Medicines / Molecules / Clarithromycin
ClarithromycinEvery pack, by price.
118 packs of Clarithromycin on NPPA's price list for July 2026: 60 brands from 49 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 118
- Brands
- 60
- Companies
- 49
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 71 of 118
Packs, lowest price per unit first
Clarithromycin Tablet 250 mg
36 packs, ₹11.40 to ₹30.68 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹24.64 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹11.40/tabletClaristar · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹114.00
- ₹16.69/tabletClarit (DR. Reddys) · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹166.91
- ₹17.00/tabletClarcin · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹170.00
- ₹18.10/tabletCutimac · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹180.95
- ₹19.10/tabletClatm · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹190.99
- ₹19.90/tabletHetclari · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹199.00
- ₹19.91/tabletClarigard · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹199.07
- ₹19.92/tabletMaclar · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹199.17
- ₹22.00/tabletClyara · 10 tabletJupiter Biolabs · MRP ₹220.00
- ₹22.03/tabletClarian · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹220.31
- ₹23.43/tabletC Cin · 10 tabletIntel Pharmaceuticals · MRP ₹234.28
- ₹23.56/tabletCtmycine · 4 tabletRND Laboratories · MRP ₹94.25
The other 24 by price per tablet
- ₹23.66/tabletCrixan · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹236.55
- ₹23.75/tabletClariol · 4 tabletOlcare · MRP ₹95.00
- ₹24.70/tabletBioclar · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹246.96
- ₹24.86/tabletBclami · 10 tabletBios Lab · MRP ₹248.60
- ₹25.03/tabletClarinza · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹250.31
- ₹25.08/tabletClarimin · 4 tabletUnited Biotech · MRP ₹100.31
- ₹25.20/tabletZoclar · 4 tabletCipla · MRP ₹100.79
- ₹25.22/tabletClarihuge · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹252.17
- ₹25.26/tabletClarbact · 4 tabletIpca Laboratories · MRP ₹101.04
- ₹25.50/tabletAliclair · 4 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹102.00
- ₹25.54/tabletClarithral · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹255.39
- ₹25.70/tabletClaribid · 10 tabletAbbott India · MRP ₹257.02
- ₹25.70/tabletClaricin · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹256.97
- ₹25.70/tabletClarie · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹257.04
- ₹25.70/tabletClariwin · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹257.00
- ₹25.70/tabletKlarim · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹257.03
- ₹25.70/tabletTruclar · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹257.00
- ₹25.78/tabletClaribid · 10 tabletAbbott India · MRP ₹257.78
- ₹25.87/tabletClariface · 4 tabletHealing Pharma India · MRP ₹103.48
- ₹25.87/tabletCloff · 10 tabletAlembic · MRP ₹258.66
- ₹26.75/tabletClarmit · 6 tabletCubit Healthcare · MRP ₹160.50
- ₹27.00/tabletAcem · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
- ₹30.04/tabletMacroclar · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹180.23
- ₹30.68/tabletAromac · 4 tabletSignova Pharma · MRP ₹122.72
Clarithromycin Tablet 500 mg
32 packs, ₹17.81 to ₹133.87 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹40.79 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹17.81/tabletAliclair · 4 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹71.25
- ₹29.73/tabletClarcin · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹297.25
- ₹31.68/tabletClarit (DR. Reddys) · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹316.79
- ₹32.63/tabletClatm · 10 tabletIndoco Remedies · MRP ₹326.34
- ₹33.19/tabletCrixan · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹331.94
- ₹33.20/tabletClarigard · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹331.99
- ₹34.20/tabletClarinza · 6 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹205.22
- ₹34.90/tabletHetclari · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹349.00
- ₹36.30/tabletClyara · 10 tabletJupiter Biolabs · MRP ₹363.00
