Medicines / Molecules / Coal Tar
Coal TarEvery pack, by price.
13 packs of Coal Tar on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 9 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 13
- Brands
- 10
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 13
Packs, lowest price per unit first
Coal Tar Soap
3 packs, ₹0.80 to ₹0.96 per unit.
- ₹0.80/unitQutar · 75 soapZee Laboratories · MRP ₹60.00
- ₹0.82/gSalytar T · 100 gm soapMenarini India · MRP ₹81.86
- ₹0.96/gCosalic · 100 gm soapSalve Pharmaceuticals · MRP ₹96.12
Coal Tar Lotion 1 %
2 packs, ₹1.92 to ₹5.62 per ml.
- ₹1.92/mlExorex · 100 ml lotionRanbaxy Laboratories · MRP ₹192.48
- ₹5.62/mlUltitar CS · 100 ml lotionPercos India · MRP ₹561.56
Coal Tar Cream
2 packs, ₹3.10 to ₹12.81 per g.
- ₹3.10/gPsoratar · 100 gm creamParker Robinson · MRP ₹310.00
- ₹12.81/gPsoratar · 15 gm creamParker Robinson · MRP ₹192.19
Coal Tar Shampoo 0.5 %
1 pack, ₹8.50 per ml.
- ₹8.50/mlAvynzia · 200 ml shampooZydus - Biologics · MRP ₹1,700
Coal Tar Soap 0.5 %
1 pack, ₹0.95 per g.
- ₹0.95/gEthitar · 75 gm soapEthinext Pharma · MRP ₹71.18
Coal Tar Lotion 66.5 %
1 pack, ₹2.29 per ml.
- ₹2.29/mlPlaintar · 100 ml lotionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹229.00
Coal Tar Ointment
1 pack, ₹4.20 per g.
- ₹4.20/gPsoratar · 50 gm ointmentParker Robinson · MRP ₹210.00
Coal Tar Lotion
1 pack, ₹1.10 per ml.
- ₹1.10/mlQutar · 100 ml lotionZee Laboratories · MRP ₹110.00
Coal Tar Lotion 4 %
1 pack, ₹5.29 per ml.
- ₹5.29/mlScalnex -CT Scalp · 50 ml lotionPretium Pharmaceuticals · MRP ₹264.37
Companies marketing it
- Parker Robinson3 packs
- Salve Pharmaceuticals2 packs
- Zee Laboratories2 packs
- Zydus1 pack
- Ethinext Pharma1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Menarini India1 pack
- Pretium Pharmaceuticals1 pack
- Percos India1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.