Medicines / Molecules / Clozapine
ClozapineEvery pack, by price.
88 packs of Clozapine on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 22 companies, in 16 forms and strengths.
- Packs
- 88
- Brands
- 26
- Companies
- 22
- Forms and strengths
- 16
- Price-controlled packs
- 63 of 88
Packs, lowest price per unit first
Clozapine Tablet 100 mg
22 packs, ₹6.63 to ₹14.06 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹8.66 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹6.63/tabletClozapine(ipl) · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹66.25
- ₹6.83/tabletZopizone · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹68.26
- ₹7.13/tabletLozaril · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹71.33
- ₹7.68/tabletClozteo · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹76.79
- ₹8.85/tabletClomach · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹88.52
- ₹8.87/tabletCipin (D.d Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹88.73
- ₹8.87/tabletZinip · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹88.73
- ₹9.00/tabletZaporil · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹90.00
- ₹9.00/tabletZopin · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹90.00
- ₹9.01/tabletPsyclo · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹90.10
- ₹9.03/tabletClozabest · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹90.26
- ₹9.03/tabletKloza · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹90.27
The other 10 by price per tablet
- ₹9.03/tabletLozapin · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹90.25
- ₹9.03/tabletPsycloze · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹90.30
- ₹9.03/tabletRefract · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹90.30
- ₹9.08/tabletSizopin · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹90.84
- ₹9.08/tabletVizonic · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹90.84
- ₹9.09/tabletAlkepin Odt · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹90.93
- ₹9.09/tabletSkizoril · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹90.93
- ₹9.63/tabletSizep (Tripada) · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹96.32
- ₹9.81/tabletRestopax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹98.09
- ₹14.06/tabletSkizoril ER · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹140.63
Clozapine Tablet 50 mg
21 packs, ₹3.24 to ₹8.32 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹5.31 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹3.24/tabletClozap (Tripada) · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹32.40
- ₹4.09/tabletZopizone · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹40.93
- ₹5.43/tabletPsyclo · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹54.30
- ₹5.44/tabletClozamat · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹54.38
- ₹5.45/tabletZinip · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹54.47
- ₹5.50/tabletZopin · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹55.00
- ₹5.51/tabletZaporil · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹55.10
- ₹5.54/tabletCipin (D.d Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹55.43
- ₹5.54/tabletClomach · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹55.44
- ₹5.54/tabletClozabest · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹55.43
- ₹5.54/tabletKloza · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹55.44
- ₹5.54/tabletLozapin · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹55.40
The other 9 by price per tablet
- ₹5.54/tabletPsycloze · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹55.44
- ₹5.54/tabletSizep (Tripada) · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹55.44
- ₹5.58/tabletAlkepin Odt · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹55.76
- ₹5.58/tabletRefract · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹55.76
- ₹5.58/tabletSizopin · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹55.75
- ₹5.58/tabletSkizoril · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹55.76
- ₹5.58/tabletVizonic · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹55.75
- ₹5.80/tabletClozteo · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹58.00
- ₹8.32/tabletRestopax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹83.17
Clozapine Tablet 25 mg
20 packs, ₹1.67 to ₹4.46 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹2.85 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹1.67/tabletClozap (Tripada) · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹16.71
- ₹1.70/tabletZopin · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹17.00
- ₹2.12/tabletZopizone · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹21.24
- ₹2.86/tabletClozteo · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹28.59
- ₹2.92/tabletCipin (D.d Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹29.18
- ₹2.95/tabletPsyclo · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹29.50
- ₹2.95/tabletZaporil · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹29.50
- ₹2.96/tabletClomach · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹29.61
- ₹2.97/tabletKloza · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹29.70
- ₹2.97/tabletLozapin · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹29.68
- ₹2.97/tabletPsycloze · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹29.72
- ₹2.97/tabletRefract · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹29.72
The other 8 by price per tablet
- ₹2.97/tabletSkizoril · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹29.72
- ₹2.99/tabletAlkepin Odt · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹29.93
- ₹2.99/tabletClozabest · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹29.88
- ₹2.99/tabletSizopin · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹29.88
- ₹2.99/tabletVizonic · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹29.88
- ₹3.10/tabletClozamat · 10 tabletMatteo Healthcare · MRP ₹31.00
- ₹3.17/tabletSizep (Tripada) · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹31.70
- ₹4.46/tabletRestopax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹44.57
Clozapine Tablet 200 mg
9 packs, ₹11.88 to ₹28.67 per tablet.