- ₹36.32/tabletMaclar · 10 tabletGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹363.20
- ₹40.31/tabletClarigard OD · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹403.13
- ₹40.75/tabletKlarim · 4 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹162.98
The other 20 by price per tablet
- ₹41.45/tabletZoclar · 4 tabletCipla · MRP ₹165.81
- ₹41.72/tabletClarimin · 4 tabletUnited Biotech · MRP ₹166.88
- ₹41.75/tabletClarifod · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹417.50
- ₹42.53/tabletMacroclar · 6 tabletEast West Pharma · MRP ₹255.19
- ₹42.55/tabletClaricin · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹425.53
- ₹42.55/tabletClariwin · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹425.50
- ₹42.56/tabletBioclar · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹425.56
- ₹42.56/tabletClarbact · 4 tabletIpca Laboratories · MRP ₹170.22
- ₹42.56/tabletClaribid · 10 tabletAbbott India · MRP ₹425.56
- ₹42.56/tabletClarie · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹425.56
- ₹42.56/tabletClariface · 4 tabletHealing Pharma India · MRP ₹170.22
- ₹42.56/tabletTruclar · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹425.55
- ₹42.83/tabletCloff · 10 tabletAlembic · MRP ₹428.30
- ₹44.60/tabletClarihuge · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹446.00
- ₹46.87/tabletClaribid · 7 tabletAbbott India · MRP ₹328.06
- ₹50.88/tabletKlyocin · 4 tabletUnifaith Biotech · MRP ₹203.50
- ₹54.09/tabletAromac · 4 tabletSignova Pharma · MRP ₹216.35
- ₹86.94/tabletCelex (Abbott) · 5 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹434.70
- ₹106.32/tabletCtmycine · 4 tabletRND Laboratories · MRP ₹425.26
- ₹133.87/tabletCelex (Glaxo) · 4 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹535.49
Clarithromycin Injection 500 mg
13 packs, ₹78.65 to ₹1,991 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹78.65/mlClariten · 20 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹1,573
- ₹176.90/mlClarineon · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹1,769
- ₹184.48/mlKlacid · 10 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹1,845
- ₹550.00/injectionKlarinton · 1 injectionChandra Bhagat Pharma · MRP ₹550.00
- ₹860.36/mlPlugclar · 1 ml injectionSamarth Life Sciences · MRP ₹860.36
- ₹1,038/injectionCrixan · 1 injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹1,038
- ₹1,040/injectionClarific · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹1,040
- ₹1,108/injectionClarifav · 1 injectionAureate Healthcare · MRP ₹1,108
- ₹1,215/injectionSynclar · 1 injectionCipla · MRP ₹1,215
- ₹1,359/injectionKlyocin · 1 injectionUnifaith Biotech · MRP ₹1,359
- ₹1,547/injectionClarimin · 1 injectionUnited Biotech · MRP ₹1,547
- ₹1,875/mlHospimycin · 1 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹1,875
The other 1 by price per ml
- ₹1,991/injectionClarger · 1 injectionZydus Healthcare · MRP ₹1,991
Clarithromycin Dry Syrup 125 mg
9 packs, ₹2.75 to ₹4.97 per ml.
- ₹2.75/mlTruclar · 30 ml dry syrupIndswift Laboratories · MRP ₹82.43
- ₹4.13/mlClarit (DR. Reddys) · 30 ml dry syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹123.99
- ₹4.83/mlKlarim · 30 ml dry syrupMorepen Laboratories · MRP ₹144.89
- ₹4.88/mlSynclar · 30 ml dry syrupCipla · MRP ₹146.47
- ₹4.91/mlClarinova · 30 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹147.40
- ₹4.92/mlClarigard · 30 ml dry syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹147.66
- ₹4.95/mlClariwin · 30 ml dry syrupMicro Labs · MRP ₹148.50
- ₹4.97/mlClarie D · 30 ml dry syrupIndswift Laboratories · MRP ₹148.99
- ₹4.97/mlCloff · 30 ml dry syrupAlembic · MRP ₹148.99
Clarithromycin Dry Syrup 250 mg
6 packs, ₹4.97 to ₹9.83 per ml.
- ₹4.97/mlClaricin · 30 ml dry syrupWaves Biotech · MRP ₹148.97
- ₹6.53/mlClarit (DR. Reddys) · 30 ml dry syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹195.93
- ₹7.56/mlClarinova · 30 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹226.86
- ₹8.48/mlKlarim · 30 ml dry syrupMorepen Laboratories · MRP ₹254.25
- ₹9.28/mlSynclar · 30 ml dry syrupCipla · MRP ₹278.48
- ₹9.83/mlCloff · 30 ml dry syrupAlembic · MRP ₹294.75
Clarithromycin Syrup 125 mg
5 packs, ₹2.28 to ₹4.97 per ml.
