Medicines / Molecules / Ciprofloxacin

CiprofloxacinEvery pack, by price.

137 packs of Ciprofloxacin on NPPA's price list for July 2026: 77 brands from 59 companies, in 23 forms and strengths.

Packs
137
Brands
77
Companies
59
Forms and strengths
23
Price-controlled packs
95 of 137

Packs, lowest price per unit first

Ciprofloxacin Tablet 500 mg

57 packs, ₹1.05 to ₹18.00 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.35 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.05/tabletBenocip · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹10.45
  2. ₹1.50/tabletUlticept · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
  3. ₹1.75/tabletCip 2 · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹17.50
  4. ₹2.08/tabletCiprofen · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹20.81
  5. ₹2.25/tabletCiproday · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹22.50
  6. ₹2.25/tabletCiptab · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹22.50
  7. ₹2.30/tabletCipropen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹23.00
  8. ₹2.38/tabletSwiflox · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹23.75
  9. ₹2.40/tabletCiprocin · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹24.00
  10. ₹2.63/tabletFloxicore · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹26.25
  11. ₹3.33/tabletCipropen · 20 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹66.67
  12. ₹3.53/tabletCifran · 5 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹17.66
The other 45 by price per tablet
  1. ₹3.70/tabletCiprolup · 10 tabletLupin · MRP ₹37.00
  2. ₹3.90/tabletCebran · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹39.00
  3. ₹3.97/tabletCoflox · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹39.68
  4. ₹4.06/tabletBaycip · 10 tabletBayer Pharmaceuticals · MRP ₹40.55
  5. ₹4.10/tabletMicroflox · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹40.99
  6. ₹4.24/tabletCiprozol · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹42.43
  7. ₹4.29/tabletZecip · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹42.87
  8. ₹4.44/tabletCfc (Pharmtak) · 10 tabletPharmtak · MRP ₹44.43
  9. ₹4.44/tabletCiprojet · 10 tabletSyncom Formulations · MRP ₹44.43
  10. ₹4.44/tabletSupracif · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹44.40
  11. ₹4.45/tabletBactospan · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹44.51
  12. ₹4.45/tabletCadiwin(cadila) · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹44.52
  13. ₹4.45/tabletCipbid · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹44.51
  14. ₹4.45/tabletZycip · 10 tabletNri Vision Care · MRP ₹44.52
  15. ₹4.46/tabletCiprolet N · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹44.62
  16. ₹4.46/tabletCpero · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹44.63
  17. ₹4.46/tabletFloxip · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹44.61
  18. ₹4.50/tabletCipcoz · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
  19. ₹4.52/tabletCiprova · 10 tabletLupin · MRP ₹45.20
  20. ₹4.53/tabletAlciflox · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹45.29
  21. ₹4.53/tabletCifomed · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹45.29
  22. ₹4.53/tabletCifran · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹45.28
  23. ₹4.53/tabletCiprocad · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹45.28
  24. ₹4.53/tabletCiprodac · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹45.30
  25. ₹4.53/tabletCiprokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹45.29
  26. ₹4.53/tabletCiprowin · 10 tabletAlembic · MRP ₹45.28
  27. ₹4.54/tabletCebect · 10 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹45.36
  28. ₹4.54/tabletCiplox · 10 tabletCipla · MRP ₹45.35
  29. ₹4.54/tabletCiprobid · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹45.36
  30. ₹4.54/tabletCiprotas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹45.36
  31. ₹4.54/tabletZoxan · 10 tabletFDC · MRP ₹45.36
  32. ₹4.56/tabletAlcipro · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹45.58
  33. ₹4.74/tabletCeflox · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹47.40
  34. ₹4.76/tabletCiflox · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹47.59
  35. ₹5.49/tabletStarcip · 10 tabletInvision Medi Sciences · MRP ₹54.90
  36. ₹5.50/tabletOricin · 10 tabletOrison Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  37. ₹6.10/tabletCiproline · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹61.01
  38. ₹6.31/tabletCinfax · 10 tabletOptho Remedies · MRP ₹63.12
  39. ₹6.36/tabletDicip · 10 tabletS K N Organics · MRP ₹63.62
  40. ₹6.40/tabletPanzer · 15 tabletStrides Shasun · MRP ₹96.05
  41. ₹6.60/tabletBiocip · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹66.00
  42. ₹6.65/tabletCipromac (Torque) · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹66.50
  43. ₹8.00/tabletAlcipro · 5 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹40.00
  44. ₹10.27/tabletPanzer · 10 tabletStrides Shasun · MRP ₹102.69
  45. ₹18.00/tabletCirok · 10 tabletOpsiscare Lifesciencse · MRP ₹180.00

