Medicines / Molecules / Chlorhexidine Gluconate
Chlorhexidine GluconateEvery pack, by price.
50 packs of Chlorhexidine Gluconate on NPPA's price list for July 2026: 36 brands from 24 companies, in 20 forms and strengths.
- Packs
- 50
- Brands
- 36
- Companies
- 24
- Forms and strengths
- 20
- Price-controlled packs
- 0 of 50
Packs, lowest price per unit first
Chlorhexidine Gluconate Mouth Wash 0.2 %
17 packs, ₹0.31 to ₹1.37 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.31/mlOrasep · 1000 ml mouth washElan Pharma(india) · MRP ₹307.01
- ₹0.42/mlHexiday · 160 ml mouth washUnison Pharmaceuticals · MRP ₹66.40
- ₹0.49/mlHexide · 170 ml mouth washDeys Medical · MRP ₹83.43
- ₹0.57/mlClohex HP · 100 ml mouth washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹57.00
- ₹0.59/mlRinzin (Medmanor) · 160 ml mouth washMed Manor Organics · MRP ₹94.00
- ₹0.64/mlRinzin (Medmanor) · 80 ml mouth washMed Manor Organics · MRP ₹51.56
- ₹0.69/mlHexidine · 300 ml mouth washIcpa Health Products · MRP ₹207.50
- ₹0.73/mlHexidine · 500 ml mouth washIcpa Health Products · MRP ₹363.50
- ₹0.87/mlRexidin · 60 ml mouth washIndoco Remedies · MRP ₹52.00
- ₹0.94/mlHexidine · 160 ml mouth washIcpa Health Products · MRP ₹149.96
- ₹1.02/mlHexidine · 80 ml mouth washIcpa Health Products · MRP ₹81.50
- ₹1.03/mlOrasep · 100 ml mouth washElan Pharma(india) · MRP ₹103.12
The other 5 by price per ml
- ₹1.17/mlXyon C · 150 ml mouth washAjanta Pharma · MRP ₹175.00
- ₹1.19/mlRexidin Srs · 150 ml mouth washIndoco Remedies · MRP ₹179.00
- ₹1.23/mlClohex · 150 ml mouth washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹185.15
- ₹1.35/mlRexidin Srs · 75 ml mouth washIndoco Remedies · MRP ₹101.50
- ₹1.37/mlOrahex DG · 150 ml mouth washAbbott Healthcare · MRP ₹205.88
Chlorhexidine Gluconate Mouth Wash
12 packs, ₹0.22 to ₹358.13 per ml.
- ₹0.22/mlAM Pm(eld) · 100 ml mouth washElder Labs · MRP ₹21.78
- ₹0.42/mlRefresh (Meridian) · 100 ml mouth washMeridian Medicare · MRP ₹42.00
- ₹0.60/mlDentone · 100 ml mouth washFranklin Laboratories (India) · MRP ₹60.00
- ₹0.66/mlOrafresh · 100 ml mouth washCharak Pharma · MRP ₹65.50
- ₹0.83/mlHexiat · 100 ml mouth washDermo Care Laboratories · MRP ₹82.50
- ₹1.17/mlInhex · 100 ml mouth washIntag Remedies · MRP ₹117.19
- ₹1.17/mlXyno C · 150 ml mouth washAjanta Pharma · MRP ₹175.00
- ₹1.97/mlHexum · 150 ml mouth washHetero Healthcare · MRP ₹295.00
- ₹2.02/mlClohex Heal · 150 ml mouth washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹302.50
- ₹2.02/mlClohex Heal · 150 ml mouth washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹302.50
- ₹2.50/mlHexum · 10 ml mouth washHetero Healthcare · MRP ₹25.00
- ₹358.13/unitGuard (Group) · 1 ltr mouth washGroup Pharmaceuticals · MRP ₹358.13
Chlorhexidine Gluconate Gargle
2 packs, ₹0.83 to ₹2.80 per ml.
- ₹0.83/mlAqualox · 100 ml gargleGroup Pharmaceuticals · MRP ₹83.00
- ₹2.80/mlMosiba(bep) · 50 ml gargleBennet Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
Chlorhexidine Gluconate Toothpaste
2 packs, ₹3.85 to ₹5.00 per g.
