Medicines / Molecules / Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc ChlorideEvery pack, by price.
25 packs of Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 19 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 25
- Brands
- 21
- Companies
- 19
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 25
Packs, lowest price per unit first
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Mouth Wash
11 packs, ₹0.31 to ₹1.31 per ml.
- ₹0.31/mlSensoseal (Torque) · 120 ml mouth washTorque Pharmaceuticals · MRP ₹37.50
- ₹0.33/mlOrogard · 60 ml mouth washAlkem Laboratories · MRP ₹19.87
- ₹0.66/mlHexiplus · 100 ml mouth washM D C Pharmaceuticals · MRP ₹65.62
- ₹0.90/mlHexiat Plus · 150 ml mouth washDermo Care Laboratories · MRP ₹135.00
- ₹0.93/mlAugdine Ads · 150 ml mouth washNextgen Health Care · MRP ₹138.75
- ₹0.93/mlHexasrin · 100 ml mouth washShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹92.81
- ₹0.96/mlLupident · 150 ml mouth washLupin · MRP ₹144.60
- ₹0.98/mlSenosian · 150 ml mouth washAjanta Pharma · MRP ₹146.71
- ₹1.19/mlPerio Rexidin · 150 ml mouth washIndoco Remedies · MRP ₹178.12
- ₹1.21/mlGuard-Or · 100 ml mouth washGroup Pharmaceuticals · MRP ₹120.94
- ₹1.31/mlHexaklor · 100 ml mouth washAustro Lab · MRP ₹131.00
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Mouth Wash 0.2/0.05/0.09 %
9 packs, ₹0.29 to ₹1.35 per ml.
- ₹0.29/mlOrogard · 100 ml mouth washAlkem Laboratories · MRP ₹28.75
- ₹0.59/mlOraflora · 150 ml mouth washMCW Healthcare · MRP ₹88.59
- ₹0.75/mlOracool · 100 ml mouth washSmart Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹0.85/mlOrahex Plus · 150 ml mouth washAbbott Healthcare · MRP ₹127.88
- ₹1.00/mlAquajoy · 150 ml mouth washLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
- ₹1.26/mlClohex Ads · 80 ml mouth washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹100.54
- ₹1.27/mlOrogard · 100 ml mouth washAlkem Laboratories · MRP ₹126.55
- ₹1.27/mlXyon Plus · 150 ml mouth washAjanta Pharma · MRP ₹190.00
- ₹1.35/mlClohex Ads · 200 ml mouth washDr. Reddys Laboratories · MRP ₹270.70
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Oral Liquid 0.2/0.05/0.09 %
1 pack, ₹1.01 per ml.
- ₹1.01/mlCip-O-Fresh · 100 ml oral liquidCipla · MRP ₹101.25
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Rinse
1 pack, ₹0.64 per ml.
- ₹0.64/mlDentasep F Oral · 100 ml rinseStedman Pharmaceuticals · MRP ₹64.00
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Mouth Wash 0.2/0.7 %
1 pack, ₹0.37 per ml.
- ₹0.37/mlOrogard · 150 ml mouth washAlkem Laboratories · MRP ₹55.32
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Mouth Wash 0.2/0.07 %
1 pack, ₹1.19 per ml.
- ₹1.19/mlRexidin Plus · 150 ml mouth washIndoco Remedies · MRP ₹178.12
Chlorhexidine Gluconate + Sodium Fluoride + Zinc Chloride Mouth Wash 0.2/0.05 %
1 pack, ₹1.17 per ml.
- ₹1.17/mlThermokind · 150 ml mouth washMankind Pharmaceuticals · MRP ₹175.02
Companies marketing it
- Alkem4 packs
- Dr. Reddy's2 packs
- Indoco Remedies2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Leeford Healthcare1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Cipla1 pack
- Stedman Pharmaceuticals1 pack
- Group Pharmaceuticals1 pack
- Austro Lab1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Dermo Care Laboratories1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Lupin1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- MCW Healthcare1 pack
- Abbott1 pack
- Torque Pharmaceuticals1 pack
- Mankind1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.