Ciprofloxacin Tablet 250 mg

31 packs, ₹1.03 to ₹30.83 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹2.25 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.03/tabletC-Flox · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹10.31
  2. ₹1.25/tabletBactospan · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹12.45
  3. ₹1.31/tabletCiprocin · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹13.13
  4. ₹1.56/tabletCiprocad · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹15.62
  5. ₹1.95/tabletCipbid · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹19.47
  6. ₹2.05/tabletCebran · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹20.50
  7. ₹2.19/tabletSupracif · 10 tabletKhandelwal Laboratories · MRP ₹21.90
  8. ₹2.25/tabletCiprova · 10 tabletLupin · MRP ₹22.45
  9. ₹2.27/tabletBaycip · 10 tabletBayer Pharmaceuticals · MRP ₹22.70
  10. ₹2.30/tabletCipcoz · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹22.95
  11. ₹2.31/tabletFloxip · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹23.07
  12. ₹2.33/tabletCiprolet N · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹23.31
The other 19 by price per tablet
  1. ₹2.34/tabletAlciflox · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹23.39
  2. ₹2.34/tabletAlcipro · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹23.39
  3. ₹2.34/tabletCifran · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹23.38
  4. ₹2.34/tabletCiprodac · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹23.40
  5. ₹2.34/tabletCiprokem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹23.39
  6. ₹2.34/tabletCiprowin · 10 tabletAlembic · MRP ₹23.38
  7. ₹2.35/tabletCeflox · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹23.45
  8. ₹2.35/tabletCiplox · 10 tabletCipla · MRP ₹23.51
  9. ₹2.35/tabletCiprotas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹23.48
  10. ₹2.35/tabletZoxan · 10 tabletFDC · MRP ₹23.50
  11. ₹2.36/tabletCiprobid · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹23.62
  12. ₹2.80/tabletCiprofen · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹28.00
  13. ₹3.00/tabletCiproday · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹30.00
  14. ₹3.04/tabletCipropen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹30.44
  15. ₹3.18/tabletServiflox · 10 tabletNovartis India · MRP ₹31.80
  16. ₹3.30/tabletOmniflox · 10 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹33.00
  17. ₹7.07/tabletEcoflox · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹70.73
  18. ₹13.50/tabletOricin · 10 tabletOrison Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
  19. ₹30.83/tabletCefobang CV · 6 tabletCanvarzys Healthcare · MRP ₹185.00

Ciprofloxacin Infusion 200 mg

10 packs, ₹0.15 to ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.15/mlBiocip · 100 ml infusionZydus Healthcare · MRP ₹15.00
  2. ₹0.16/mlStrox(ale) · 100 ml infusionAlembic · MRP ₹15.62
  3. ₹0.18/mlCiprofloxacin (Claris) · 100 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹17.50
  4. ₹0.18/mlCiprova · 100 ml infusionLupin · MRP ₹18.00
  5. ₹0.19/mlQuintor · 100 ml infusionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹18.75
  6. ₹0.21/mlAlcipro · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹21.00
  7. ₹0.21/mlCiprobid · 100 ml infusionZydus Healthcare · MRP ₹21.00
  8. ₹0.21/mlCiprofloxacin (Bax) · 100 ml infusionBaxter India · MRP ₹21.00
  9. ₹0.21/mlCiprotas · 100 ml infusionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹21.00
  10. ₹0.21/mlCiprox · 100 ml infusionClaris Lifesciences · MRP ₹21.00

Ciprofloxacin Drops 0.3 %

6 packs, ₹1.61 to ₹5.30 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.58 per ml.

  1. ₹1.61/mlCfc (Pharmtak) · 5 ml dropsPharmtak · MRP ₹8.03
  2. ₹1.71/mlCinfax · 5 ml dropsOptho Remedies · MRP ₹8.56
  3. ₹1.71/mlCipro Cent · 5 ml dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹8.57
  4. ₹2.45/mlCiprodac · 10 ml dropsCadila Pharmaceuticals · MRP ₹24.53
  5. ₹3.29/mlNugen · 5 ml dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹16.44
  6. ₹5.30/mlCeflox · 10 ml dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹53.00

Ciprofloxacin Eye Drops 0.3 %

5 packs, ₹1.17 to ₹1.64 per ml.

  1. ₹1.17/mlCebran · 10 ml eye dropsBlue Cross Laboratories · MRP ₹11.71
  2. ₹1.60/mlCastor · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹16.00
  3. ₹1.60/mlCipcoz · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹16.00
  4. ₹1.63/mlCifran · 10 ml eye dropsRanbaxy Laboratories · MRP ₹16.33
  5. ₹1.64/mlCiprova Neo · 15 ml eye dropsLupin · MRP ₹24.65

Ciprofloxacin Eye/ear Drops 0.3 %

4 packs, ₹1.64 to ₹4.20 per ml.

