Medicines / Molecules / Chlorpheniramine + Codeine
Chlorpheniramine + CodeineEvery pack, by price.
48 packs of Chlorpheniramine + Codeine on NPPA's price list for July 2026: 41 brands from 35 companies, in 8 forms and strengths.
- Packs
- 48
- Brands
- 41
- Companies
- 35
- Forms and strengths
- 8
- Price-controlled packs
- 0 of 48
Packs, lowest price per unit first
Chlorpheniramine + Codeine Syrup 4/10 mg
35 packs, ₹0.36 to ₹2.52 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.36/mlCodectuss · 100 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹35.62
- ₹0.46/mlLupicof · 100 ml syrupLupin · MRP ₹46.00
- ₹0.50/mlEphedrex CD · 100 ml syrupAlembic · MRP ₹50.00
- ₹0.55/mlGlycodin Plus · 100 ml syrupAlembic · MRP ₹55.25
- ₹0.64/mlCodirex · 100 ml syrupLupin · MRP ₹64.06
- ₹0.68/mlDolokoff · 60 ml syrupMicro Labs · MRP ₹40.88
- ₹0.70/mlCodimarc · 100 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹0.71/mlBiorex · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹71.12
- ₹0.72/mlWincerex · 100 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹71.50
- ₹0.73/mlPhencodin · 100 ml syrupManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹72.60
- ₹0.74/mlChupp C · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹74.06
- ₹0.85/mlCO Terex · 100 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
The other 23 by price per ml
- ₹0.85/mlGenosedyl · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹84.50
- ₹0.85/mlLitcoff C · 100 ml syrupST Morrison · MRP ₹85.00
- ₹0.99/mlCosome Lcd · 100 ml syrupProcter & Gamble Health · MRP ₹99.22
- ₹1.00/mlComtus DX · 100 ml syrupComed Chemicals · MRP ₹100.22
- ₹1.00/mlComtus Linctus · 100 ml syrupComed Chemicals · MRP ₹100.22
- ₹1.21/mlAlkof-Dx · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹120.90
- ₹1.24/mlTopex CD · 100 ml syrupOzone Pharmaceuticals · MRP ₹123.75
- ₹1.25/mlCodelite · 100 ml syrupTablets India · MRP ₹125.00
- ₹1.29/mlExiplon · 100 ml syrupAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹129.38
- ₹1.35/mlDaslin CD · 100 ml syrupRPG Life Sciences · MRP ₹134.96
- ₹1.35/mlSupkof · 100 ml syrupObsurge Biotech · MRP ₹135.47
- ₹1.38/mlCodistar · 60 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹83.03
- ₹1.42/mlCorex LS · 60 ml syrupCipla · MRP ₹85.05
- ₹1.50/mlCodipress · 100 ml syrupKepler Health Care · MRP ₹150.00
- ₹1.63/mlAscoril-C · 120 ml syrupGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹195.47
- ₹1.66/mlCophedrin · 50 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹82.80
- ₹1.75/mlCodistar · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹174.54
- ₹1.80/mlCophedrin · 100 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹180.20
- ₹1.82/mlPlanokuf Cough · 100 ml syrupShreya Life Sciences · MRP ₹181.70
- ₹1.95/mlPlanokuf Cough · 60 ml syrupShreya Life Sciences · MRP ₹117.00
- ₹2.05/mlPhensedyl Cough Linctus · 100 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹205.31
- ₹2.23/mlDialex DC · 60 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹134.06
- ₹2.52/mlRancof · 50 ml syrupRanbaxy Laboratories · MRP ₹126.00
Chlorpheniramine + Codeine Syrup
5 packs, ₹0.44 to ₹1.30 per ml.
- ₹0.44/mlOnerex · 100 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹43.75
- ₹0.63/mlWelcyrex · 100 ml syrupWings Pharmaceuticals · MRP ₹62.50
- ₹0.91/mlProdyl C · 100 ml syrupRavian Pharmaceuticals · MRP ₹90.60
- ₹1.25/mlCodifresh · 60 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹1.30/mlCodifresh · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹130.00
Chlorpheniramine + Codeine Oral Liquid 4/10 mg
3 packs, ₹0.55 to ₹3.00 per ml.
- ₹0.55/mlPencolin C · 50 ml oral liquidAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹27.50
- ₹1.44/mlDialex DC · 100 ml oral liquidDr. Reddys Laboratories · MRP ₹144.00
- ₹3.00/mlCozin (Somatico) · 50 ml oral liquidSomatico Pharmacal · MRP ₹150.20
Chlorpheniramine + Codeine Tablet 16 mg
1 pack, ₹7.31 per tablet.
- ₹7.31/tabletCophedrin · 10 tabletAcron Pharmaceuticals · MRP ₹73.10
Chlorpheniramine + Codeine Oral Solution 4/10 mg
1 pack, ₹1.69 per ml.
- ₹1.69/mlCozin (Somatico) · 100 ml oral solutionSomatico Pharmacal · MRP ₹168.75
Chlorpheniramine + Codeine Syrup 2/7.5 mg
1 pack, ₹1.15 per ml.
- ₹1.15/mlEphrilime · 100 ml syrupUnion Drug · MRP ₹115.32
Chlorpheniramine + Codeine Syrup 2/10/5 mg
1 pack, ₹1.41 per ml.
- ₹1.41/mlKoltus C · 100 ml syrupAptus Pharma · MRP ₹140.90
Chlorpheniramine + Codeine Tablet 4/10 mg
1 pack, ₹9.00 per tablet.
- ₹9.00/tabletXL 80 · 10 tabletDWD Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
Companies marketing it
- Acron Pharmaceuticals3 packs
- Wings Pharmaceuticals3 packs
- Abbott2 packs
- Smart Laboratories2 packs
- Lupin2 packs
- Mankind2 packs
- Comed Chemicals2 packs
- Somatico Pharmacal2 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Alembic2 packs
- Shreya Life Sciences2 packs
- Alkem1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Zydus1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Tablets India1 pack
- Marc Laboratories1 pack
- Kepler Health Care1 pack
- Cipla1 pack
- Procter & Gamble Health1 pack
- Jupiter Pharmaceuticals1 pack
- RPG Life Sciences1 pack
- Micro Labs1 pack
- Union Drug1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.