Medicines / Molecules / Chlorhexidine
ChlorhexidineEvery pack, by price.
3 packs of Chlorhexidine on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 3 forms and strengths.
- Packs
- 3
- Brands
- 3
- Companies
- 3
- Forms and strengths
- 3
- Price-controlled packs
- 0 of 3
Packs, lowest price per unit first
Chlorhexidine Toothpaste 0.004 %
1 pack, ₹2.74 per g.
- ₹2.74/gElgydium Anti Plaque · 50 gm toothpasteWin-Medicare · MRP ₹137.00
Chlorhexidine Oral Gel 1 %
1 pack, ₹5.19 per g.
- ₹5.19/gHexigel · 15 gm oral gelIcpa Health Products · MRP ₹77.90
Chlorhexidine Mouth Wash
1 pack, ₹0.68 per ml.
- ₹0.68/mlHeximist · 100 ml mouth washInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹67.50
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Solution (Concentrate For Dilution) 5% · ceiling 0.19 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
Companies marketing it
- Win-Medicare1 pack
- Icpa Health Products1 pack
- Innovative Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.