Medicines / Molecules / Chlorpheniramine

ChlorpheniramineEvery pack, by price.

10 packs of Chlorpheniramine on NPPA's price list for July 2026: 9 brands from 9 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
10
Brands
9
Companies
9
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 10

Packs, lowest price per unit first

Chlorpheniramine Tablet 4 mg

4 packs, ₹0.08 to ₹1.40 per tablet.

  1. ₹0.08/tabletC.p.m (Oval) · 1000 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹76.87
  2. ₹0.10/tabletChlorpheniramine · 1000 tabletMenarini India · MRP ₹99.40
  3. ₹0.10/tabletCpm (Intas) · 1000 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹99.40
  4. ₹1.40/tabletChlorpheniramine · 10 tabletMenarini India · MRP ₹13.96

Chlorpheniramine Syrup 2 mg

2 packs, ₹0.65 to ₹1.75 per ml.

  1. ₹0.65/mlPiriton U · 60 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹38.92
  2. ₹1.75/mlDecokit · 60 ml syrupZorvia Healthcare · MRP ₹105.00

Chlorpheniramine Tablet 2 mg

1 pack, ₹6.75 per tablet.

  1. ₹6.75/tabletAxcold · 10 tabletAurz Pharmaceuticals · MRP ₹67.50

Chlorpheniramine Drops

1 pack, ₹1.05 per ml.

  1. ₹1.05/mlBiobreath · 30 ml dropsKaiser Pharmaceuticals · MRP ₹31.53

Chlorpheniramine Injection

1 pack, ₹1.00 per ml.

  1. ₹1.00/mlCpm (Kim) · 30 ml injectionKim Lab · MRP ₹30.00

Chlorpheniramine Syrup

1 pack, ₹0.83 per ml.

  1. ₹0.83/mlIvaphen · 170 ml syrupIva Healthcare · MRP ₹140.62

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.