Medicines / Molecules / Citric Acid + Potassium
Citric Acid + PotassiumEvery pack, by price.
28 packs of Citric Acid + Potassium on NPPA's price list for July 2026: 18 brands from 17 companies, in 14 forms and strengths.
- Packs
- 28
- Brands
- 18
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 14
- Price-controlled packs
- 0 of 28
Packs, lowest price per unit first
Citric Acid + Potassium Syrup 334/1100 mg
10 packs, ₹0.41 to ₹1.22 per ml.
- ₹0.41/mlManzer · 200 ml syrupST Morrison · MRP ₹82.50
- ₹0.63/mlK Cit · 450 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹285.64
- ₹0.75/mlUriboost · 100 ml syrupVotary Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹0.89/mlAlkamax · 200 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹177.70
- ₹0.94/mlProliser · 200 ml syrupGroup Pharmaceuticals · MRP ₹188.00
- ₹0.97/mlK Cit · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹194.38
- ₹0.99/mlUrikind K · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.41
- ₹1.08/mlAlkamax · 100 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹107.53
- ₹1.08/mlPotrate SF · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹216.56
- ₹1.22/mlProliser · 100 ml syrupGroup Pharmaceuticals · MRP ₹122.00
Citric Acid + Potassium Syrup
4 packs, ₹0.41 to ₹0.93 per ml.
- ₹0.41/mlAlkamik · 200 ml syrupKim Lab · MRP ₹82.00
- ₹0.62/mlAgeflo · 200 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹124.90
- ₹0.67/mlAgeflo · 100 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹67.40
- ₹0.93/mlUricure MB 6 · 200 ml syrupNextgen Health Care · MRP ₹185.00
Citric Acid + Potassium Syrup 1000/334 mg
2 packs, ₹0.28 to ₹0.35 per ml.
- ₹0.28/mlPotrate · 1000 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹276.56
- ₹0.35/mlPotrate · 450 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹159.50
Citric Acid + Potassium Oral Liquid 334/1100 mg
2 packs, ₹1.16 to ₹1.20 per ml.
- ₹1.16/mlUriliser · 200 ml oral liquidWalter Bushnell · MRP ₹232.80
- ₹1.20/mlUriliser · 100 ml oral liquidWalter Bushnell · MRP ₹119.91
Citric Acid + Potassium Tablet 750 mg
1 pack, ₹10.31 per tablet.
- ₹10.31/tabletAddkay · 10 tabletSteadfast Medishield · MRP ₹103.13
Citric Acid + Potassium Syrup 625/625 mg
1 pack, ₹1.34 per ml.
- ₹1.34/mlAlkanil(inga Lab) · 100 ml syrupInga Laboratories · MRP ₹133.90
Citric Acid + Potassium Tablet
1 pack, ₹7.80 per tablet.
- ₹7.80/tabletKaycee Z · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹78.00
Citric Acid + Potassium Injection 150 mg
1 pack, ₹2.55 per ml.
- ₹2.55/mlPotcl · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹25.46
Citric Acid + Potassium Tablet 1080 mg
1 pack, ₹10.26 per tablet.
- ₹10.26/tabletPotrate · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹102.60
Citric Acid + Potassium Tablet 540 mg
1 pack, ₹5.44 per tablet.
- ₹5.44/tabletPotrate · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹54.38
Citric Acid + Potassium Oral Solution
1 pack, ₹0.47 per ml.
- ₹0.47/mlRinoliser · 200 ml oral solutionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹94.69
Citric Acid + Potassium Suspension 334/1100 mg
1 pack, ₹0.66 per ml.
- ₹0.66/mlStonil · 200 ml suspensionTas Med (India) · MRP ₹131.68
Citric Acid + Potassium Sachet 334/1100 mg
1 pack, ₹4.63 per g.
- ₹4.63/gUriboost · 4 gm sachetVotary Laboratories · MRP ₹18.50
Citric Acid + Potassium Oral Solution 334/1100 mg
1 pack, ₹0.75 per ml.
- ₹0.75/mlUriboost · 200 ml oral solutionVotary Laboratories · MRP ₹150.00
Companies marketing it
- Intas5 packs
- Votary Laboratories3 packs
- Mapra Laboratories2 packs
- Overseas Healthcare2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Group Pharmaceuticals2 packs
- Walter Bushnell2 packs
- Steadfast Medishield1 pack
- Kim Lab1 pack
- Inga Laboratories1 pack
- Aglowmed Pharmaceuticals1 pack
- ST Morrison1 pack
- Neon Laboratories1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Tas Med (India)1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Mankind1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.