- ₹11.88/tabletPsycloze · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹118.75
- ₹16.69/tabletCipin (D.d Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹166.92
- ₹16.96/tabletClozteo · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹169.64
- ₹21.53/tabletClozabest · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹215.34
- ₹22.68/tabletZaporil · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹226.80
- ₹24.71/tabletRestopax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹247.07
- ₹25.88/tabletSkizoril · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹258.75
- ₹28.30/tabletSizopin · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹283.00
- ₹28.67/tabletAlkepin Odt · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹286.65
Clozapine Tablet 12.5 mg
4 packs, ₹1.92 to ₹3.78 per tablet.
- ₹1.92/tabletCipin (D.d Pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹19.21
- ₹3.25/tabletAlkepin Odt · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹32.45
- ₹3.65/tabletZaporil · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹36.50
- ₹3.78/tabletRestopax · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹37.75
Clozapine Syrup 2.5 gm
2 packs, ₹1.56 to ₹1.64 per ml.
- ₹1.56/mlLexion · 300 ml syrupAlteus Biogenics · MRP ₹468.60
- ₹1.64/mlLexion · 160 ml syrupAlteus Biogenics · MRP ₹262.50
Clozapine Injection 100 mcg
1 pack, ₹443.43 per ml.
- ₹443.43/mlCinomac HS · 1 ml injectionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹443.43
Clozapine Tablet DT 12.5 mg
1 pack, ₹2.62 per tablet.
- ₹2.62/tabletSizep (Tripada) · 10 tablet dtTripada Healthcare · MRP ₹26.16
Clozapine Tablet MD 100 mg
1 pack, ₹9.03 per tablet.
- ₹9.03/tabletSkizoril · 10 tablet mdIntas Pharmaceuticals · MRP ₹90.30
Clozapine Tablet MD 200 mg
1 pack, ₹21.42 per tablet.
- ₹21.42/tabletSkizoril · 10 tablet mdIntas Pharmaceuticals · MRP ₹214.22
Clozapine Tablet MD 25 mg
1 pack, ₹2.97 per tablet.
- ₹2.97/tabletSkizoril · 10 tablet mdIntas Pharmaceuticals · MRP ₹29.72
Clozapine Tablet MD 50 mg
1 pack, ₹5.54 per tablet.
- ₹5.54/tabletSkizoril · 10 tablet mdIntas Pharmaceuticals · MRP ₹55.44
Clozapine Capsule 12.5 mg
1 pack, ₹3.28 per capsule.
- ₹3.28/capsuleSkizoril ER · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹32.81
Clozapine Capsule 200 mg
1 pack, ₹27.19 per capsule.
- ₹27.19/capsuleSkizoril ER · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹271.88
Clozapine Capsule 25 mg
1 pack, ₹4.22 per capsule.
- ₹4.22/capsuleSkizoril ER · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹42.19
Clozapine Capsule 50 mg
1 pack, ₹8.44 per capsule.
- ₹8.44/capsuleSkizoril ER · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹84.38
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Tablet 100 mg · ceiling 8.66 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 25 mg · ceiling 2.85 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 50 mg · ceiling 5.31 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Intas14 packs
- Alteus Biogenics7 packs
- Tripada6 packs
- Alkem5 packs
- D D Pharmaceuticals5 packs
- Icon Lifesciences5 packs
- Arinna Lifesciences4 packs
- Matias Healthcare4 packs
- Consern Pharma4 packs
- Sun Pharma4 packs
- La Pharmaceuticals3 packs
- Reliance Formulation3 packs
- Torrent Pharmaceuticals3 packs
- Sigmund Promedica3 packs
- Crescent Formulations3 packs
- Kivi Labs3 packs
- Psychotropics India3 packs
- K C Laboratories3 packs
- Matteo Healthcare2 packs
- Dycine Pharmaceuticals2 packs
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Gentech Healtcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.