  1. ₹1.64/mlZoxan · 10 ml eye/ear dropsFDC · MRP ₹16.44
  2. ₹1.66/mlCiplox · 10 ml eye/ear dropsCipla · MRP ₹16.58
  3. ₹1.67/mlCipropen · 10 ml eye/ear dropsMorepen Laboratories · MRP ₹16.68
  4. ₹4.20/mlCipromac (Torque) · 10 ml eye/ear dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹42.00

Ciprofloxacin Infusion 250 mg

3 packs, ₹0.14 to ₹0.19 per ml.

  1. ₹0.14/mlCipro (Pdpl) · 100 ml infusionParenteral Drugs (India) · MRP ₹14.00
  2. ₹0.17/mlCeflox · 100 ml infusionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹16.76
  3. ₹0.19/mlCipad · 100 ml infusionAlbert David · MRP ₹18.60

Ciprofloxacin Tablet 750 mg

3 packs, ₹7.30 to ₹14.29 per tablet.

  1. ₹7.30/tabletCiprolet OZ · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹73.00
  2. ₹10.09/tabletCiprova · 2 tabletLupin · MRP ₹20.17
  3. ₹14.29/tabletCiplox · 10 tabletCipla · MRP ₹142.94

Ciprofloxacin Injection 1000 mg

2 packs, ₹10.36 to ₹185.63 per ml.

  1. ₹10.36/mlPox · 2 ml injectionExotic Laboratories · MRP ₹20.72
  2. ₹185.63/injectionCefobang · 1 injectionCanvarzys Healthcare · MRP ₹185.63

Ciprofloxacin Infusion 500 mg

2 packs, ₹0.19 to ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.19/mlNircip · 100 ml infusionNirlife Healthcare · MRP ₹19.04
  2. ₹0.21/mlCiprokem · 100 ml infusionAlkem Laboratories · MRP ₹21.00

Ciprofloxacin Eye Ointment 0.3 %

2 packs, ₹1.38 to ₹17.40 per g.

  1. ₹1.38/gZoxan · 10 gm eye ointmentFDC · MRP ₹13.84
  2. ₹17.40/gQ-Sap · 5 gm eye ointmentSapient · MRP ₹87.00

Ciprofloxacin Dry Syrup 100 mg

1 pack, ₹6.00 per ml.

  1. ₹6.00/mlCefobang · 30 ml dry syrupCanvarzys Healthcare · MRP ₹180.00

Ciprofloxacin Injection 1500 mg

1 pack, ₹278.44 per injection.

  1. ₹278.44/injectionCefobang · 1 injectionCanvarzys Healthcare · MRP ₹278.44

Ciprofloxacin Injection 375 mg

1 pack, ₹91.88 per injection.

  1. ₹91.88/injectionCefobang · 1 injectionCanvarzys Healthcare · MRP ₹91.88

Ciprofloxacin Dry Syrup 50 mg

1 pack, ₹3.34 per ml.

  1. ₹3.34/mlCefobang · 30 ml dry syrupCanvarzys Healthcare · MRP ₹100.31

Ciprofloxacin Injection 200 mg

1 pack, ₹4.00 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.17 per ml.

  1. ₹4.00/mlC-Flox · 15 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹60.00

Ciprofloxacin Tablet 1000 mg

1 pack, ₹19.31 per tablet.

  1. ₹19.31/tabletCifran · 5 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹96.56

Ciprofloxacin Infusion 125 mg

1 pack, ₹0.20 per ml.

  1. ₹0.20/mlCiplox · 100 ml infusionCipla · MRP ₹20.33

Ciprofloxacin Suspension 125 mg

1 pack, ₹0.53 per ml.

  1. ₹0.53/mlCiprolar · 60 ml suspensionLark Laboratories · MRP ₹31.90

Ciprofloxacin Eye Drops 0.3

1 pack, ₹1.62 per ml.

  1. ₹1.62/mlCiproview · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹16.16

Ciprofloxacin Infusion 100 mg

1 pack, ₹0.21 per ml.

  1. ₹0.21/mlFloxip · 100 ml infusionAbbott Healthcare · MRP ₹21.00

Ciprofloxacin Drops 500 mg

1 pack, ₹3.33 per ml.

  1. ₹3.33/mlZipro (Pagoda) · 15 ml dropsPagoda Pharmaceuticals · MRP ₹49.90

Ciprofloxacin Syrup 500 mg

1 pack, ₹0.74 per ml.

  1. ₹0.74/mlZipro (Pagoda) · 200 ml syrupPagoda Pharmaceuticals · MRP ₹148.90

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Drops 0.3 % · ceiling 1.58 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Ointment 0.3 % · ceiling 1.32 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Injection 200 mg/ 100 ml · ceiling 0.20 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Oral Suspension 250 mg · ceiling 0.75 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Tablet 250 mg · ceiling 2.25 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Tablet 500 mg · ceiling 4.35 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.