- ₹2.28/mlClarivent · 30 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹68.53
- ₹4.13/mlClarit · 30 ml syrupFerring Pharmaceuticals · MRP ₹123.99
- ₹4.91/mlCrixan · 30 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹147.41
- ₹4.97/mlClaribid · 30 ml syrupAbbott India · MRP ₹148.99
- ₹4.97/mlTruclar · 30 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹148.99
Clarithromycin Gel 1 %
3 packs, ₹7.42 to ₹10.88 per g.
- ₹7.42/gClarian · 15 gm gelOrganic Laboratories · MRP ₹111.25
- ₹10.40/gAcnecure · 10 gm gelPsychotropics India · MRP ₹104.00
- ₹10.88/gCrixan · 15 gm gelRanbaxy Laboratories · MRP ₹163.13
Clarithromycin Suspension 125 mg
3 packs, ₹4.82 to ₹4.97 per ml. Price-controlled: ceiling ₹4.30 per ml.
- ₹4.82/mlMaclar · 30 ml suspensionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹144.48
- ₹4.89/mlHetclari · 30 ml suspensionHetero Healthcare · MRP ₹146.75
- ₹4.97/mlBioclar · 30 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹148.99
Clarithromycin Dry Syrup
2 packs, ₹3.50 to ₹4.08 per ml.
- ₹3.50/mlClaribate · 30 ml dry syrupIntra Labs · MRP ₹105.00
- ₹4.08/mlClarithral · 30 ml dry syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹122.50
Clarithromycin Syrup 250 mg
1 pack, ₹8.59 per ml.
- ₹8.59/mlClaribid · 30 ml syrupAbbott India · MRP ₹257.78
Clarithromycin Tablet 1000 mg
1 pack, ₹75.29 per tablet.
- ₹75.29/tabletClaribid · 7 tabletAbbott India · MRP ₹527.06
Clarithromycin Tablet XR 500 mg
1 pack, ₹65.72 per tablet.
- ₹65.72/tabletClarie · 10 tablet xrIndswift Laboratories · MRP ₹657.20
Clarithromycin Suspension 250 mg
1 pack, ₹7.18 per ml.
- ₹7.18/mlClarigard · 30 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹215.53
Clarithromycin Vial 500 mg
1 pack, ₹1,172 per vial.
- ₹1,172/vialClarmac · 1 vialAkumentis Healthcare · MRP ₹1,172
Clarithromycin Tablet
1 pack, ₹25.31 per tablet.
- ₹25.31/tabletClimet · 6 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹151.88
Clarithromycin Cream
1 pack, ₹5.00 per g.
- ₹5.00/gClosport OT · 15 gm creamMoonstar Lifecare · MRP ₹75.00
Clarithromycin Tablet 125 mg
1 pack, ₹20.53 per tablet.
- ₹20.53/tabletKlarim · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹205.31
Clarithromycin Injection
1 pack, ₹1,344 per injection.
- ₹1,344/injectionKlarmaxin IV · 1 injectionAbbott Healthcare · MRP ₹1,344
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Suspension 125 mg · ceiling 4.76 ₹ (1 ML)( Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 250 mg · ceiling 24.64 ₹ (1 Tablet)( Pack)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 40.79 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Abbott10 packs
- Indswift Laboratories8 packs
- Waves Biotech5 packs
- Macleods Pharmaceuticals5 packs
- Sun Pharma5 packs
- Morepen Laboratories5 packs
- Cipla5 packs
- Zydus4 packs
- Mankind4 packs
- Dr. Reddy's4 packs
- Alembic4 packs
- United Biotech3 packs
- Micro Labs3 packs
- Hetero3 packs
- Glenmark Pharmaceuticals3 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Signova Pharma2 packs
- Ipca Laboratories2 packs
- Organic Laboratories2 packs
- Healing Pharma India2 packs
- Mypher Pharmaceuticals2 packs
- Akumentis Healthcare2 packs
- Innovative Pharmaceuticals2 packs
- Indoco Remedies2 packs
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.