Medicines / Molecules / Clobetasol
ClobetasolEvery pack, by price.
93 packs of Clobetasol on NPPA's price list for July 2026: 69 brands from 60 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 93
- Brands
- 69
- Companies
- 60
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 93
Packs, lowest price per unit first
Clobetasol Cream 0.05 %
51 packs, ₹1.47 to ₹9.22 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹1.47/gKlosoft · 15 gm creamNovartis India · MRP ₹22.00
- ₹1.54/gCvate · 30 gm creamOmega Remedies · MRP ₹46.12
- ₹2.00/gFreedom · 15 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹30.00
- ₹2.22/gTuffclo · 30 gm creamFDC · MRP ₹66.55
- ₹2.53/gFreedom · 50 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹126.56
- ₹2.63/gNuvate · 30 gm creamGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹79.00
- ₹2.72/gClopic (Atopic) · 30 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹81.56
- ₹2.80/gClovate · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹84.00
- ₹2.81/gFreedom · 30 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹84.38
- ₹2.81/gIvaclobe · 30 gm creamIva Healthcare · MRP ₹84.37
- ₹2.87/gTopinate · 30 gm creamSystopic Laboratories · MRP ₹86.00
- ₹2.91/gCataderm · 50 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹145.31
The other 39 by price per g
- ₹3.09/gCvate · 15 gm creamOmega Remedies · MRP ₹46.41
- ₹3.38/gClobetamil · 15 gm creamProcter & Gamble Health · MRP ₹50.77
- ₹3.59/gClonext · 30 gm creamShaunon Remedies · MRP ₹107.81
- ₹3.75/gClopinate · 30 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹112.50
- ₹3.94/gClobezine · 15 gm creamAvancer Lab · MRP ₹59.06
- ₹4.13/gClobezine · 30 gm creamAvancer Lab · MRP ₹123.75
- ₹4.23/gCortent · 30 gm creamLa Pristine Bioceuticals · MRP ₹127.00
- ₹4.34/gClorega · 30 gm creamRegaliz Medicare · MRP ₹130.31
- ₹4.37/gClopad · 30 gm creamTripada Biotec · MRP ₹131.00
- ₹4.38/gClopinate · 15 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹65.63
- ₹4.43/gTezcort · 30 gm creamGlowderma · MRP ₹132.78
- ₹4.50/gSupravate · 10 gm creamParker Robinson · MRP ₹45.00
- ₹4.53/gEpivate · 30 gm creamPrism Lifescience · MRP ₹135.94
- ₹4.69/gClosal · 15 gm creamSapient · MRP ₹70.31
- ₹4.69/gEpivate · 15 gm creamPrism Lifescience · MRP ₹70.31
- ₹4.83/gClobital · 30 gm creamTalent India · MRP ₹145.00
- ₹4.88/gViclob · 30 gm creamKivi Labs · MRP ₹146.25
- ₹4.94/gExderm · 30 gm creamOmni Life Sciences · MRP ₹148.13
- ₹4.97/gClomic · 20 gm creamEast West Pharma · MRP ₹99.37
- ₹5.29/gTufderm · 30 gm creamApex Laboratories · MRP ₹158.62
- ₹5.37/gClosalve · 30 gm creamSalve Pharmaceuticals · MRP ₹161.00
- ₹5.55/gDiplene-Af · 20 gm creamMSD Pharmaceuticals · MRP ₹111.00
- ₹5.84/gTopclo NM · 15 gm creamIpca Laboratories · MRP ₹87.66
- ₹5.90/gTenovate · 30 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹177.00
- ₹6.19/gExel · 30 gm creamRanbaxy Laboratories · MRP ₹185.63
- ₹6.20/gCosvate · 30 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹186.08
- ₹6.28/gClop · 30 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹188.30
- ₹6.33/gClop · 10 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹63.30
- ₹6.86/gClobelac · 15 gm creamStedman Pharmaceuticals · MRP ₹102.85
- ₹6.95/gLozivate · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹139.00
- ₹7.00/gZincoderm · 15 gm creamApex Laboratories · MRP ₹104.98
- ₹7.22/gCandipraz OC · 15 gm creamGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹108.28
- ₹7.22/gNiosol · 30 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹216.50
- ₹7.45/gReclo · 20 gm creamRely On Pharmaceuticals · MRP ₹149.06
- ₹7.59/gBelsonate · 20 gm creamBellissa Pharmaceuticals · MRP ₹151.88
- ₹7.91/gClop E · 20 gm creamZydus Healthcare · MRP ₹158.24
- ₹8.19/gClonate · 30 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹245.63
- ₹8.44/gCosvate · 15 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹126.60
- ₹9.22/gLobate · 30 gm creamAbbott Healthcare · MRP ₹276.61
Clobetasol Ointment 0.05 %
12 packs, ₹3.19 to ₹25.20 per g.