- ₹3.85/gHexum · 100 gm toothpasteHetero Healthcare · MRP ₹385.00
- ₹5.00/gHexum · 50 gm toothpasteHetero Healthcare · MRP ₹250.00
Chlorhexidine Gluconate Solution 4 %
2 packs, ₹1.03 to ₹1.88 per ml.
- ₹1.03/mlMicroshield · 500 ml solutionJohnson & Johnson · MRP ₹512.50
- ₹1.88/mlMicroshield · 100 ml solutionJohnson & Johnson · MRP ₹188.28
Chlorhexidine Gluconate Rinse 0.2 %
1 pack, ₹1.07 per ml.
- ₹1.07/mlAmfresh · 150 ml rinseApex Laboratories · MRP ₹160.00
Chlorhexidine Gluconate Oral Solution
1 pack, ₹0.47 per ml.
- ₹0.47/mlBacto Scrub · 500 ml oral solutionRaman & Weil · MRP ₹232.71
Chlorhexidine Gluconate Soap
1 pack, ₹1.20 per g.
- ₹1.20/gDevlone · 75 gm soapDermo Care Laboratories · MRP ₹90.00
Chlorhexidine Gluconate Syrup 0.2 %
1 pack, ₹0.71 per ml.
- ₹0.71/mlGlycoseptol C · 150 ml syrupJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹106.88
Chlorhexidine Gluconate Oral Liquid
1 pack, ₹6.19 per ml.
- ₹6.19/mlGlycoseptol · 15 ml oral liquidJupiter Pharmaceuticals · MRP ₹92.81
Chlorhexidine Gluconate Oral Solution 0.2 %
1 pack, ₹0.33 per ml.
- ₹0.33/mlHexidine · 50 ml oral solutionIcpa Health Products · MRP ₹16.60
Chlorhexidine Gluconate Oral Solution 0.12 %
1 pack, ₹0.70 per ml.
- ₹0.70/mlHexidine EP · 150 ml oral solutionIcpa Health Products · MRP ₹104.78
Chlorhexidine Gluconate Oral Solution 0.4 %
1 pack, ₹0.34 per ml.
- ₹0.34/mlHexiprep · 500 ml oral solutionIcpa Health Products · MRP ₹169.70
Chlorhexidine Gluconate Oral Solution 4 %
1 pack, ₹0.50 per ml.
- ₹0.50/mlHexiprep T · 500 ml oral solutionIcpa Health Products · MRP ₹250.00
Chlorhexidine Gluconate Solution 20 %
1 pack, ₹0.84 per ml.
- ₹0.84/mlMicroshield · 500 ml solutionJohnson & Johnson · MRP ₹420.00
Chlorhexidine Gluconate Mouth Wash 0.25 %
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlNitra Hex · 100 ml mouth washMicro Labs · MRP ₹105.00
Chlorhexidine Gluconate Syrup
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlNitra Hex · 100 ml syrupMicro Labs · MRP ₹105.00
Chlorhexidine Gluconate Soap 1 %
1 pack, ₹1.80 per g.
- ₹1.80/gSkinn C · 75 gm soapMed Manor Organics · MRP ₹135.00
Chlorhexidine Gluconate Oral Liquid 4 %
1 pack, ₹0.69 per ml.
- ₹0.69/mlSurgiscrub · 500 ml oral liquidIcpa Health Products · MRP ₹344.06
Chlorhexidine Gluconate Liquid 0.3 %
1 pack, ₹0.16 per ml.
- ₹0.16/mlTroylon · 1000 ml liquidTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹158.92
Companies marketing it
- Icpa Health Products9 packs
- Dr. Reddy's4 packs
- Hetero4 packs
- Johnson & Johnson3 packs
- Indoco Remedies3 packs
- Med Manor Organics3 packs
- Group Pharmaceuticals2 packs
- Dermo Care Laboratories2 packs
- Jupiter Pharmaceuticals2 packs
- Micro Labs2 packs
- Elan Pharma(india)2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Apex Laboratories1 pack
- Elder Labs1 pack
- Raman & Weil1 pack
- Franklin Laboratories (India)1 pack
- Unison Pharmaceuticals1 pack
- Deys Medical1 pack
- Intag Remedies1 pack
- Bennet Pharmaceuticals1 pack
- Charak Pharma1 pack
- Abbott1 pack
- Meridian Medicare1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.