Medicines / Molecules / Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + Menthol

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + MentholEvery pack, by price.

4 packs of Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + Menthol on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
4
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 4

Packs, lowest price per unit first

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + Menthol Syrup

1 pack, ₹1.29 per ml.

  1. ₹1.29/mlCapex H · 100 ml syrupSeagull Labs · MRP ₹129.00

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + Menthol Oral Liquid

1 pack, ₹0.84 per ml.

  1. ₹0.84/mlKofril · 100 ml oral liquidHelios Pharmaceuticals · MRP ₹84.37

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + Menthol Expectorant

1 pack, ₹0.57 per ml.

  1. ₹0.57/mlPanthor · 200 ml expectorantJuggat Pharma · MRP ₹113.00

Chlorpheniramine + Ammonium Chloride + Sodium Citrate + Menthol Suspension

1 pack, ₹0.50 per ml.

  1. ₹0.50/mlTorcof · 100 ml suspensionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹49.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.