Medicines / Molecules / Clindamycin
ClindamycinEvery pack, by price.
117 packs of Clindamycin on NPPA's price list for July 2026: 73 brands from 59 companies, in 21 forms and strengths.
- Packs
- 117
- Brands
- 73
- Companies
- 59
- Forms and strengths
- 21
- Price-controlled packs
- 27 of 117
Packs, lowest price per unit first
Clindamycin Gel 1 %
30 packs, ₹3.30 to ₹49.22 per g. The 12 lowest per g come first.
- ₹3.30/gClid · 50 gm gelBennet Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
- ₹3.31/gPimoff · 20 gm gelLupin · MRP ₹66.16
- ₹3.75/gClid · 30 gm gelBennet Pharmaceuticals · MRP ₹112.40
- ₹5.00/gClinsoft · 15 gm gelInvision Medi Sciences · MRP ₹75.00
- ₹5.10/gCliza · 20 gm gelMypher Pharmaceuticals · MRP ₹102.09
- ₹5.53/gEcnacare · 20 gm gelOmega Remedies · MRP ₹110.63
- ₹5.62/gClinopak · 20 gm gelBennet Pharmaceuticals · MRP ₹112.40
- ₹5.63/gAcrub Anti Acne · 20 gm gelPsychotropics India · MRP ₹112.54
- ₹5.65/gAcnesol · 20 gm gelSystopic Laboratories · MRP ₹113.00
- ₹5.73/gClinka · 20 gm gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹114.50
- ₹5.90/gClingard · 15 gm gelMSD Pharmaceuticals · MRP ₹88.53
- ₹6.00/gClinapil · 10 gm gelPsychotropics India · MRP ₹60.00
The other 18 by price per g
- ₹6.40/gAclind · 15 gm gelMohrish Pharmaceuticals · MRP ₹96.00
- ₹6.42/gAllyte · 20 gm gelLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹128.44
- ₹6.68/gClinmax · 20 gm gelPalsons Derma · MRP ₹133.57
- ₹7.65/gClinred · 20 gm gelEncore Healthcare · MRP ₹153.00
- ₹7.89/gClincin · 20 gm gelIndi Pharma · MRP ₹157.81
- ₹8.75/gAcnerus · 20 gm gelCyrus Remedies · MRP ₹175.00
- ₹9.14/gCleargel · 20 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹182.82
- ₹9.14/gCleargel · 20 gm gelHegde & Hegde · MRP ₹182.82
- ₹9.50/gClindac A · 30 gm gelAlkem Laboratories · MRP ₹285.00
- ₹10.47/gClinmiface · 15 gm gelPrism Lifescience · MRP ₹157.00
- ₹10.70/gErytop · 20 gm gelUsv · MRP ₹214.00
- ₹11.02/gClindot · 20 gm gelBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹220.31
- ₹11.20/gAcnethro-C · 15 gm gelSalve Pharmaceuticals · MRP ₹168.00
- ₹12.60/gClindac A · 20 gm gelAlkem Laboratories · MRP ₹252.00
- ₹16.44/gOraface · 15 gm gelGeno Pharmaceuticals · MRP ₹246.56
- ₹17.81/gTyret B · 15 gm gelOmni Life Sciences · MRP ₹267.19
- ₹23.25/gD Acne · 10 gm gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹232.50
- ₹49.22/gClenz · 10 gm gelPrecise Biopharma · MRP ₹492.19
Clindamycin Injection 300 mg
19 packs, ₹18.66 to ₹129.21 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹18.66/mlClindatec · 4 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹74.62
- ₹43.45/mlCliza · 2 ml injectionMypher Pharmaceuticals · MRP ₹86.90
- ₹50.00/injectionClindak · 1 injectionDrakt Phrma · MRP ₹50.00
- ₹50.45/mlClid · 2 ml injectionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹100.90
- ₹56.93/mlClid (Bennet) · 4 ml injectionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹227.70
- ₹63.50/mlClindatec · 2 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹127.00
- ₹63.60/mlDalacin C · 2 ml injectionCipla · MRP ₹127.20
- ₹64.29/mlDalocel · 2 ml injectionCelon Labs · MRP ₹128.57
- ₹64.50/mlClinzucia · 2 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹129.00
- ₹64.50/mlEgyclin · 2 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹129.00
- ₹64.60/mlClamin · 2 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹129.20
- ₹64.73/mlClindastar · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹129.46
The other 7 by price per ml
- ₹65.16/mlKezlin · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹130.31
- ₹68.50/mlClindum · 2 ml injectionGland Pharma · MRP ₹137.00
- ₹69.25/mlClindol · 2 ml injectionVenus Remedies · MRP ₹138.50
