Medicines / Molecules / Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + MentholEvery pack, by price.

23 packs of Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 16 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
23
Brands
16
Companies
16
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 23

Packs, lowest price per unit first

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 57/14.08/138/1.14 mg

6 packs, ₹0.10 to ₹1.15 per ml.

  1. ₹0.10/mlZendril · 100 ml syrupZen Labs India · MRP ₹10.00
  2. ₹0.85/mlElturyl · 100 ml syrupElder Projects · MRP ₹85.00
  3. ₹0.85/mlHistolin Plus · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹85.03
  4. ₹1.01/mlCofsils · 100 ml syrupCipla · MRP ₹101.25
  5. ₹1.13/mlSedoril · 50 ml syrupPharmasynth Formulations · MRP ₹56.25
  6. ₹1.15/mlNew Brethese · 100 ml syrupGalpha Laboratories · MRP ₹114.50

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Oral Liquid 57.02/14.08/138/1.14 mg

3 packs, ₹0.24 to ₹1.01 per ml.

  1. ₹0.24/mlDiphecol · 450 ml oral liquidJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹106.00
  2. ₹0.36/mlDiphecol · 100 ml oral liquidJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹35.92
  3. ₹1.01/mlDiphecol · 60 ml oral liquidJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹60.32

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 60/15/120/1 mg

2 packs, ₹1.20 to ₹1.27 per ml.

  1. ₹1.20/mlAldryl · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹72.00
  2. ₹1.27/mlAldryl · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹126.55

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 57.03/14.08/138/1.14 mg

2 packs, ₹0.63 to ₹1.00 per ml.

  1. ₹0.63/mlBenadryl Cough · 450 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹284.00
  2. ₹1.00/mlRespidryl · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹100.00

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 60/12.5/0.13/0.9 mg

2 packs, ₹0.12 to ₹1.22 per ml.

  1. ₹0.12/mlMordril · 100 ml syrupMorepen Laboratories · MRP ₹11.87
  2. ₹1.22/mlLabodryl · 100 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹122.00

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 55/12.5/125/1.5 mg

1 pack, ₹0.36 per ml.

  1. ₹0.36/mlA Rex (Intel) · 110 ml syrupIntel Pharmaceuticals · MRP ₹39.88

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 57.03/14.08 Mg/0.138 Gm/1.4 mg

1 pack, ₹1.60 per ml.

  1. ₹1.60/mlBenadryl Cough · 50 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹80.00

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 57.03/14.08 Mg/0.138 Gm/1.14 mg

1 pack, ₹1.06 per ml.

  1. ₹1.06/mlBenadryl Cough · 150 ml syrupJohnson & Johnson · MRP ₹159.00

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 14.08/138 mg

1 pack, ₹1.83 per ml.

  1. ₹1.83/mlCofsils · 60 ml syrupCipla · MRP ₹110.00

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 60/10/100 mg

1 pack, ₹1.02 per ml.

  1. ₹1.02/mlDecodryl · 100 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹101.72

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup

1 pack, ₹0.18 per ml.

  1. ₹0.18/mlDecodryl · 60 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹10.62

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Tablet 50/12.5/100/2 mg

1 pack, ₹0.74 per tablet.

  1. ₹0.74/tabletQ Coril · 10 tabletSyncom Formulations · MRP ₹7.42

Citric Acid + Diphenhydramine + Ammonium Chloride + Menthol Syrup 60/10/100/1.5 mg

1 pack, ₹0.90 per ml.

  1. ₹0.90/mlTuspel · 100 ml syrupIndoco Remedies · MRP ₹90.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.