Medicines / Molecules / Chlorpheniramine + Dextromethorphan

Chlorpheniramine + DextromethorphanEvery pack, by price.

140 packs of Chlorpheniramine + Dextromethorphan on NPPA's price list for July 2026: 109 brands from 68 companies, in 20 forms and strengths.

Packs
140
Brands
109
Companies
68
Forms and strengths
20
Price-controlled packs
0 of 140

Packs, lowest price per unit first

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 2/10 mg

51 packs, ₹0.30 to ₹2.30 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.30/mlTorcof DX · 100 ml syrupTorque Pharmaceuticals · MRP ₹29.70
  2. ₹0.39/mlCapex Dmr · 60 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹23.61
  3. ₹0.45/mlTux D · 100 ml syrupVHB Life Sciences · MRP ₹45.00
  4. ₹0.62/mlCodzi D · 100 ml syrupFDC · MRP ₹62.00
  5. ₹0.64/mlLastuss-D · 100 ml syrupFDC · MRP ₹64.00
  6. ₹0.76/mlBroxum D NF · 100 ml syrupEris Lifesciences · MRP ₹75.62
  7. ₹0.79/mlCofstop Cdx · 100 ml syrupApex Laboratories · MRP ₹78.66
  8. ₹0.81/mlAmbrodil D · 60 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹48.87
  9. ₹0.85/mlRespira D SF · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹84.50
  10. ₹0.85/mlSalmodil DX · 100 ml syrupFDC · MRP ₹84.80
  11. ₹0.86/mlNakuf DX · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹86.00
  12. ₹0.88/mlBricarex DX · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹87.55
The other 39 by price per ml
  1. ₹0.90/mlPhensedyl Dmr · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹90.00
  2. ₹0.91/mlZerotuss D · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹90.93
  3. ₹0.91/mlZerotuss D · 60 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹54.56
  4. ₹0.94/mlWaltuz-Dx · 100 ml syrupWallace Pharmaceuticals · MRP ₹94.00
  5. ₹0.98/mlHhlinctus · 100 ml syrupHegde & Hegde · MRP ₹98.44
  6. ₹0.98/mlHhlintus · 100 ml syrupHegde & Hegde · MRP ₹98.44
  7. ₹0.98/mlRekof DX · 60 ml syrupRekvina Pharmaceuticals · MRP ₹59.00
  8. ₹0.99/mlAmbrodil D · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹99.37
  9. ₹0.99/mlKofgard D · 100 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹99.37
  10. ₹1.00/mlRavenbrox DC · 100 ml syrupRavenbhel Pharmaceuticals · MRP ₹99.56
  11. ₹1.01/mlDkof DX · 100 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹101.25
  12. ₹1.03/mlRefid · 100 ml syrupDr. Johns Laboratories · MRP ₹103.13
  13. ₹1.03/mlRespira D · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹102.66
  14. ₹1.06/mlDM · 100 ml syrupMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹105.90
  15. ₹1.08/mlDM LS · 100 ml syrupMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹107.80
  16. ₹1.13/mlPanthor NF · 100 ml syrupJuggat Pharma · MRP ₹113.00
  17. ₹1.13/mlSoventus DX · 100 ml syrupZuventus Healthcare · MRP ₹112.50
  18. ₹1.24/mlCofsils DX · 100 ml syrupCipla · MRP ₹123.75
  19. ₹1.26/mlCheston DX · 100 ml syrupCipla · MRP ₹126.02
  20. ₹1.27/mlXitol D Plus · 60 ml syrupEisen Pharmaceuticals Co · MRP ₹76.32
  21. ₹1.30/mlCordine DX · 100 ml syrupTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹130.31
  22. ₹1.30/mlDM · 60 ml syrupMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹77.80
  23. ₹1.31/mlTixylix DX · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹131.35
  24. ₹1.32/mlSolvin Cough · 100 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹132.09
  25. ₹1.44/mlTossex Dmr · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹144.11
  26. ₹1.45/mlRexcof DX · 100 ml syrupCipla · MRP ₹145.42
  27. ₹1.46/mlRexcof DX · 60 ml syrupCipla · MRP ₹87.34
  28. ₹1.47/mlLupicof DX · 100 ml syrupLupin · MRP ₹147.10
  29. ₹1.48/mlViscodyne D · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹147.89
  30. ₹1.49/mlFixcof DX · 100 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹148.65
  31. ₹1.49/mlSolvin Cough · 60 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹89.30
  32. ₹1.52/mlDialex DX · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹151.84
  33. ₹1.57/mlGrilinctus DX · 100 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹156.70
  34. ₹1.58/mlAlex New · 100 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹158.43
  35. ₹1.58/mlAlex New · 100 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹158.43
  36. ₹1.58/mlAscoril D · 100 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹158.43
  37. ₹2.13/mlTixylix DX · 60 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹127.64
  38. ₹2.25/mlKofarest DX · 60 ml syrupCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹135.27
  39. ₹2.30/mlPulmorest D · 60 ml syrupStadmed · MRP ₹137.81

