Medicines / Molecules / Chlorpheniramine + Ammonium Chloride

Chlorpheniramine + Ammonium ChlorideEvery pack, by price.

5 packs of Chlorpheniramine + Ammonium Chloride on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
5
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 5

Packs, lowest price per unit first

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride Syrup 2.5/125 mg

2 packs, ₹0.34 to ₹0.86 per ml.

  1. ₹0.34/mlPiriton · 460 ml syrupGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹156.30
  2. ₹0.86/mlCofton · 100 ml syrupCipla · MRP ₹85.64

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride Syrup 4/120 mg

1 pack, ₹0.47 per ml.

  1. ₹0.47/mlHistolin · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹47.00

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride Linctus 2.5/50 mg

1 pack, ₹0.96 per ml.

  1. ₹0.96/mlPencolin · 50 ml linctusAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹47.99

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride Expectorant 2.5/125 mg

1 pack, ₹1.28 per ml.

  1. ₹1.28/mlPiriton · 100 ml expectorantGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹128.30

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.