- ₹81.91/mlClinafic · 2 ml injectionGufic Bioscience · MRP ₹163.81
- ₹102.50/mlClindium · 2 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹205.00
- ₹127.00/injectionClinycin · 1 injectionUnifaith Biotech · MRP ₹127.00
- ₹129.21/injectionGuficlinda · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹129.21
Clindamycin Capsule 300 mg
15 packs, ₹19.57 to ₹37.22 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹29.05 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹19.57/capsuleClindate · 10 capsuleUnited Biotech · MRP ₹195.71
- ₹25.30/capsuleCliza · 10 capsuleMypher Pharmaceuticals · MRP ₹253.00
- ₹25.70/capsuleClivin · 10 capsuleDivine Lifecare · MRP ₹257.00
- ₹27.00/capsuleClinsol(leeford) · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹270.00
- ₹27.95/capsuleDalaheal · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹279.47
- ₹28.41/capsuleClamin · 10 capsuleNeon Laboratories · MRP ₹284.06
- ₹28.49/capsuleClindaset · 10 capsuleAareen Healthcare · MRP ₹284.90
- ₹29.88/capsuleClindatec · 8 capsuleUnited Biotech · MRP ₹239.00
- ₹29.88/capsuleClinzucia · 8 capsuleUnited Biotech · MRP ₹239.00
- ₹30.28/capsuleDalacin C · 10 capsuleCipla · MRP ₹302.77
- ₹30.29/capsuleClid (Bennet) · 10 capsuleBennet Pharmaceuticals · MRP ₹302.85
- ₹30.49/capsuleCamyda · 10 capsuleWallace Pharmaceuticals · MRP ₹304.94
The other 3 by price per capsule
- ₹30.50/capsuleClindasure · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹304.99
- ₹31.73/capsuleClindol · 10 capsuleVenus Remedies · MRP ₹317.31
- ₹37.22/capsuleClincin · 8 capsuleIndi Pharma · MRP ₹297.78
Clindamycin Injection 600 mg
14 packs, ₹16.25 to ₹103.67 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹16.25/mlClindakem · 4 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹65.00
- ₹59.50/mlClinzucia · 4 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹238.00
- ₹61.61/mlDalocel · 4 ml injectionCelon Labs · MRP ₹246.43
- ₹63.50/mlDalacin C · 4 ml injectionCipla · MRP ₹254.00
- ₹64.50/mlClindatec · 4 ml injectionUnited Biotech · MRP ₹258.00
- ₹64.50/mlClindum · 4 ml injectionGland Pharma · MRP ₹258.00
- ₹64.73/mlClamin · 4 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹258.90
- ₹64.73/mlClindastar · 4 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹258.93
- ₹65.15/mlClindatime · 4 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹260.61
- ₹65.15/mlKezlin · 4 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹260.61
- ₹67.00/mlClindol · 4 ml injectionVenus Remedies · MRP ₹268.00
- ₹89.05/mlClinafic · 4 ml injectionGufic Bioscience · MRP ₹356.18
The other 2 by price per ml
- ₹97.81/mlClindium · 4 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹391.25
- ₹103.67/mlClindafect · 4 ml injectionAureate Healthcare · MRP ₹414.68
Clindamycin Cream 1 %
5 packs, ₹6.33 to ₹12.13 per g.
- ₹6.33/gClinsol(leeford) · 15 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
- ₹7.33/gAcnelak Clz · 15 gm creamMenarini India · MRP ₹110.00
- ₹8.92/gCligel · 15 gm creamEast West Pharma · MRP ₹133.77
- ₹10.25/gClinxa · 20 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹205.00
- ₹12.13/gAcne Gel B · 15 gm creamWest Coast Pharma Works · MRP ₹182.00
Clindamycin Capsule 150 mg
5 packs, ₹13.52 to ₹21.46 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹16.75 per capsule.
- ₹13.52/capsuleClindasure · 10 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹135.20
- ₹14.25/capsuleClindatec · 8 capsuleUnited Biotech · MRP ₹114.00
- ₹17.45/capsuleClid (Bennet) · 10 capsuleBennet Pharmaceuticals · MRP ₹174.45
- ₹17.45/capsuleDalacin C · 10 capsuleCipla · MRP ₹174.48
- ₹21.46/capsuleClincin · 8 capsuleIndi Pharma · MRP ₹171.68
Clindamycin Lotion 1 %
4 packs, ₹3.21 to ₹6.37 per ml.