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 4/10 mg

43 packs, ₹0.20 to ₹2.11 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.20/mlCadex DX · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹19.97
  2. ₹0.50/mlExiplon DM · 100 ml syrupAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹49.58
  3. ₹0.58/mlCheston CS · 100 ml syrupCipla · MRP ₹58.03
  4. ₹0.58/mlTekof · 60 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹34.85
  5. ₹0.66/mlCc-Go · 100 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹66.00
  6. ₹0.74/mlExpectus D · 100 ml syrupIndi Pharma · MRP ₹73.94
  7. ₹0.77/mlEmcoril DX · 100 ml syrupEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹76.90
  8. ₹0.82/mlTekof · 100 ml syrupGujarat Terce Laboratories · MRP ₹82.00
  9. ₹0.86/mlTusston · 100 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹86.00
  10. ₹1.03/mlLeerex DX · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹103.00
  11. ₹1.07/mlHistolin-Dx · 60 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹64.31
  12. ₹1.08/mlAsap DX · 100 ml syrupAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹107.81
The other 31 by price per ml
  1. ₹1.09/mlAlkof-Dx Plus · 60 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹65.60
  2. ₹1.10/mlCodicure DX · 100 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹110.00
  3. ₹1.11/mlHhlinctus · 100 ml syrupHegde & Hegde · MRP ₹110.63
  4. ₹1.12/mlGlycodin · 100 ml syrupAlembic · MRP ₹112.41
  5. ₹1.13/mlCodistar DX · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹113.43
  6. ₹1.13/mlMagnatuss DX · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹113.43
  7. ₹1.14/mlBricarex DX · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹113.69
  8. ₹1.14/mlDilo DX · 100 ml syrupCorona · MRP ₹114.14
  9. ₹1.15/mlCheston D · 100 ml syrupCipla · MRP ₹115.29
  10. ₹1.19/mlHistolin-Dx · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹119.06
  11. ₹1.19/mlMacbery DX · 100 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹119.36
  12. ₹1.19/mlServil D · 100 ml syrupAdonis Laboratories · MRP ₹119.06
  13. ₹1.24/mlSedorex DX · 100 ml syrupEmbiotic Lab · MRP ₹124.03
  14. ₹1.24/mlTopex DX RF · 100 ml syrupOzone Pharmaceuticals · MRP ₹124.21
  15. ₹1.26/mlAerodil DX · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹125.63
  16. ₹1.27/mlDxease · 100 ml syrupJubilant Generics · MRP ₹126.50
  17. ₹1.29/mlGlencoff DX · 100 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹128.91
  18. ₹1.30/mlTraxin-D · 100 ml syrupDrakt Phrma · MRP ₹130.00
  19. ₹1.30/mlZedex DS · 100 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹130.00
  20. ₹1.31/mlPhensedyl DX · 60 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹78.80
  21. ₹1.32/mlCodistar DX · 60 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹79.39
  22. ₹1.32/mlCoriminic DM · 100 ml syrupWanbury · MRP ₹132.37
  23. ₹1.35/mlCozin DX (Somatico) · 100 ml syrupSomatico Pharmacal · MRP ₹134.77
  24. ₹1.41/mlNorvent D · 100 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹140.63
  25. ₹1.41/mlPiriton CS · 100 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹141.47
  26. ₹1.44/mlPhensedyl DX · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹144.49
  27. ₹1.44/mlTossex Dmr · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹144.11
  28. ₹1.48/mlGlycodin · 50 ml syrupAlembic · MRP ₹74.06
  29. ₹1.59/mlBiorex DX · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹158.90
  30. ₹1.60/mlCorex DX · 100 ml syrupCipla · MRP ₹159.83
  31. ₹2.11/mlCorex DX · 50 ml syrupCipla · MRP ₹105.48

