Medicines / Molecules / Ciprofloxacin + Dexamethasone
Ciprofloxacin + DexamethasoneEvery pack, by price.
12 packs of Ciprofloxacin + Dexamethasone on NPPA's price list for July 2026: 11 brands from 9 companies, in 6 forms and strengths.
- Packs
- 12
- Brands
- 11
- Companies
- 9
- Forms and strengths
- 6
- Price-controlled packs
- 0 of 12
Packs, lowest price per unit first
Ciprofloxacin + Dexamethasone Eye Drops 0.3/0.1 %
6 packs, ₹1.01 to ₹4.97 per ml.
- ₹1.01/mlCiptec D · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹10.12
- ₹1.37/mlCiplex (Leeford) · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹13.72
- ₹1.87/mlCipromac D (Torque) · 5 ml eye dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹9.35
- ₹3.74/mlZoxan D · 10 ml eye dropsFDC · MRP ₹37.42
- ₹4.50/mlCipcoz D · 10 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
- ₹4.97/mlAlciflox D · 10 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹49.65
Ciprofloxacin + Dexamethasone Drops 0.3/0.1 %
2 packs, ₹3.01 to ₹4.30 per ml.
- ₹3.01/mlCiplox D · 10 ml dropsCipla · MRP ₹30.10
- ₹4.30/mlCipromac D (Torque) · 10 ml dropsTorque Pharmaceuticals · MRP ₹43.00
Ciprofloxacin + Dexamethasone Eye/ear Drops
1 pack, ₹5.50 per ml.
- ₹5.50/mlCiprofresh DX · 10 ml eye/ear dropsSmart Laboratories · MRP ₹55.00
Ciprofloxacin + Dexamethasone Eye/ear Drops 0.3/0.1 %
1 pack, ₹1.69 per ml.
- ₹1.69/mlCiprojet-Dx · 10 ml eye/ear dropsSyncom Formulations · MRP ₹16.90
Ciprofloxacin + Dexamethasone Eye Drops
1 pack, ₹0.81 per ml.
- ₹0.81/mlZecip D · 10 ml eye dropsZee Laboratories · MRP ₹8.13
Ciprofloxacin + Dexamethasone Eye Drops 0.3/0.05 %
1 pack, ₹2.70 per ml.
- ₹2.70/mlZiflox D · 10 ml eye dropsZen Labs India · MRP ₹27.00
Companies marketing it
- Leeford Healthcare2 packs
- Cipla2 packs
- Torque Pharmaceuticals2 packs
- Alkem1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Syncom Formulations1 pack
- Zee Laboratories1 pack
- Zen Labs India1 pack
- FDC1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.