- ₹3.19/gBariderm · 20 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹63.75
- ₹3.50/gBariderm Z · 15 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹52.50
- ₹3.73/gDiplomax Plus · 30 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹112.00
- ₹4.00/gCosvate · 15 gm ointmentOaknet Healthcare · MRP ₹60.00
- ₹4.75/gTopinate · 15 gm ointmentSystopic Laboratories · MRP ₹71.25
- ₹4.91/gNeosol · 30 gm ointmentKLM Laboratories · MRP ₹147.32
- ₹5.37/gLozivate · 30 gm ointmentCanixa Life Sciences · MRP ₹161.00
- ₹5.75/gTopbec C · 30 gm ointmentEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹172.50
- ₹8.26/gTenovate · 15 gm ointmentGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹123.94
- ₹9.33/gClonate · 20 gm ointmentHegde & Hegde · MRP ₹186.56
- ₹13.27/gClobsol · 15 gm ointmentRonyd Health Care · MRP ₹199.00
- ₹25.20/gDpnol · 5 gm ointmentSynovia Life Sciences · MRP ₹126.00
Clobetasol Cream
12 packs, ₹1.60 to ₹5.30 per g.
- ₹1.60/gClomed · 50 gm creamMedico Labs · MRP ₹80.00
- ₹2.46/gClobkare NM · 20 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹49.10
- ₹2.53/gPraisvate · 50 gm creamPraise Pharma · MRP ₹126.50
- ₹3.60/gClobkare · 30 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹108.00
- ₹4.10/gCortisol · 30 gm creamPsycormedies · MRP ₹123.00
- ₹4.24/gClobkare NM · 10 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹42.35
- ₹4.38/gClodel · 30 gm creamDelbruk Lifescience · MRP ₹131.25
- ₹4.60/gClobrich · 30 gm creamGenees Pharmaceuticals · MRP ₹138.00
- ₹4.93/gCataderm · 30 gm creamAnhox Healthcare · MRP ₹148.00
- ₹5.20/gPraisvate · 10 gm creamPraise Pharma · MRP ₹52.00
- ₹5.30/gClobkare XL · 30 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
- ₹0.13Clob · 30 gm creamZee Laboratories · MRP ₹0.13
Clobetasol Lotion 0.05 %
7 packs, ₹2.83 to ₹7.31 per ml.
- ₹2.83/mlTerabet · 30 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
- ₹3.10/mlTopsor · 30 ml lotionCipla · MRP ₹93.00
- ₹3.58/mlClobezine · 50 ml lotionAvancer Lab · MRP ₹179.06
- ₹4.45/mlClop · 20 ml lotionZydus Healthcare · MRP ₹89.06
- ₹4.63/mlClorega · 30 ml lotionRegaliz Medicare · MRP ₹139.00
- ₹5.48/mlCosvate · 30 ml lotionOaknet Healthcare · MRP ₹164.30
- ₹7.31/mlClonate · 25 ml lotionHegde & Hegde · MRP ₹182.82
Clobetasol Ointment
2 packs, ₹1.06 to ₹8.34 per g.
- ₹1.06/gClobetroy · 10 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹10.63
- ₹8.34/gClobirex · 20 gm ointmentDermarex Health Care India · MRP ₹166.88
Clobetasol Solution 0.05 %
2 packs, ₹3.28 to ₹3.30 per ml.
- ₹3.28/mlSaclo · 30 ml solutionMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹98.44
- ₹3.30/mlTopinate · 30 ml solutionSystopic Laboratories · MRP ₹99.00
Clobetasol Lotion
1 pack, ₹3.72 per ml.
- ₹3.72/mlClobezine CB · 30 ml lotionAvancer Lab · MRP ₹111.56
Clobetasol Lotion 0.05 mg
1 pack, ₹3.38 per ml.
- ₹3.38/mlClopic (Atopic) · 30 ml lotionAtopic Laboratories · MRP ₹101.25
Clobetasol Foam 0.05 %
1 pack, ₹10.20 per g.
- ₹10.20/gCortaz · 50 gm foamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹510.00
Clobetasol Cream 0.025 %
1 pack, ₹14.40 per g.
- ₹14.40/gImpoyz · 20 gm creamDr. Reddys Laboratories · MRP ₹287.96
Clobetasol Solution
1 pack, ₹2.83 per ml.
- ₹2.83/mlOlprovate S · 30 ml solutionOlcare · MRP ₹85.00
Clobetasol Shampoo 0.05 %
1 pack, ₹3.34 per ml.
- ₹3.34/mlPowercort · 100 ml shampooOaknet Healthcare · MRP ₹334.25
Clobetasol Gel 0.05 %
1 pack, ₹3.56 per g.
- ₹3.56/gTopinate · 30 gm gelSystopic Laboratories · MRP ₹106.85
Companies marketing it
- Eris5 packs
- Avancer Lab4 packs
- Dermakare Pharmaceuticals4 packs
- Zydus4 packs
- Systopic Laboratories4 packs
- Hegde & Hegde3 packs
- Albatross Health Care3 packs
- Organic Laboratories2 packs
- Anhox Healthcare2 packs
- Atopic Laboratories2 packs
- Monichem Healthcare2 packs
- Regaliz Medicare2 packs
- Omega Remedies2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Prism Lifescience2 packs
- Canixa Life Sciences2 packs
- KLM Laboratories2 packs
- Praise Pharma2 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals2 packs
- Apex Laboratories2 packs
- Bellissa Pharmaceuticals1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Zee Laboratories1 pack
- Stedman Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.