Medicines / Molecules / Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + MentholEvery pack, by price.
22 packs of Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 17 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 22
- Brands
- 21
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 22
Packs, lowest price per unit first
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 0.5/125/5/60/1 mg
5 packs, ₹0.78 to ₹1.95 per ml.
- ₹0.78/mlNozee · 60 ml syrupDabur India · MRP ₹46.50
- ₹1.08/mlSudin Kid Plus · 60 ml syrupGroup Pharmaceuticals · MRP ₹65.00
- ₹1.14/mlRespicure P · 100 ml syrupCorona · MRP ₹114.47
- ₹1.70/mlLcz Cold · 60 ml syrupRapross Pharmaceuticals · MRP ₹101.72
- ₹1.95/mlAlex P · 60 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹117.19
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup
4 packs, ₹1.13 to ₹1.65 per ml.
- ₹1.13/mlNuhist DX · 100 ml syrupNulife Pharmaceuticals · MRP ₹113.00
- ₹1.48/mlRemcc DX · 60 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹89.06
- ₹1.55/mlAgcold · 60 ml syrupAggrowin Pharma · MRP ₹92.81
- ₹1.65/mlWincold Plus · 60 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 0.5/125/5/60 mg
4 packs, ₹0.75 to ₹2.07 per ml.
- ₹0.75/mlLcz Plus · 60 ml syrupRapross Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
- ₹0.88/mlRem CC · 60 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹52.97
- ₹1.34/mlD M P3 · 60 ml syrupMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹80.60
- ₹2.07/mlZedex P · 60 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹123.98
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 1/125/5/60 mg
2 packs, ₹1.00 to ₹1.64 per ml.
- ₹1.00/mlKufma Junior · 60 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
- ₹1.64/mlSino Plus Ultra · 60 ml syrupEntod Pharmaceuticals · MRP ₹98.44
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 1/125/2.5/60/1 mg
1 pack, ₹1.09 per ml.
- ₹1.09/mlAncer · 60 ml syrupBio Vitamins · MRP ₹65.63
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 2/250/5/60 mg
1 pack, ₹1.63 per ml.
- ₹1.63/mlFlucomb · 60 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹98.00
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Oral Suspension
1 pack, ₹1.23 per ml.
- ₹1.23/mlMefiscope CD · 60 ml oral suspensionNarankaa Pharma · MRP ₹74.02
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 2/250/5/60/1 mg
1 pack, ₹2.04 per ml.
- ₹2.04/mlSinarest Plus · 75 ml syrupCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹152.75
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Tablet
1 pack, ₹7.88 per tablet.
- ₹7.88/tabletSinarest Plus · 20 tabletCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹157.50
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Suspension
1 pack, ₹0.72 per ml.
- ₹0.72/mlSneez Bye Cold · 60 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹43.00
Chlorpheniramine + Paracetamol + Phenylephrine + Sodium Citrate + Menthol Syrup 1/125/5/60/1 mg
1 pack, ₹0.70 per ml.
- ₹0.70/mlZedex Cold · 60 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹42.00
Companies marketing it
- Wings Pharmaceuticals2 packs
- Rapross Pharmaceuticals2 packs
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)2 packs
- Centaur Pharmaceuticals2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Aggrowin Pharma1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Bio Vitamins1 pack
- Mars Theraputics & Chemicals1 pack
- Alkem1 pack
- Narankaa Pharma1 pack
- Dabur India1 pack
- Nulife Pharmaceuticals1 pack
- Corona1 pack
- Entod Pharmaceuticals1 pack
- Zydus1 pack
- Group Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.