs
- Consern Pharma2 packs
- Zee Laboratories2 packs
- Wens Pharma2 packs
- Zen Labs India2 packs
- Olcare1 pack
- Altius Pharmaceuticals1 pack
- KLM Laboratories1 pack
- Duckbill Drugs1 pack
- Stallion Laboratories1 pack
- Ritz Pharma1 pack
- Dr. Johns Laboratories1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Kim Lab1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.