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup

25 packs, ₹0.17 to ₹1.83 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.17/mlZyrax DX · 100 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹16.87
  2. ₹0.24/mlTroycof DX · 100 ml syrupTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹24.38
  3. ₹0.38/mlHyquil DX · 100 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹37.50
  4. ₹0.71/mlSufrecof D · 100 ml syrupRhine Biogenics · MRP ₹70.54
  5. ₹0.80/mlComol DX · 100 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹79.90
  6. ₹0.80/mlMyluc · 100 ml syrupLucrose Pharma · MRP ₹79.90
  7. ₹0.87/mlBronk · 60 ml syrupLesanto Laboratories · MRP ₹52.03
  8. ₹0.94/mlKuftive DX · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹94.00
  9. ₹0.94/mlMyluc · 60 ml syrupLucrose Pharma · MRP ₹56.24
  10. ₹1.02/mlComol DX · 60 ml syrupLifecom Pharmaceuticals · MRP ₹60.90
  11. ₹1.03/mlDolosils DX · 100 ml syrupMicro Labs · MRP ₹103.13
  12. ₹1.04/mlTussmark DX · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹104.10
The other 13 by price per ml
  1. ₹1.06/mlNorvent Old · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹106.00
  2. ₹1.08/mlAqdry DX · 100 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹107.81
  3. ₹1.10/mlTussmark DX · 60 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹66.13
  4. ₹1.17/mlMagnakof DX · 60 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹70.11
  5. ₹1.21/mlMagnakof DX (Mankind Prime) · 60 ml syrupMankind Prime Labs · MRP ₹72.73
  6. ₹1.23/mlNorvent D · 100 ml syrupIndchemie Health Specialities · MRP ₹123.23
  7. ₹1.26/mlBroxyl DX · 100 ml syrupAustro Lab · MRP ₹126.00
  8. ₹1.26/mlDeriphyllin Coughgo DX · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹126.14
  9. ₹1.32/mlAristokof DX · 100 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹132.18
  10. ₹1.50/mlLupicof DX · 100 ml syrupLupin · MRP ₹149.50
  11. ₹1.51/mlParvo Cof DX · 100 ml syrupJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹150.94
  12. ₹1.60/mlEskuf DX · 100 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹160.00
  13. ₹1.83/mlChericof 12 · 100 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹182.81

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 2/5 mg

3 packs, ₹0.27 to ₹1.95 per ml.

  1. ₹0.27/mlQ Coril Dmr · 60 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹16.00
  2. ₹1.95/mlAlex Junior · 60 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹117.19
  3. ₹1.95/mlAlex Junior · 60 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹117.19

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Tablet 2/10 mg

2 packs, ₹3.75 to ₹8.76 per tablet.

  1. ₹3.75/tabletAtminic Dca · 10 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹37.50
  2. ₹8.76/tabletSolvin Cough · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹87.60

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Suspension 2/10 mg

2 packs, ₹0.74 to ₹0.83 per ml.

  1. ₹0.74/mlHoneysip · 60 ml suspensionMCW Healthcare · MRP ₹44.34
  2. ₹0.83/mlTag DM · 60 ml suspensionManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹49.53

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Oral Suspension 30/4 mg

1 pack, ₹1.65 per ml.

  1. ₹1.65/mlAmbrodil D12 · 60 ml oral suspensionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹99.00

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 10/4 mg

1 pack, ₹1.08 per ml.

  1. ₹1.08/mlAscotor DX · 100 ml syrupElder Labs · MRP ₹108.00

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Oral Liquid 2/10 mg

1 pack, ₹0.86 per ml.

  1. ₹0.86/mlCapex Dmr · 100 ml oral liquidSeagull Labs · MRP ₹86.15

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Suspension 4/30 mg

1 pack, ₹1.83 per ml.

  1. ₹1.83/mlChericof 12 · 60 ml suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹109.69

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 10/5/2 mg

1 pack, ₹1.41 per ml.

  1. ₹1.41/mlDeriphyllin Coughgo DX · 10 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹14.06

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Tablet

1 pack, ₹11.50 per tablet.

  1. ₹11.50/tabletDxease · 10 tabletJubilant Generics · MRP ₹115.00

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Expectorant 2/10 mg

1 pack, ₹0.79 per ml.

  1. ₹0.79/mlHoneysip · 100 ml expectorantMCW Healthcare · MRP ₹79.41

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Linctus 2/10 mg

1 pack, ₹1.35 per ml.

  1. ₹1.35/mlKofarest DX · 100 ml linctusCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹135.27

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 1.5/1.5 mg

1 pack, ₹2.13 per ml.

  1. ₹2.13/mlNew Tixylix · 60 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹127.64

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 1/5 mg

1 pack, ₹1.66 per ml.

  1. ₹1.66/mlProtussa · 60 ml syrupAbbott India · MRP ₹99.83

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Oral Suspension

1 pack, ₹1.88 per ml.

  1. ₹1.88/mlSoventus DX · 60 ml oral suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹112.50

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 2/15 mg

1 pack, ₹1.01 per ml.

  1. ₹1.01/mlTuxiril · 100 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹100.75

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 4/30 mg

1 pack, ₹1.65 per ml.

  1. ₹1.65/mlZerotuss D · 60 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹99.00

Chlorpheniramine + Dextromethorphan Oral Liquid

1 pack, ₹0.53 per ml.

  1. ₹0.53/mlZimba · 60 ml oral liquidSun Pharma Laboratories · MRP ₹32.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.