- ₹3.21/mlRakcen · 40 ml lotionRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹128.44
- ₹4.64/mlAcnesol · 25 ml lotionSystopic Laboratories · MRP ₹116.00
- ₹6.16/mlClinmiskin · 30 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹184.87
- ₹6.37/mlErytop · 25 ml lotionUsv · MRP ₹159.30
Clindamycin Gel
4 packs, ₹3.14 to ₹8.10 per g.
- ₹3.14/gClincitop · 20 gm gelUniversal Twin Labs · MRP ₹62.70
- ₹5.11/gClid (Bennet) · 22 gm gelBennet Pharmaceuticals · MRP ₹112.40
- ₹5.63/gClarisa · 15 gm gelMonichem Healthcare · MRP ₹84.38
- ₹8.10/gZadomycin · 20 gm gelSifco Pharma · MRP ₹162.00
Clindamycin Injection 150 mg
4 packs, ₹49.61 to ₹202.50 per ml. Price-controlled: ceiling ₹62.05 per ml.
- ₹49.61/mlClinopak · 2 ml injectionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹99.22
- ₹64.73/mlDalcinex · 4 ml injectionCipla · MRP ₹258.93
- ₹65.15/mlDalcinex · 2 ml injectionCipla · MRP ₹130.30
- ₹202.50/mlClindym · 2 ml injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹405.00
Clindamycin Tablet 300 mg
3 packs, ₹20.79 to ₹30.29 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹19.43 per tablet.
- ₹20.79/tabletEgyclin · 8 tabletUnited Biotech · MRP ₹166.30
- ₹29.75/tabletClindanol · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹297.50
- ₹30.29/tabletClinopak · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹302.85
Clindamycin Soap
2 packs, ₹1.01 to ₹1.07 per g.
- ₹1.01/gAcneris · 75 gm soapPsycormedies · MRP ₹75.83
- ₹1.07/gClinsol(leeford) · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹80.00
Clindamycin Solution 1 %
2 packs, ₹12.00 to ₹12.56 per ml.
- ₹12.00/mlClindac A · 30 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹360.00
- ₹12.56/mlClindac A · 25 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹314.00
Clindamycin Spray 1 %
2 packs, ₹5.30 to ₹6.05 per ml.
- ₹5.30/mlClindac A Mist · 100 ml sprayAlkem Laboratories · MRP ₹530.00
- ₹6.05/mlErytop · 100 ml sprayUsv · MRP ₹605.00
Clindamycin Facewash
1 pack, ₹2.67 per g.
- ₹2.67/gAcneris · 60 gm facewashPsycormedies · MRP ₹160.00
Clindamycin Cream
1 pack, ₹3.40 per g.
- ₹3.40/gAcnez · 20 gm creamZen Labs India · MRP ₹68.00
Clindamycin Spray
1 pack, ₹5.44 per ml.
- ₹5.44/mlClinmiskin Mist · 100 ml sprayTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹544.00
Clindamycin Tablet 150 mg
1 pack, ₹17.45 per tablet.
- ₹17.45/tabletClinopak · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹174.45
Clindamycin Soap 1 %
1 pack, ₹1.13 per g.
- ₹1.13/gClinvan · 75 gm soapAvancer Lab · MRP ₹84.53
Clindamycin Infusion 600 mg
1 pack, ₹55.50 per ml.
- ₹55.50/mlLinomax · 4 ml infusionVenus Remedies · MRP ₹222.00
Clindamycin Solution 0.1 %
1 pack, ₹5.00 per ml.
- ₹5.00/mlTopc · 30 ml solutionTripada Biotec · MRP ₹150.00
Clindamycin Nanogel 1 %
1 pack, ₹20.17 per g.
- ₹20.17/gZyclin · 15 gm nanogelZydus Healthcare · MRP ₹302.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Capsule 150 mg · ceiling 16.75 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Injection 150 mg · ceiling 62.05 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Capsule 300 mg · ceiling 29.05 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 300 mg · ceiling 19.43 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Bennet Pharmaceuticals11 packs
- United Biotech11 packs
- Alkem8 packs
- Cipla6 packs
- Akumentis Healthcare4 packs
- Venus Remedies4 packs
- Neon Laboratories3 packs
- Gufic Bioscience3 packs
- Indi Pharma3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Mypher Pharmaceuticals3 packs
- Usv3 packs
- Psycormedies2 packs
- Systopic Laboratories2 packs
- Psychotropics India2 packs
- Hegde & Hegde2 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Gland Pharma2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Celon Labs2 packs
- Mohrish Pharmaceuticals1 pack
- West Coast Pharma Works1 pack
- Menarini India1 pack
- Cyrus Remedies1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.