Medicines / Molecules / Chymotrypsin + Trypsin
Chymotrypsin + TrypsinEvery pack, by price.
66 packs of Chymotrypsin + Trypsin on NPPA's price list for July 2026: 58 brands from 48 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 66
- Brands
- 58
- Companies
- 48
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 66
Packs, lowest price per unit first
Chymotrypsin + Trypsin Tablet
29 packs, ₹2.28 to ₹37.13 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹2.28/tabletChymotel · 20 tabletElder Labs · MRP ₹45.58
- ₹8.31/tabletSymolar · 10 tabletLark Laboratories · MRP ₹83.12
- ₹8.84/tabletChymopac · 10 tabletPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹88.38
- ₹9.80/tabletIvatryp · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹98.00
- ₹10.50/tabletChymex (Olcare) · 10 tabletOlcare · MRP ₹105.00
- ₹10.50/tabletOltrypsine Forte · 10 tabletOlcare · MRP ₹105.00
- ₹11.00/tabletBioryl · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹110.00
- ₹11.00/tabletChymobid Forte · 10 tabletInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹110.00
- ₹12.40/tabletChyventhral · 20 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹248.04
- ₹13.39/tabletChymotake · 10 tabletMaxrelief Pharmaceuticals · MRP ₹133.88
- ₹13.60/tabletChymolek · 20 tabletJB Chemicals · MRP ₹271.92
- ₹14.50/tabletLysoflam Forte · 20 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹290.00
The other 17 by price per tablet
- ₹15.56/tabletXymotrip · 10 tabletDakshinamurti Pharma · MRP ₹155.63
- ₹16.40/tabletChymocrest · 20 tabletSmart Laboratories · MRP ₹328.00
- ₹16.40/tabletChymophi · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹163.97
- ₹16.94/tabletOrachyme Forte · 20 tabletElder Projects · MRP ₹338.80
- ₹17.79/tabletChymoyes · 20 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹355.77
- ₹20.32/tabletChymoflam Forte · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹203.16
- ₹20.34/tabletChymozen · 10 tabletMascot Health Series · MRP ₹203.44
- ₹20.84/tabletChymomed · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹208.36
- ₹21.35/tabletTcrol · 20 tabletVasu Organics · MRP ₹426.94
- ₹21.50/tabletChyrol · 20 tabletElder Projects · MRP ₹430.00
- ₹21.80/tabletChymoforce · 20 tabletHealing Pharma India · MRP ₹436.00
- ₹22.50/tabletChymopath · 20 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹450.00
- ₹22.50/tabletOltrypsine · 10 tabletOlcare · MRP ₹225.00
- ₹22.69/tabletChymotroy Forte · 20 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹453.75
- ₹23.00/tabletViachymsin · 20 tabletViatris · MRP ₹460.00
- ₹23.55/tabletChyemryl · 20 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹471.00
- ₹37.13/tabletChymoride · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹371.25
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 100000 AU
21 packs, ₹9.81 to ₹30.14 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹9.81/tabletKaimosin · 20 tabletKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹196.13
- ₹11.00/tabletZymor · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹110.00
- ₹12.14/tabletChymopac · 10 tabletPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹121.41
- ₹12.50/tabletChymonet · 20 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹250.00
- ₹12.70/tabletAdheal · 10 tabletIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹127.00
- ₹12.79/tabletBonzy · 10 tabletAcme Pharmaceuticals · MRP ₹127.88
- ₹15.22/tabletKtrip Forte · 10 tabletFDC · MRP ₹152.20
- ₹15.75/tabletLymed Forte · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹157.50
- ₹17.47/tabletChymotrip · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹174.69
- ₹18.90/tabletChymotop · 10 tabletAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹189.00
- ₹21.28/tabletChymonac Forte · 20 tabletWanbury · MRP ₹425.62
- ₹21.45/tabletChymokem · 20 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹429.00
The other 9 by price per tablet
- ₹21.70/tabletMytrip (Marc) · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹217.00
- ₹22.52/tabletChymowok · 20 tabletWockhardt · MRP ₹450.34
- ₹22.56/tabletEnzoflam CT · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹338.40
- ₹23.23/tabletOrthal Forte · 20 tabletCipla · MRP ₹464.60
- ₹23.36/tabletChymapra · 10 tabletMapra Laboratories · MRP ₹233.62
- ₹23.61/tabletChymothal · 20 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹472.21
- ₹23.67/tabletCelfast Infla · 15 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹355.00
- ₹25.03/tabletChymocip · 20 tabletCipla · MRP ₹500.54
- ₹30.14/tabletXymoheal · 10 tabletCorona · MRP ₹301.35
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 100000 iu
7 packs, ₹11.67 to ₹25.71 per tablet.
- ₹11.67/tabletAptichym · 20 tabletAptus Pharma · MRP ₹233.44
- ₹12.80/tabletLysoflam Forte · 15 tabletCachet Pharmaceuticals · MRP ₹192.00
- ₹22.03/tabletSistal · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹220.31
- ₹23.20/tabletChytromac · 20 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹464.05
- ₹24.28/tabletChymotas Forte · 20 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹485.63
- ₹25.20/tabletChymolup · 20 tabletLupin · MRP ₹504.00
- ₹25.71/tabletChymoral Forte · 20 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹514.12
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 10 mg
2 packs, ₹9.65 to ₹11.04 per tablet.
- ₹9.65/tabletFlotrip · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹96.49
- ₹11.04/tabletChymolek · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹110.41
Chymotrypsin + Trypsin Tablet MR
1 pack, ₹23.00 per tablet.
- ₹23.00/tabletChymopac · 10 tablet mrPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹229.95
Chymotrypsin + Trypsin Tablet DT 200000 iu
1 pack, ₹50.20 per tablet.
- ₹50.20/tabletChymoral Forte · 10 tablet dtTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹502.00
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 133 mg
1 pack, ₹20.00 per tablet.
- ₹20.00/tabletHealzyme · 18 tabletDuckbill Drugs · MRP ₹360.00
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 2 miu
1 pack, ₹37.50 per tablet.
- ₹37.50/tabletSistal · 10 tabletBestochem Formulations · MRP ₹375.00
Chymotrypsin + Trypsin Spray
1 pack, ₹3.10 per g.
- ₹3.10/gTripcy · 50 gm sprayMed Manor Organics · MRP ₹155.00
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 200000 AU
1 pack, ₹47.82 per tablet.
Chymotrypsin + Trypsin Tablet 2000000 AU
1 pack, ₹18.40 per tablet.
- ₹18.40/tabletZymor · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹184.00
Companies marketing it
- Alkem5 packs
- Olcare3 packs
- Pacific Drugs & Chemicals3 packs
- Emcure2 packs
- Cipla2 packs
- Aglowmed Pharmaceuticals2 packs
- JB Chemicals2 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Mankind2 packs
- Elder Projects2 packs
- Bestochem Formulations2 packs
- Corona2 packs
- Zydus2 packs
- Indian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl)1 pack
- Aptus Pharma1 pack
- Biomax Biotechnics1 pack
- Acme Pharmaceuticals1 pack
- Mapra Laboratories1 pack
- Innovative Pharmaceuticals1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Lupin1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Wanbury1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.