Medicines / Molecules / Citric Acid
Citric AcidEvery pack, by price.
17 packs of Citric Acid on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 14 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 17
- Brands
- 14
- Companies
- 14
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 17
Packs, lowest price per unit first
Citric Acid Syrup 1.25 gm
2 packs, ₹0.35 to ₹0.57 per ml.
- ₹0.35/mlDicit · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
- ₹0.57/mlAcicitron · 100 ml syrupAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹56.72
Citric Acid Syrup
2 packs, ₹0.03 to ₹0.18 per ml.
- ₹0.03/mlAlkasip · 4500 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹141.62
- ₹0.18/mlAlkacon · 100 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹17.50
Citric Acid Syrup 1.4 gm
2 packs, ₹0.37 to ₹0.95 per ml.
- ₹0.37/mlSyntral · 100 ml syrupSynokem Pharmaceuticals · MRP ₹36.62
- ₹0.95/mlAlkaryl · 100 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹95.06
Citric Acid Syrup 300 mg
2 packs, ₹0.48 to ₹0.87 per ml.
- ₹0.48/mlAlkasip · 450 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹215.63
- ₹0.87/mlAlkasip · 100 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹87.00
Citric Acid Oral Liquid 35 mg
2 packs, ₹1.06 to ₹1.22 per ml.
- ₹1.06/mlCarmicide · 100 ml oral liquidIndoco Remedies · MRP ₹106.00
- ₹1.22/mlCarmicide · 100 ml oral liquidIndoco Remedies · MRP ₹122.25
Citric Acid Oral Liquid 1.25 gm
2 packs, ₹0.26 to ₹0.54 per ml.
- ₹0.26/mlSwitralka · 100 ml oral liquidIndswift Laboratories · MRP ₹25.50
- ₹0.54/mlSiocitrate · 100 ml oral liquidAlbert David · MRP ₹53.50
Citric Acid Syrup 1.37 gm
1 pack, ₹0.72 per ml.
- ₹0.72/mlAcynet · 100 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹72.15
Citric Acid Suspension 1.53 gm
1 pack, ₹1.03 per ml.
- ₹1.03/mlAlkakem · 100 ml suspensionAlkem Laboratories · MRP ₹103.10
Citric Acid Oral Liquid 1.53 gm
1 pack, ₹0.77 per ml.
- ₹0.77/mlArolka · 100 ml oral liquidGujarat Terce Laboratories · MRP ₹76.88
Citric Acid Syrup 1.53 gm
1 pack, ₹0.35 per ml.
- ₹0.35/mlIntalka · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
Citric Acid Syrup 1.35 gm
1 pack, ₹1.00 per ml.
- ₹1.00/mlJcitron · 110 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
Companies marketing it
- Franklin Laboratories (India)3 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Assam Chemical & Pharmaceutical1 pack
- Bennet Pharmaceuticals1 pack
- Concept Pharmaceuticals1 pack
- Alkem1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Gujarat Terce Laboratories1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Intas1 pack
- Jupiter Pharmaceuticals1 pack
- Albert David1 pack
- Indswift Laboratories1 pack
- Synokem Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.